Geriİyi Yaşam Çalışma masanız terfi şansınız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çalışma masanız terfi şansınız

Abone Olgoogle-news

"Çalışma masası düzeninin, masayı kullanan kişinin karakteri hakkında bilgi verdiği belirtildi."

Logitech şirketinin yaptırdığı araştırmada, Avrupa çapında yüzlerce çalışma masası mercek altına alınarak, sahiplerinin kişilikleri incelendi.

Psikolog Cary Cooper, araştırma sonucunda, "büro animatörü", "düzen fanatiği", "ailesine düşkün tutarlı kişi", "tasarım aşığı lider" ve "kaosun hakim olduğu dahi" olmak üzere toplam 5 ayrı kişilik tespit etti.

Araştırmada "büro animatörü" olarak tanımlanan kişiler masalarına sürekli yeni ve ilgi çekici eşyalar koyarlar. "Büro animatörleri" eğlenmekten hoşlanır, güler yüzlüdür, takım çalışmasını sever ve takımı birarada tutar, fakat çoğu zaman ciddiye alınmamaktan şikayet eder.

Masaları düzenli ve temiz olan "düzen fanatikleri", güvenilir, fakat duygularını gizleyen kişiliğe sahip.

Masalarına çocuklarının, eşlerinin ve arkadaşlarının fotoğraflarını ve hatıra olarak verilen eşyaları koyan "ailesine düşkün tutarlı kişiler" ise vefalı, ailesine ve arkadaşlarına değer verir.

"Tasarım aşığı lider" tipinin masasında özgün stil ve yüksek teknoloji ürünü eşyalar dikkati çeker. Bu kişiler, tuttuğunu koparır, profesyonel çalışır, fakat duygularını dile getirmekten kaçınır.

"Kaosun hakim olduğu dahi" olarak adlandırılan insanların masaları çok düzensizdir. Önlerinde kitapların ve dosyaların dağ oluşturduğu bu kişiler, araştırmaya göre, heyecanlı ve spontane, fakat güvenilmez olabiliyor.

Düzenli çalışma masası terfi olanağını arttırıyor

Araştırma sonucunda, çalışma masası düzeninin, iş hayatında yükselmeyi de etkilediği ortaya çıktı.

Araştırmaya katılan üst düzey yöneticilerin yüzde 70'inin çalışma masası düzenli olan kişileri tercih ettiği ve yüzde 55'inin çalışma masası düzensiz olan kişilerin güvenilmez ve dikkatsiz olduğunu düşündüğü belirtildi.

False