GeriKadın Sağlığı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

"Türkiye'de bu konudaki tek sorun AİDS değil. Tıpkı AİDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar hayatımızı riske sokuyor. Peki siz onlardan korunma yollarını biliyor musun?"

Hepatit B

Nedir?

Hepatit B virüsü, karaciğeri kullanarak ürer ve kan dolaşım sistemini kullanarak karaciğere girene kadar vücutta dolaşır. Daha sonra kendisini karaciğer hücresine yapıştırır ve hücrenin içine girerek kendine yer açmaya çalışır. Bunu başardıktan sonra hücreyi adeta bir Hepatit B virüsü üretim fabrikasına dönüştürerek binlerce yeni Hepaüt B virüsü oluşturur. Vücudun bağışıklık sistemi buna tepki vererek, virüs, karaciğer hücrelerine saldırmaya başlar. Bu duruma Hepatit veya karaciğer iltihabı adı verilir.

Nasıl bulaşır?

Virüs, kanda, vajinal sıvıda, spermde ve tükürükte bulunur. Özellikle kan, doku, organ nakli ve cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Ayrıca taşıyıcı anneden bebeğe geçebimiş manikür - pedikür setleri, tıraş bıçakları, makaslar, steril olmayan aletlerle yapılan sünnet, kulak delme, dövme işlemleri, diş fırçasının ortak kullanımı da Hepatit B'nin bulaşması için önemli bir risk oluşturur.

Belirtileri nelerdir?

Yorgunluk, halsizlik, bulantı, karın ağrısı, ateş ve bazen eklemlerde ağrı görülür.Daha sonra sarılık belirir. Gözlerin beyaz kısmı ve bazende deri sararır. İdrarın rengi koyulaşır. dışkının rengi açılır.

Ne yapmalı?

Doktora görünerek test ve tahliller yaptırmalı.

Cinsel Yolla Bulaşan HastalıklarGenital siğil

Nedir?

Üreme organlarını etkileyen ve altmıştan fazla çeşidi olan bir virüs. Vajina veya peniste kaşıntılı siğiller oluşur. Bunlar, yüzeyde kabarık, koyu kahverengi, irili ufaklı, bazen kanayabilen, hızla yayılan, karnabahar görünümündeki ağrısız oluşumlardır.

Nasıl bulaşır?

Vajinal, anal ilişki veya herhangi bir cinsel temas sırasında hastalıklı kişiyle doğrudan temas yoluyla bulaşır.

Belirtileri nelerdir?

Vajina veya anüs çevresinde, peniste veya teslislerde kaşıntılı siğiller çıkar. Bazı durumlarda siğiller kaşıntı yapmaz veya görünmez; ancak doktor tarafından muayene edildiğinde anlaşılabilir.

Ne yapmalı?

Siğillerle karşılaşıldığında doktora başvurmak gerekir. Yakma ve dondurma yöntemiyle ve lazerle yok edilebilir. Tedavi edilmezse siğiller büyüyüp yayılabilir, ayrıca rahim ağzı kanserine de yol açabilir.Cinsel Yolla Bulaşan HastalıklarVajinal enfeksiyonlar

Nedir?

Sağlıklı bir kadında vajına, vajinal florayı oluşturan birçok mikroorganizma İçerir. Normal vajinal salgılar kokusuz ve renksizdir. Sadece cinsel aktivite. yas, adet donemi. genel sağlık durumu ve beslenme vajinal salgıda değişikliklere neden olur. Vajinal florada yer alan mikroorganizmalar arasındaki denge bozulduğunda ise bu mikroorganizmalardan biri veya birkaçı çoğalır ve enfeksiyona yol açar. Bunun yanı sıra, mantar, bakteri ve bazı parazitler de vajinal enfeksiyonun sebeplerindendir.

Nasıl bulaşır?

Birçok çeşidi olan vajinal enfeksiyonların çoğunluğu korunmadan girilen cinsel ilişki yolu ile bulaşıyor. Ancak aralarında doğum kontrol hapı ve antibiyotik kullanımından kaynaklanan çeşitleri de vardır. Ayrıca pamuklu olmayan iç çamaşırları giymek, uzun süre ıslak giysilerle beklemek hastalığa sebep olabildiği gibi, ıslak havlu, banyo giysileri ve banyo da risk oluşturabilir.

Belirtileri nelerdir?

Vajinada akıntı, koku, kaşıntı ve tahriş görülür.

Ne yapmalı?

