GeriKadın Sağlığı Başarı hikayesi: 45 kilo verdi...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başarı hikayesi: 45 kilo verdi...

Başarı hikayesi: 45 kilo verdi...

"Bankacı Dilek Erdem, diyetisyen Nil Şahin Gürhan'ın yardımıyla tam 45 kilo verdi..."

Bize kendinizden kısaca söz eder misiniz?
Adım Dilek, 36 yaşındayım. 13 yıllık bir bankacılık hayatından sonra şuan evde 10 aylık kızımla anne olmanın tadını çıkarıyorum.

Nil Diyet Merkezi


Ne zaman kilo almaya başladınız?
Kendimi bildim bileli ve hatta bilmediğim zamanlarda yani neredeyse doğduğumdan beri kilo problemi yaşıyorum. Yaşıyordum da diyebilirim ta ki 2002 yılında Nil Hanımla tanışana kadar (Nil Hanımla ilk randevuda alınan ölçülerim bol 1.75 kilo 103 )

Bu dönemde yaşadıklarınızı özetler misiniz? Aile, arkadaşlar, sevgili, vs... sosyal hayatınız ve psikolojiniz nasıldı?
Kilolu olmak sosyal hayatımı oldukça etkiledi ve birçok eksiyi beraberinde getirdi. Yaşadığım tüm olumsuzlukları kilolu olmama bağladım. Kendime güven problemi yaşadım. Giyimim ve yaşam tarzım beni yansıtmadı hiç. Her zaman bedenime olanı seçmek zorunda kaldım. Alışveriş yapma fikri bile sanılanın aksine bende stres yaratan bir faktör oldu.

Daha önce diyet yaptınız mı?
Birçok rejim uyguladım. Profesyonel bir yardım almadan kilo verdimde ama sonra fazlasıyla aldım. Çok rejim yaptım sayısını bile hatırlamıyorum.

Sizi zayıflamaya iten neden ne oldu?
Hep kilolu olmak ve hala kilo alıyor olmak. Bünyem maalesef buna çok yatkın ama tartıda 100'ü görünce ki bu ilk kez gördüğüm üç haneli rakam (daha önce hiç 103 kilo olmamıştım) bu duruma bir son vermem gerektiğini bir kez daha hatırlattı bana. Aslında benim problemim kilo verememek de değildi verdiğim kiloyu fazlasıyla geri almaktı. Yani koruyamamaktı. Nil Hanım'ın daha önceki başarılarını duymuştum. Ama en etkili olanı aynı şubede çalıştığım bir arkadaşımın kendisinden profesyonel yardım almasıydı. O yiyordu benim yaptığım diyetlerin aksine ve her geçen gün zayıflıyordu. Bunu görmek beni çok etkiledi. Denemeliydim.

Diyete başladığınızda ne hissettiniz?
İlk birkaç hafta biraz zorlandım tabii ki. İnsan alışkanlıklarından kolay vazgeçemiyor, ama gördüğüm bir gerçek vardı, o yüzden sabırlı davranmayı tercih ettim. Denemeliydim en azından... Aslında tabii ki kendimi hiç zayıf hayal etmemiştim. Verilen her kilo bana en büyük desteği sağlayan Nil Hanım ve ekibine teşekkür ederim. Size inanan güvenen birileri olmalı... Hepsine sonsuz teşekkürler...

Bu süre içerisinde egzersiz yaptınız mı, yaptınızsa neler?
Maalesef egzersiz yapamadım. Çalışma tempom buna pek olanak vermedi. Bazen sadece hafta sonları kısa süreli yürüyüşler oldu ama hepsi bu.

Diyet süresince yaşadığınız zorluklardan söz eder misiniz?
Diyet yaptığım süre boyunca ilk birkaç haftanın dışında pek bir zorluk yaşamadım.

Kilo ermeye başladığınızda ne hissettiniz?
Sanılanın aksine kilolu insanlar mutlu olmuyor. en azından ben öyleydim. Verdiğim kiloyla paralel yaşam tarzım, zevklerim (ki alışveriş yapmak en büyük zevkim oldu) hayata bakışım tamamıyla olumlu yönde değişti.

İdeal kilonuza erişmeniz ne kadar süre aldı?
Yaklaşık 1 yılımı aldı ama buna değdi tam 45 kilo verdim...

Hala diyet programına devam ediyor musunuz?
Diyet olarak görmüyorum yeme tarzı yaşam biçimi olarak görüyorum.

İdeal kilonuza ulaştıktan sonra yeni bir beslenme planı mı uyguluyorsunuz, yoksa diyete başlamadan önceki yeme alışkanlıklarınız devam mı ediyor?
Aslına bakılırsa diyet programları doğru kişilerce size empoze edilirse bu sağlıklı yaşam tarzınız oluyor bu yüzden diyet bitsede, eski yeme alışkanlıklarınıza zaten geri dönmek istemiyorsunuz. Bu yüzdendir ki diyet boyunca ya hiç yemediğiniz ya da azami olarak dikkat ederek tükettiğiniz besinleri diyet bitsede almaktan kaçınıyorsunuz. Sağlıklı bir hayat sürebilmek adına.

False