GeriBeslenme Önerileri Çay İçilecek Mekanlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çay İçilecek Mekanlar

"."

Çayın yanında vazgeçilmezler olarak pastalar, turtalar, kekler, kurabiyeler, brownie, elmalı pay gibi çeşitleri sayabiliriz. Tabi çay denince simiti de unutmamak lazım. Arasına dilimlenmiş kaşar peyniri konularak yenilecek çıtır çıtır bir simidin lezzeti hemen hemen hiçbir şeye değişilmez. İşte birbirinden lezzetli pasta ve kek çeşitlerini bulabileceğiniz kafeler ve pastaneler:

Linzer(İstanbul Hilton, Erenköy, Fenerbahçe, Yeniköy)
The Marmara (Taksim, Suadiye)
Divan (Elmadağ, Kuruçeşme, Fenerbahçe, Erenköy)
Pattiserie Gezi (Taksim, Levent)
Mangia (Nişantaşı, Carrefour)
Paul (Etiler, Yeniköy, Bağdat Caddesi)

Lipton Tea Corner
Akatlar Mayadrom'un içerisinde yer alan Lipton Tea Corner, dünya çaylarından seçme örnekler, çay aksesuvarları ve çaya dair tüm ayrıntılarıyla çayla bütünleşmiş özel bir mekan. Unilever gibi dev bir gıda firması tarafından, Lipton'un önderliğinde açılan mağazanın amacı çayı daha iyi tanıtmak ve çaya olan ilgiyi arttırmak.
Çayı keşfetmek için yola çıkıyor, tarihin dev çaydanlığında beş bin yıldır demlenen çayın izini sürmek, kültürü, tarihi ve lezzetiyle çay dünyasında farklı bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız Lipton Tea Corner'a uğramanız gerekiyor. Küçük ve sevimli mekanda, 60'ın üzerinde çay çeşidi yer alıyor. Çayın anavatanı Çin'den Japonya'ya, Hindistan'a, Seylan'a dünyanın en seçkin çayları, kitaplar, ilginç aksesuvarlar, demlikler, özel fincanlar, potlar, çaya dair hemen hemen herşeyi bulmak mümkün. Şık cam vitrinler içerisinde yer alan çay tuğlaları, tabletler, çay seremonilerinde kullanılan özel aksesuvarlar hem çok şık ve dekoratif, hem de çay kültürüne ilgi duyanlar için dikkat çekici.
Lipton Tea Corner'ın işletmesini Haluk Pepeyi üstlenmiş. Beş masadan oluşan oturma gruplarında, son derece ilgili ve özenli bir servisin verildiği mekanda çayla ilgili öğrenmek istediğiniz tatmin edici yanıtlar alabiliyorsunuz.
Çay eskiden para olarak kullanıldığı gibi, bir yerden diğerine yolculuklarda kolay taşınması için sıkıştırılarak tablet haline de getiriliyor. Kare ve dikdörtgen biçiminde, üzeri baskılı tabletler kolay taşımak için üretiliyor ve gerektiğinde bir parça koparılarak çay demlenebiliyor. Oldukça işlevsel bir metot. Çay tuğlaları da adı verilen bu tabletlere Lipton Tea Corner'dan ulaşmak mümkün. Çayın dışında özellikle ufak, yuvarlak kalıplar biçiminde sunulan brownielerin tadına doyum olmuyor. Yaprak kurabiyeler de son derece lezzetli. Bir an önce uğrayın ve çayı bir kez daha keşfedin. 10.00 ve 22.00 arası açık.
Adres
Lipton Tea Corner, Mayadrom, Yıldırım Oğuz Göker Cad. Akatlar
Tel: (212) 352 30 59/60

Tikina Tea Shop
Tikina Tea Shop, adını Doğu Karadeniz'de çay toplarken kullanılan sepetin yerel adı olan "tikina"dan almış. Binlerce yıllık bir zevki ve kültürü yani çayı ve ona eşlik eden herşeyi paylaşmak amacıyla kurulmuş ufak bir çay köşesi. Tadımlık olarak tasarlanmış, yani çay ve çaya ait aksesuvarları satın alabileceğiniz mekanın asıl amacı saatlerce oturabileceğiniz bir kafe olarak hizmet vermek değil. Değişik çayları tadabilir, çay konusunda sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Bu yüzden üç masa ve altı sandalyeden oluşan ufak bir oturma grubuna sahip. Tikina'da dünyanın dört bir yanından gelen 60'dan fazla orjinal harman bulunuyor. Çay cinsleri arasında aromalı, yeşil, füme, sihay, beyaz ve kefeinsiz çaylar yer alıyor. Hindistancevizli, karamelli, portakal çiçekli, badem aromalı; Hindistan'dan Assam, Nepal'den Darjeeling, Kenya'dan Kenya çayı, Sri Lanka'dan Seylan, Çin'den Lapsang gibi yerel çayları da bulmanız mümkün. Çayla ilgili kitaplardan su filtresine, su ısıtıcısından döküm demliğe, çeşit çeşit kupadan süzgece kadar çayı hazırlamak ve servis yapmak için gerekli her türlü aksesuvarlar, reçel, bal, fırında el yapımı hazırlanmış, kurabiyeler, kekler ve elmalı paylar rafları süslüyor. Burada çaya dair herşey var, tam anlamıyla bir çay cenneti.

Tikina Tea Shop'un "Demlik" isminde bir de gazetesi var. Çayla ilgili özel bilgileri bulmak mümkün. 09.30 ile 19.30 arasında açık. Advantage kart ve kredi kartları geçerli. Tikina, "Çay Servisi" hizmeti de veriyor. Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09:00 ile 24:00 arasında telefonla istediğiniz çay için sipariş verebiliyorsunuz, nerede olursanız olun kuryeyle sizi ulaştırıyorlar.
Adres
Nişantaşı Ihlamur Yolu Sok. 6/B Teşvikiye
Tel: (212) 230 29 83
Çay servisi: (212) 282 70 00

False