GeriKadın Sağlığı Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?
Abone Olgoogle-news

"Çikolata kisti, Türkiye’de yaklaşık iki milyon kadında var. Kimi zaman hemen ortaya çıkarken kimi zaman ihmal sonucunda ilerlemiş bir şekilde hayatımıza giren çikolata kisti, doğurganlık ihtimalini düşürmeye kadar birçok sorunu beraberinde getiriyor. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever, bu hastalık hakkında merak edilen soruları yanıtladı; çikolata kisti nedir? Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?"

Çikolata kisti nedir?

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis, kadınlarda sıklıkla görülen bir sağlık problemidir. Rahmin içini dolduran doku tabakasına ait hücrelerin rahim dışına yerleşip büyümesiyle oluşan çikolata kisti genel olarak alt karın boşluğu, yumurtalıklar ve mesane gibi organlarda ortaya çıkar. Bu hastalığa çikolata kisti denmesinin nedeni ise yumurtalıklarda oluştuğunda her adet döneminde dökülen kan ve dokunun oluşan kist içinde birikerek çikolata gibi kahverengi bir görünüm almasıdır.

Çikolata kisti en çok hangi yaş grubunda görülüyor?

Çikolata kisti dünyada çok sık görülen bir hastalık. Ülkemizde rastlanma oranı ise her 5 kadından 1’idir. En çok 18 – 45 yaş arası daha önce hiç hamile kalmamış kadınlarda ortaya çıksa da üreme çağındaki kadınlarda görülme oranı % 5 ila 10, gebe kalamayan kadınlarda ise %50 civarındadır. Eğer aile hikayesinde çikolata kisti olan kişiler varsa bu oranlar çok daha artabilir.

REGL ÖNCESİ GÖĞÜS AĞRISI NEDEN OLUR?

Çikolata kisti neden ortaya çıkar?

Çikolata kistinin oluşma nedeni veya nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte çeşitli risk faktörleri vardır. Bunlar;

 • Bağışıklık sorunları
 • Çevresel faktörler
 • Retrograd menstrüasyon
 • Genetik nedenler
 • Doku farklılaşması
 • Lenf sistemi

Çikolata Kisti Nedir Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir

Çikolata kistinin belirtileri neler?

Çikolata kistinin belirtileri ve yarattığı şikayetlerin şiddeti farklı olsa da bazı önemli bulgular bu hastalığa işaret edebilir. Bu anlamda çikolata kistinin en tipik belirtisi adet döneminde yaşanan normal olmayan durumlardır. Öncelikle adet dönemi çok ağrılı ve şiddetli kanamalarla geçiyorsa bu durum ciddiye alınmalıdır. Örneğin bir kadının adet döneminde bel ve kasık ağrısı çekmesi normaldir ancak bu durum birkaç günden fazla sürüyorsa uzman bir doktora gitmek hastalığın erken teşhisinde çok önemlidir.

Söz konusu kronik yorgunluklar olduğunda çok yoğun geçen bir günü değil olası hastalıkları düşünmekte yarar vardır. Sürekli yorgun hissetmek, stresli olmak ve konsantrasyon zorluğu çekmek gibi sorunlar, çikolata kisti sebebiyle yaşanıyor olabilir. Tüm bunların yanı sıra;

 • Bel, sırt ve karın ağrısı yaşamak
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissetmek
 • Tuvaletini yaparken çok zorlanmak ve acı duymak
 • Kanlı idrar
 • Hamile kalmada güçlük çekmek
 • Kısırlık çikolata kistinin belirtileri olarak değerlendirilmelidir.

Çikolata Kisti Nedir Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir

REGL DÖNEMİYLE İLGİLİ HER KADININ BİLMESİ GEREKEN 3 ŞEY

Çikolata kisti tedavi edilebilir mi?

Çikolata kistleri yumurtlamayı engellediğinden tedavide erken teşhis oldukça önemlidir. Bu sebeple yukarıda bahsi geçen belirtiler gözlemlendiği takdirde kişinin doktora başvurması gerekir.

Tedavi kişinin yaşına ve hastalığının seviyesine göre belirlenir. Bu durumda daha çok hastalığı kontrol altına almaya ve yarattığı şikayetleri azaltmaya yöneliktir. Bazı kişilere bu hastalık için üretilen ilaçlar aracılığıyla medikal bir tedavi uygulanırken, bazı hastalarda cerrahi yöntemler tercih ediliyor.

Beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerin çikolata kisti üzerinde olumlu etkisi olduğu yapılan araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır. Bu noktada daha çok; taze sebze-meyve, bol omega 3 ve balık ürünleri, karbonhidratsız bir beslenme listesi ve bol su tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra işlenmiş gıdalardan, şarküteri ürünlerinden, hidrojene edilmiş yağlardan uzak durulmalıdır.

False