Pamuklu ve emici iç çamaşırlar giyilmeli, hijyenik kurallara dikkat edilerek genital bölge temizliği önden arkaya doğru yapılmalı, genital bölge nemli ve ıslak bırakılmamalı, havalanmayı engelleyen dar, sıkı iç çamaşırı ve pantolonlar giyilmemeli. Ayrıca karbonhidrat tüketimiimi azaltılmalı, hemen doktora başvurulmalı.

Cinsel Yolla Bulaşan HastalıklarKlamidya

Nedir?

Rahim ağzında görülen, bakterilerin neden olduğu üreme organı enfeksiyonudur. Cinsel yolla geçen hastalıkların da en önemlilerindendir.

Nasıl bulaşır?

Cinsel cemas yolu ile bulaşan klamidya enfeksiyonlarının temel nedeni, oral seks de dahil olmak üzere korunmadan cinsel ilişkide bulunmaktır. Ayrıca doğum sırasında da anneden bebeğe geçebilir.

Belirtileri nelerdir?

Genellikle belirti göstermez. Ancak bazen sarı vajinal akıntı, genital bölgede yanma, ağrılı veya sık idrara çıkma gibi durumlarla karşılaşmak mümkün. Bu enfeksiyon erkeklerde de, açık renkli bir akıntıya, idrar yaparken yanmaya, testislerde şişlik ve hassasiyete yol açabilir.

Ne yapmalı?

Hücre kültürü gibi testlerle anlaşılan klamidya enfeksiyonu doktorun vereceği ilaçlarla giderilebilir. Tedavi edilmezse, kısırlık gibi ciddi bir problem ortaya çıkabilir.Cinsel Yolla Bulaşan HastalıklarAIDS

Nedir?

HIV adlı virüsün yol açtığı hastalık AİDS, "Acguired İmmune Deficiency Syndrome" kelimelerinin başharflerinden oluşuyor ve "Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sorunu" anlamına geliyor. AİDS, 1979 yılında ABD'de, nedeni bilinmeyen ve ölümle sonuçlanan bir hastalık olarak ortaya çıktı. 1983 yılına kadar hastalığa yakalananların sayısı 2000'i aştı. ilk AİDS vakası, 1981 yılında boğaz ve yemek borusunda mantar enfeksiyonu bulunan ve çok ağır bir durumda acil servise yatırılan 31 yaşında eşcinsel bir mankendi, ilk vakalarda, temel bulgu olarak nedeni bilinmeyen bir bağışıklık yetersizliği veya bağışıklık yokluğu saptandı.

Nasıl bulaşır?

Virüs, kan nakli ile, HIV'li kan bulaşmış, kesici ve delici aletlerle, şırınga ve iğnesi ile bulaşır. En önemli bulaşma yolu ise cinsel ilişkidir. ilişki (oral, vajinal ve anal) ile bulaşır! Ayrıca gebelikte, doğum sırasında ve süt emziren anneden bebeğine bulaşabilir.

Belirtileri nelerdir?

Fiziksel ve zihinsel aktivitelerı etkileyen, sebebi açıklanamayan aşırı yorgunluk, iki aydan kısa bir sürede diyete bağlı olmaksızın 7-10 kilo kaybı, birkaç haftanın sonunda ateşin açıklanamayacak. bir şekilde 39 derecenin üstüne çıkması, uyku sırasında aşırı terlenmedi, sebebi bilinmeyen bir şekilde vücuttaki salgı bezlerinin kabarması, dilin üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar ya da lekelerin oluşan ve çok uzun süren kuru öksürük, nefes darlığı, deri üstünde ya da akında oluşan leke ve şişliklerin oluşması.

Ne yapmalı?

Enfeksiyon tanısını koymak için en etkili yöntem, ELISA cesti. AiDS'in bugün için kesin tedavisi yok. ancak tedavideki son gelişmeler hastaların daha uzun ve nitelikli bir ömür sürmelerini sağlıyor.Cinsel Yolla Bulaşan HastalıklarBel soğukluğu

Nedir?

İdrar ve üreme organlarını kapsayan bakteriyel bir enfeksiyondur.

Nasıl bulaşır?

Daha çok idrar reme organlarının mukozasına yerleşir ve korunmadan girile cinsel ilişki yoluyla bulaşır.

Belirtileri nelerdir?

Bulaştıktan iki veya üç hafta sonra idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, iltihaplı ve kokusuz akıntılar, kasık ağrısı ve ateş, en sık görülen belirtilerdir.

Ne yapmalı?

Vajinadan alınan akıntının örneği mikroskop altında incelenir. Doktorun düzenleyeceği tedavisi ile iyileşmek mümkün. Eğer sorun giderilmezse, kısırlık hamilelik sırasında zorluk çıkma olasılığı doğar. Ayrıca HIV virüsünü kapma riski de artar.

False