GeriCinsellik Cinsel isteksizlik duyan kadınlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinsel isteksizlik duyan kadınlar

"Sevişirken her zaman aynı isteği duymuyor ya da aynı performansı göstermiyor musunuz? Yataktaki bu iniş çıkışlı ruh halinizin sebebini ortaya çıkararak daha bilinçli bir cinsel yaşama ilk adımı atabilirsiniz."

Uzun süreli ilişkilerde cinselliği hep aynı heyecan ve zevkle ya­şamak için iki tarafın birbirini hala çekici bulmasının yeterli olduğunu düşünüyorsunuz. O yüzden de za­man zaman içinizden sevişmek gelmediğinde bunu, partnerinize karşı duyduğu­nuz cinsel isteğin azalması şeklinde yorumlayıp paniğe kapılıyorsunuz. Oysa isteksizliğinizin temelinde tamamen sizinle ilgili farklı fiziksel sebepler yatıyor olabi­lir. İşte, bu sebepleri öğrenmenize yardım­cı olacak bazı soru ve cevaplar...

• Antidepresanın, insana kendini daha iyi hissettirdiği halde cinsel isteği azaltması mümkün mü?

Serotonin içeren antidepresanları kulla­nan kişilerin üçte biri, çoğunlukla sekste düşüşe geçerler. Bir başka ortak yan etki de, orgazm olmada zorlanmadır. Fakat eğer böyle bir sorunla karsı karşıyaysanız, sakın doktorunuza danışmadan ilacı bırakmaya kalkmayın. İlk iş olarak partnerinizle konuşun çünkü çoğu insan antidepresanın yan etkilerini bilmez ve düz mantıkla giderek, bu tip ilaçlar kullanan birinin daha mutlu ve dolayısıyla yatakta da da­ha istekli olması gerektiğini düşünür. Do­layısıyla birlikte olduğunuz erkek, isteksizliğinizin kendisinden kaynaklandığı gi­bi yanlış bir fikre kapılabilir. Bu yüzden ona durumu anlatın ve sorunu aşıp cinsel hayatınızı eski heyecanına kavuşturmak için mutlaka birlikte çaba gösterin.

• Doğum kontrol hapı kullanmaya başlayan bazı kadınlar önce yatakta eskisinden çok daha istekli hale gelip sonra bir anda düşü­şe geçebiliyorlar.
Bunun sebebi nedir?


Bu tamamen hapın içerdiği hormonlarla ilgili bir konu... Mesela testesteron yani er­keklik hormonu libidoyu harekete geçirir ve cinsel isteği artırır. Bazı doğum kont­rol hapları kandaki testesteron miktarını düşürdüğü için uzun bir dönem boyunca seks yerine kek yapmak isteyebilirsiniz. Ayrıca doğum kontrol hapı bir süre depresif duygulara da neden olabilir. Bu da si­zin cinsel yaşamınızı etkiler. Bu tür durumlarda en iyisi jinekoloğunuzla görüşmeniz. Eğer isterseniz ve doktorunuz uygun görürse, farklı bir korunma yöntemine de ge­çebilirsiniz.

• Afrodizyaklar cinsel isteği artırma konusunda gerçekten işe yarıyor mu?

Afrodizyak olarak önerilen pek çok yiye­cek var ama bunların cinsel isteği artırması biraz da psikolojik sebeplerden kaynak­lanıyor. Yani asıl mesele, kişinin o besini alınca daha iyi bir performans göstereceğine inanıp inanmaması... Fakat ne olursa olsun denemeye değer çünkü zaten bun­ların hiçbiri başka açılardan zararlı ya da lezzetsiz besinler değil. Örneğin istiridye, çikolata ve havyarı deneyebilirsiniz.

• Düzenli egzersiz yapmanın daha aktif bir cinsel hayata katkısı olur mu?

Kesinlikle evet. Yatak odası dışında kalo­ri yakmak, seks sırasında daha kolay havaya girmenize yardımcı olacaktır. Çünkü spor yaparken vücut, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan endorfin salgılar ve bu olumlu duygular da cinsel hayatımıza yan­sır. Ayrıca düzenli egzersiz vücudumuzun forma girmesini sağlayacağı için kendimi­zi çok daha güzel ve seksi hisseder, dolayısıyla sekse daha istekli hale geliriz.

False