Geriİyi Yaşam Bu tatil cennetine girmek için vizeye ihtiyacınız yok!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu tatil cennetine girmek için vizeye ihtiyacınız yok!

Bu tatil cennetine girmek için vizeye ihtiyacınız yok!

"Türkiye'den vize istemeyen ülkelerden biri Hırvatistan'ın başkenti olan Dubrovnik, son zamanların en gözde tatil mekanlarından... Görsel zenginliğiyle olduğu kadar, tarihi zenginliğiyle de turistleri mest ediyor..."

Yugoslavya'nın dağılmasının hemen ardından neler yaşandığını 70 ile 80 kuşağı çok iyi hatırlar; 90'lı yılların hemen başında bir daha hiç bir zaman yaşanması istenmeyecek katliamlar gerçekleşti... hatta Mostar Köprüsü'nün yıkılışı bir çoğumuz için unutulmazdır. Ancak bazı olumlu tarafları da olmadı değil Yugoslavya'nın dağılmasının. Tabi ki hiçbir olumlu gelişme yaşananları affettiremez ancak Dubrovnik eğer kapitalizme kavuşmasaydı belki de bu güzelim şehri görebilmemiz pek de mümkün olmayacaktı. Gelin kısaca Türkiye Vatandaşlarının vizesiz ve gönül rahatlığı ile girebildiği ender yerlerden olan Dubrovnik'i yakından tanıyalım

Adriyatik'in en güzel adalarından biri
Dubrovnik Hırvatistan'a bağlı, Adriyatik'te bulunan adalardan biri. Konumu itibariyle hem Bosna Hersek hem de Montenegro'ya (Karadağ) yakın olması sebebiyle turistik açıdan da oldukça çekici bir güzergâh. Türkler için vizesiz bir bölge olmasıyla isteyenlerin bir gün öncesinden karar verilmesi ertesi sabah kıyılarında uyanabilmeleri için yeterli. Özellikle Adriyatik'in eşsiz deniz güzelliğine bir de senelerce bozulmadan kendini korumayı başarmış doğası eklenince varın siz düşünün keyfin gerisini.

Çiftler için romantik bir mekân
Dubrovnik'e gitmek için birçok neden sayılabilir ve bu sıralama kişiden kişiye göre değişebilir. En başta küçük bir Roma olması sayılabilir. Gerek tarihi mekânların güzelliği gerekse sokakların bir kaç yüzyıl önceden kalan hayatı yansıtması hele ki çift olanlar için biçilmiş kaftan. Roma'dan ucuz olması ayrıca bir artı tabi.

Doğa ve denizi göz alıcı
İkinci önemli noktası ise denizi ve doğası. Bir defa Dubrovnik'te ne soğuktan donuyorsunuz ne de güneşten kavruluyorsunuz. Her zaman süper bir denge durumu söz konusu. Havada ayrıca nem çok az olduğu için sıkıntılar da basmıyor insana. Deniz'in kalitesinden bahsedecek olursak Fethiye denizinin bir kaç tık üstü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tarihle ilgili tarafa gelince Yugoslavya'dan yeni ayrılması sebebiyle bir çok taze hikaye mevcut. Kimisi hoş kimisi değil ama yeni hikâyeler duymak ve şaşırmak isterseniz Dubrovnik yine doğru mekan.

Deniz mahsullerini sevenler buradan memnun ayrılacak
Yemeklerine bakınca deniz mahsullerini sevenler adına kaçırılmaz bir fırsat diyebiliriz. Özellikle risotto türü yemekleri kahvaltı da bile sunma noktasına gelen restoranlar mevcut, ama ben geleneksel yemeklerden vazgeçmem, derseniz şunu söylemekte fayda var; son 2 yıldan beri Türk akınları sayesinde yerel esnaf artık menüleri hem Türkçe 'ye çevirmiş hem de bir çok Türk yemeği menüye eklenmiş.

Gece hayatı biraz zayıf denilebilir ama bu gece hayatından ne anladığınıza göre değişebilir. Kaliteli gece kulüplerine sahip olmakla birlikte çılgın partilere rastlayamadık.

Son olarak Türk kafilesinin genel yorumu da şudur ki; "biz böyle bir ırk görmedik"... Gerisini hayal gücünüze bırakıyoruz.

Bayram tatili Dubrovnik için ideal bir zaman
Dubrovnik biraz kuzeyde kalmasından ötürü Mayıs ile Eylül periyodundaki 5 ay süresince istediğiniz zaman gidebilirseniz.

Nereleri Görmeli?
Dubronvik Eski Şehir ile Babinkuk mutlaka görülmesi gereken yerler. Buraları tamamladığınız da zaten işin %60'ı bitiyor diyebiliriz. Bundan sonra gelelim adalara. Hırvatistan'a bağlı 1.300 ada, adacık, kaya ve kayacık olduğunu düşünürseniz hepsini ziyaret etmeniz imkansız ama biz burada 3 büyük ada turu diye tabir edilen adaları ziyaret etmenizi mutlaka öneriyoruz. Turistlerin ilgisini çekmek amacıyla ayrıca eski bir Korsan gemisi şeklinde dizayn edilen Karaka Gemisi keyifli bir yolculuk için size her şeyi sunuyor.

Nasıl gidilir?
Bu linke tıklayarak Dubrovnik turu satın alabilirsiniz.

False