GeriEtkinlik Rehberi Anneler Günü Ne Zaman 2022, Kaç Gün Kaldı? 2022 Anneler Günü Tarihi Bilgisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anneler Günü Ne Zaman 2022, Kaç Gün Kaldı? 2022 Anneler Günü Tarihi Bilgisi

Anneler Günü Ne Zaman 2022, Kaç Gün Kaldı? 2022 Anneler Günü Tarihi Bilgisi

"Her yıl birbirinden anlamlı sözler ve hediyelerle kutlanan Anneler Günü 2022 için geri sayım başladı. Nisan ayı sonlarıyla birlikte, küçük büyük tüm çocuklar annelerine sevgilerini iletmenin bir sembolü olarak Anneler Günü hediyesi araşlarına başladı. Peki, Anneler Günü ne zaman, 2022 Anneler Günü'ne kaç gün kaldı? İşte Anneler Günü tarihi 2022..."

Ülkemizde mayıs ayında kutlanan bu değerli günün 2022 yılında hangi tarihe denk geldiği, bu özel günde annesini unutmak istemeyenler tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Annenize sevginizin bir simgesi olarak Anneler Günü hediyesi almak için acele etmekte fayda var. Peki, Anneler Günü 2022 ne zaman, hangi gün? İşte, Anneler günü tarihi hakkında bilgiler...

Anneler Günü Ne Zaman 2022, Kaç Gün Kaldı 2022 Anneler Günü Tarihi Bilgisi

2022 ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Her yıl, mayıs aylarının ikinci pazar günleri kutlanan Anneler Günü, bu yıl da duygusal anlara sahne olacak.

8 Mayıs Pazar günü kutlanacak olan Anneler Günü, güzel sözler ve hediyelerle ihya edilecek.

ANNELER GÜNÜ TARİHİ

Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

Öte yandan Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

False