GeriKişisel Bakım Burun Estetiğine Doktor mu & Hasta mı Karar Verir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burun Estetiğine Doktor mu & Hasta mı Karar Verir?

Burun Estetiğine Doktor mu & Hasta mı Karar Verir?
Abone Olgoogle-news

"Burun estetiği her geçen gün daha popüler hale geliyor. Sizce bunun sebebi ne ve daha çok kimler burun estetiği yaptırıyor? Ve buna doktor mu & hasta mı karar veriyor?"

Burun estetiği her geçen gün daha popüler hale geliyor. Sizce bunun sebebi ne ve daha çok kimler burun estetiği yaptırıyor?

Burun estetiği ameliyatlarının büyük bir çoğunluğu estetik görünümü değiştirmek amacıyla yapılır. En çok 18 - 25 yaş olmak üzere her yaş grubundan hastalar burun estetiği için plastik cerrahiye başvurabiliyor. Son yıllarda erkek hastaların sayısında artış görülse de hala en çok kadınlar tarafından tercih ediliyor. Ayrıca artık solunum problemleri de genellikle burun estetiğiyle birlikte yapılıyor. Çünkü eğer bir burunda şekil bozukluğu varsa beraberinde genellikle nefes alma problemi de oluyor.Burun Estetiğine Doktor mu & Hasta mı Karar Verir
Burun estetiğinde burun şeklinin nasıl olacağına hasta mı karar veriyor, plastik cerrahlar mı?

Burnun yeni şeklini öncellikle hastanın yüz ölçüleri ve eski burnu belirliyor. Plastik cerrahide burun estetiğinin başarısı üç şekilde ölçülür. Birincisi işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi, ikincisi yüzün genel hatlarıyla uyumlu olması ve hastayı memnun edecek bir şekle sahip olmasıdır. Genellikle plastik cerrahlar ameliyattan önce hasta ile buruna verilecek şekil üzerine konuşur, isteklerini, olabilecekleri, olması gerekenleri ya da ameliyat sonrası sahip olunacak burnu hastanın fotoğrafları üzerinden gösterir. Gelişen tıp ve teknoloji sayesinde artık hastalar ameliyattan önce nasıl bir buruna sahip olacaklarını bilgisayar destekli fotoğraflar sayesinde görebiliyor. Böylece yeni burnun nasıl olacağına hasta ile cerrah birlikte karar verebiliyor. Kısacası günümüzde hastalar nasıl buruna sahip olacağını bilerek ameliyata giriyor, böylece sonrasında büyük bir sürprizle karşılaşmıyor.

Burun estetiği ameliyatlarının en çok tartışılan konusuna gelelim. Kapalı teknik mi, açık teknik mi? Sizce hangisi daha iyi?


Günümüzde her iki teknik de oldukça gelişmiş durumda. Buruna uygulanacak işleme ve cerrahın seçimine göre uygulanacak teknik değişebilir. Kapalı burun estetiği, burunda herhangi bir ameliyat kesisi olmadan tamamen burun içinden uygulanan bir tekniktir. İz kalma korkusu olan hastalar çoğunlukla kapalı burun estetiğini talep eder. Oysaki açık burun estetiği ameliyatlarında da herhangi bir iz kalmadan çok başarılı sonuçlar alınabiliyor. Cerrahlar her iki tekniği farklı nedenler ile kullanabilir. Açık teknik yaklaşımı seçimi spesifik patolojik anatomik bulgulara olduğu kadar cerrahın tercihine de bağlıdır. Cerrah açık ya da kapalı yaklaşımı seçerken buruna uygulanacak işlemleri ve her tekniğin kendine ait olası riskleri değerlendirerek karar verir. Bu nedenle ameliyat tekniği seçimini plastik cerraha bırakmak çok daha faydalı olacaktır.Burun Estetiğine Doktor mu & Hasta mı Karar Verir
Burun estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünenleri nasıl bir süreç bekliyor?

Burun estetiği ortalama 2-2,5 saat süren bir operasyondur. Ameliyat korkusu olan hastalarda “cesaret iğnesi” denilen bir ilaç kullanılarak korku ve endişenin giderilmesi sağlanır. Burun estetiğinden sonra dikişler 5 gün içinde, eğer atel/silikon tampon takıldıysa 5 ile 7 gün içinde çıkarılır. Yapılan ameliyatın durumuna göre hasta 2 ile 8 gün arasında kontrole gelir. İlk 1-2 hafta içinde olası şişlikler ve morluklar geçse de burnun tam şeklini alması yaklaşık 1 yıl sürer. Ameliyattan hemen sonra ve daha sonrasında yaşanacaklar konusunda hastayı tam olarak bilgilendirmek psikolojik olarak hastayı ameliyata karşı hazırlar ve sonraki sürecin çok daha kolay geçmesini sağlar.

Burun estetiği olmayı düşünenlere tavsiyeleriniz var mı? Varsa nelerdir?


Burnunuzun şeklinden dolayı mutsuzsanız, burun estetiğine karar vermekte gecikmeyin. Burun estetiği en başarılı estetik operasyonların başında geliyor. Unutmayın eğer burnunuzda estetik bir bozukluk varsa beraberinde çoğunlukla işlevsel bir bozukluk da vardır. Üstelik günümüzde gelişen tıp sayesinde morluk ve şişlikler eskiye kıyasla yok denecek kadar az, iyileşme süresi ise çok daha kısadır. Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise buruna ve yüze darbe almamaktır. Tıbbın sunduğu bu imkanlardan yararlanarak sağlıklı ve güzel bir buruna sahip olmak artık çok daha kolay.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu
Burun Estetiğine Doktor mu & Hasta mı Karar Verir


False