GeriBeslenme Önerileri Ardıç Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Ardıç Tohumu Faydaları Ve Özellikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ardıç Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Ardıç Tohumu Faydaları Ve Özellikleri

Ardıç Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Ardıç Tohumu Faydaları Ve Özellikleri

"Geçmişten günümüze pek çok medeniyete gölgelik eden ve dilek ağacı olarak tanınan ardıç ağacı, sindirim rahatsızlıkları, ruhsal problemler başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen şifalı bir bitki. Ardıç ağacında yetişen meyvelerden ve ardıç tohumlarından çay yapılarak sıklıkla tüketiliyor. Yararları saymakla bitmeyen ardıç tohumu aktarlarda kolaylıkla bulunabilen değerli bir tohumdur. Birçok hastalığın doğal bir şekilde tedavisinde tercih edilen ardıç tohumuna dair ardıç tohumu nedir ve ne işe yarar? Ardıç tohumu faydaları ve özellikleri hakkında tüm detayları derledik. "

Ardıç tohuma dair en fazla merak edilen hususlardan biri yetiştiği bölgeler. En fazla Asya ve Avrupa kıtasında yetişen ardıç tohumu, ardıç meyvesinden gelişiyor. Ardıç meyvesinden elde edilen ardıç tohumu mevsiminden sonra bir alanda bekletilerek kurtulmaktadır. Ardıç tohumlarının güneş görmeyen bir yerde kurtulması oldukça önemli olup bu noktaya dikkat edilmektedir. 

Ardıç Tohumu Nedir? 

Ardıç ağacı, 2-5 metre boyunda bir ağaçtır. Ardıç ağacının yaprakları uzun, sivri ve ince yapılı olup hoş bir kokuya haizdir. Ardıç ağacının meyveleri şifa deposu olarak mucizevi olarak görülmektedir. Çoğunlukla çay şeklinde kullanımları ile türlü sağlık problemlerine etkili çözümler sunmaktadır. 

 Şifa olması istenen sağlık problemlerine bağlı olarak kullanım şekli de değişkenlik göstermektedir. Ardıç ağacının meyveleri siyah, parlak kozalak biçimindedir. Bu meyvelere ardıç tohumu denilmekte ve kasım, aralık aylarında toplanarak kurutulmaktadır. Kurutulduktan sonra harici olarak ya da çayı yapılarak da tüketilmektedir. Bu meyvenin çayı son derece yararlıdır. 

 Ardıç Tohumu Ne İşe Yarar? 

 Ardıç tohumu, toksinlerin temizlenmesinde etkili olmaktadır. Kötü kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Ruhsal hastalıklar için eski çağlardan beri kullanılan ardıç ağacının tohumundan yapılan çay, vücuttaki sinirleri yatıştırmaktadır. Bunun yanında dalları yakılıp çıkan duman yolu ile de beyindeki hücrelerin sağlığının korunarak sinirli ve depresyonlu ruhsal durumların yaşanmasının önüne geçtiği çeşitli kaynaklarda dile getirilmektedir. 

 Ardıç Tohumu Faydaları 

- Damar tıkanıklıklarını önler. Damar tıkanıklıkları ileri yaşlardan başlayarak hayatı tehdit eden bir durum arz eder. Bu nedenle ardıç tohumu çayı tüketilmesi damar tıkanıklıklarından kurtulmada tavsiye edilen bitkisel yöntemler arasında öne çıkıyor. Damar tıkanıklığına bağlı olan ve sonradan gelişen tüm rahatsızlıklarda ardıç tohumunun sağlıklı ve dengeli bir biçimde tüketimi öneriliyor. Hatta ardıç tohumu, damar tıkanıklığına karşı kullanılabilecek en etkili tedavi seçeneklerinden biri olarak görülmektedir. 

- Şeker hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Şeker hastalığı tedavisinde ardıç tohumu çayı kullanımı tercih edilen bir yöntemdir. Ardıç tohumu, şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli faktörleri ortadan kaldırıcı bir nitelik taşımaktadır. Şeker hastalığında ortaya çıkan insülin direncine yönelik yine ardıç tohumunun kullanımı göze çarpmaktadır. Ardıç tohumu şeker hastalarının insülin seviyelerini dengelemekte ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. 

 - Sindirim sistemini düzenleyici özelliğe haizdir. Yapılan araştırmalar neticesinde ardıç tohumunun sindirim sistemine olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Sindirim sistemini düzenleyen ardıç tohumu sindirim sistemini onarır. Bundan dolayı çok sayıda insan tarafından ardıç tohumu bitkisel tedavi amaçlı kullanımı tercih edilen bir tohum olarak öne çıkmaktadır. 

 Ardıç Tohumu Özellikleri 

 Ardıç tohumu, dağlık bölgelerde yetişir. Bu faydalı tohum görünüm itibari ile çalıya benzeyen bir bitki türü ürünüdür. Diğer ağaç türleri ile kıyaslandığı zaman uzun ömürlü yapıya haizdir. Yağ olarak da tüketilir. Ağır yemekleri hafifletmek amacı ile tüketimi gözlenir. Şifa verici özelliği ile çeşitli hastalıkların bitkisel yöntemlerle etkili bir biçimde tedavisinde kullanımı tercih edilen özel bir tohum türüdür.

False