GeriDiyet Rehberi Bitter Çikolata Zayıflatır Mı, Haftada Kaç Kez Kullanılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bitter Çikolata Zayıflatır Mı, Haftada Kaç Kez Kullanılır?

Bitter Çikolata Zayıflatır Mı, Haftada Kaç Kez Kullanılır?

"Yaz aylarının yavaş yavaş etkisini gösterdiği son günlerde zayıflama yöntemleri ve besinler en çok arananlar arasında yer alıyor. Bu dönemlerde diyet yapan kişileri en çok zorlayanlardan biri de tatlı ihtiyacı ve buna bağlı olarak çikolatanın diyetteki yeri oluyor. Kakao oranı yüksek ve şeker oranı düşük olan bitter çikolata ile diyetinizi rahatlatabilmeniz aslında mümkün. Peki, bitter çikolata zayıflatır mı, her gün bitter çikolata yemek kilo aldırır mı? İşte bitter çikolata ile ilgili merak edilenler..."

Diyet yaparak fazla kilolarından kurtulmak isteyenleri en çok zorlayan tatlılardan biri de çikolata krizleridir. Aslında son derece sağlıklı ve besleyici bir gıda olmasına rağmen, içine karıştırılanlar yüzünden çikolata, sağlıksız ve kilo aldıran bir ürün haline gelebiliyor. Peki, bitter çikolata zayıflatır mı, haftada kaç kez tüketilmelidir? İşte bitter çikolatanın kilo vermeye etkisi...

BİTTER ÇİKOLATA ZAYIFLATIR MI?

Çikolata da bulunan yağlar da diğer yağlar gibi kalorili olduğundan, tüketiminde aşırıya kaçılırsa kilo aldırabilir. Sağlıklı olan, en az %60-70 kakao içeren çikolataları tüketmektir. Örneğin, %72 kakao içeren bir çikolatanın 100 gramı 24 gram şeker içerir. Amerikan Kalp Derneği'ne göre, kadınlar için şekerden alınan enerjinin günlük maksimum 100 kalori, erkekler içinse 150 kalori olması gerekir.

Bitter Çikolata Zayıflatır Mı, Haftada Kaç Kez Kullanılır

BİTTER ÇİKOLATA HAFTADA KAÇ KEZ KULLANILIR?

Günde 100 gramlık bir bitter çikolata tüketimi, kadınların Günlük Kalori limitinin %100'ünü, erkeklerde ise 2/3'sini karşılar. Vücuda fazla şeker alınması durumunda diş çürükleri, kalp problemleri oluşabilir ve obezite riski artar. Bu nedenle günde 25 gramdan (2,5 kare gibi) fazla çikolata tüketmemek gerekir. 3 günde bir 20 gram kadar bitter çikolata tüketmek ise ideal bir tercih olacaktır.

Bitter Çikolata Zayıflatır Mı, Haftada Kaç Kez Kullanılır

BİTTER ÇİKOLATA BESİN DEĞERİ

Saf kakaodan üretilen, üretim sürecinde içine sağlığa zararlı yağlar, rafine karbonhidratlar, kimyasal katkılar eklenmeyen koyu -siyah- renkli çikolatalar "bitter çikolata" olarak biliniyor. Bunlar sağlıklı ve faydalı atıştırmalıklar. Nedeni şu: Çikolatanın üretildiği temel madde kakao faydalı besinsel unsurlardan son derece zengin bir doğal mucize. İçinde bol miktarda mineral (magnezyum, çinko, demir, manganez, kalsiyum, bakır, kükürt, potasyum) ve vitamin (B1, B2, B3, B5, B8 ve E vitaminleri) var. Ayrıca kakao yağının da zeytinyağı gibi vücuda yararlı bir yağ olan oleik asitten ve bazı faydalı doymuş yağlardan zengin olduğu biliniyor.

False