GeriKadın Sağlığı Bin yıllık Çin öğretisiyle bedeninizi forma sokun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bin yıllık Çin öğretisiyle bedeninizi forma sokun

Abone Olgoogle-news

"Bedeninizde ağrı mı hissediyorsunuz? Omurganızla ilgili sorununuz mu var? Zihniniz sürekli meşgul mu? Önce bedeninizi ve zihninizi birleştirin. İskeletinizi, kaslarınızı hissedin. Bedeninizi gerçek formuna sokun."

Beden, zihin ve ruhla ilgili tüm rahatsızlıklar, insanın sinir sisteminden ve buna bağlı olarak omurgadan kaynaklanıyor. Omurganın yeniden şekillenmesi, sinir sisteminin yeniden şekillenmesi ve güçlenmesini sağlıyor. Bin yıllık geçmişi olan chi'i kung xing shen zhuan fa (okunuşu sin şin cua fa) Çin üniversitelerinde ve hastanelerde hastaların tedavi ve rehabilitasyonunda kullanılıyor.

Bilgi Üniversitesi Yaşama Sanatı atölyelerinde eğitmen Cem Şen tarafından verilen eğitimde, xing shen zhuan fa öğretisi ve hareketler öğretiliyor. Atölye, gerçek yaşam ağacı olan omurganın yeniden yapılanmasıyla, bedenin tüm sistemlerinin en mükemmel işlevine ulaşmayı amaçlıyor. İlk olarak kas ve eklemlerle başlayan değişiklik, zamanla iç organlara ve sinir sistemine doğru yönleniyor. Çalışmanın esası, bedenin fiziksel olarak en mükemmel şeklini kazanmasını sağlamak.

15 yıldır Çin savaş sanatları, Taichi, Taoizm ve Budizm üzerine çalışmalar yapan Cem Şen, aslında klasik arkeoloji eğitimi almış. İki kitabı ve 20'ye yakın çevirisi var. Xing shen zhuan fa öğretisi üzerinde bir yıldır ders veriyor.
Xing shen zhuan fa'nın kelime anlamını sorduğumuzda Cem Şen şunları söylüyor: "Xing çerçeve, kap; shen doğa ruhları, tanrı bilinci aynı zaman gerçek kişiliği oluşturan ego; zhuan birleştirmek; fa ise yöntem demek. Temel olarak herhangi bir forma sahip olmayan ruha ya da bilince belirli bir form kazandırmanın yöntemidir. Taoizm'de şöyle bir inanç mevcuttur: İnsanların doğuştan gelen bir şizofrenisi vardır. Bu dünyada yaşamak bir tür şizofrenidir. Çünkü beden ve zihin sürekli birbirinden ayrılma eğilimindedir. Birbirinden ayrıldıkları sürece problem çıkar. Ne olduğunuzu, ne yaptığınızı, niçin bu dünyada olduğunuzu bir türlü anlamazsınız. Ancak beden ve zihin bir araya geldiğinde sağlıklı olabilir ve ruhsal olarak gelişebilirsiniz. Xing shen zhuan fa, bilincinizi ve zihninizi tekrar bedeninize getirmenin yöntemidir."

Normal şartlarda insanların çok ender olarak bedenlerinin farkında olduklarının altını çizen Şen'e göre, hissedilen ağrılar sadece geçiştirilmeye çalışılıyor, ama çözüm aranmıyor. Bu da zamanla sorun yaratmaya başlıyor. Herkesin kendine özgü bir formu olduğunu belirten Şen "Ancak doğru form açığa çıktığında bizim de varoluş yeteneklerimiz ortaya çıkmaya başlıyor. Xing shen zhuan fa ile doğru formu hareketlerle yakalıyorsunuz. İnsanın bütün problemleri omurgadan kaynaklanıyor. Çünkü omurga bir insanın hayat ağacı. Ancak hayat ağacı doğru işlediğinde sağlık problemlerinden kurtulabiliyorsunuz. Bütün bu zaman zarfında çok ciddi sağlık problemleri olan öğrencilerimiz oldu ve kısa zamanda problemleri ortadan kalkmaya başladı" diyor.

Felçliler bile yürüyor

Cem Şen, çalışma sistemini ve çalışma sonuçlarını şöyle anlatıyor: "Biz önce adale sistemi üzerinde yoğunlaşıyoruz. Adalenin mükemmel bir yapıya gelmesini sağlıyoruz. Bu dengelenme başladığında zihin de dengelenmeye başlıyor. Birtakım hareketlerle, adalelerde doğru kombinasyonu yaratmaya başlıyorsunuz. Bütün iskelet sisteminizde ve omurganızda düzelmeler başladığında ona bağlı olarak salgı bezleri kaliteli hormon üretmeye başlıyor, lenfatik sistem düzeliyor. Beden gerginken zihin rahat edemiyor. Bu nedenle beden düzelmeye başladığında zihinde düzelmeye başlıyor." Xing shen zhuan fa'nın omurga üzerinde çok etkili bir yöntem olduğunu vurgulayan Şen, bu yöntem sayesinde felçlilerin yürüdüğünü anlatıyor. Xing shen zhuan fa yöntemi üç aşamadan oluşuyor. İlk ayda hareketler öğretiliyor. Bedeni düzeltmek için ilk aşama yeterli. İkinci aşamada eklemlerin, tendonların daha iyi kullanılması, iç organları daha iyi çalıştırma gösteriliyor. Üçüncü aşamada meditasyon başlıyor. Bütün beden forma girdikten sonra bu aşamaya geçiliyor. Cem Şen, her hareketin bir grup omur üzerinde çalıştığını söylüyor: "Omurların üzerinde birtakım enerji merkezleri ve o merkezlerin farklı bir etkisi var. Mesela 'turna boynu' hareketini yaptığınızda enerji merkezine yaptığı etkiyle burnunuz tıkalıysa açılıyor. 'Turna kanatlarını açıyor' hareketini yaptığınızda kürek kemiklerinin arasındaki enerji merkezi çalışıyor ve kalbiniz rahatlıyor." İleri aşama öğrencilerindeki gelişmelerin kendisini mutlu ettiğini anlatan Cem Şen, "Bu yıl Çin'e giden arkadaşlarımız oldu. 25 gün kaldılar. İçlerinde Rusya'dan giden genç kızın skolyozu vardı. Omurgası yamulmuş ve kalbini ezmeye başlamıştı. 25 günün sonunda omurgası düzdü, ama günde 12 saat çalıştı. Bence Ahmet Mete Işıkara, Suna Pekuysal için de çözüm var. Bu yöntem doğru yapıldığı takdirde kesin etkili olacağına inanıyorum. Bütün omurga problemlerinde etkili bir çalışma. Yine Rusya'dan bir öğrencimiz var. Ağaçtan düşmüştü ve belden aşağısı felçti. Bir yıl içinde yardımla yürür hale geldi, bu yıl artık yüzebiliyor. Biraz daha devam ederse muhtemelen yürümeye başlayacak."

Xing shen zhuan fa yönteminin üniversitelere girmesini isteyen Şen, "İnsanların hayatları kurtulsun istiyorum, ama ilaç firmaları tabii ki buna izin vermeyeceklerdir. Keşke üniversiteler izin verse de bir denek grubuyla çalışabilsek. Derslerime katılan doktorlar var, inanıyorum ki bir gün onlar kendi hastalarında kullanacaklardır" iddiasında bulunuyor.

Kaynak: Tempo / Nilüfer Kas

False