GeriKadın Sağlığı Amacınıza ulaşmak için ne yapmalısınız?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amacınıza ulaşmak için ne yapmalısınız?

Amacınıza ulaşmak için ne yapmalısınız?

"İlk önce amacınızın ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Kilo mu vermek istiyorsunuz yoksa enerjinizi arttırmak mı? Ya da belki vücudunuzu hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirmek istiyorsunuzdur."

KİLO VERMEK İSTİYORSUNUZ
Yapmanız gereken: Diyet
Neden:
Yapılan araştırmaların açıkça gösterdiği gibi, aldığın kalorileri azaltmak, daha küçük beden giyinebilmenin en kestirme yolu. Louisiana State Üniversitesi'ne bağlı Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi'nde koruyucu tıp araştırmalarını yöneten Doktor Timothy Church. "Yediklerinden 500 kalori eksiltmek, her gün spor salonuna gidip 500 kalori yakmaktan daha kolaydır" diyor. Ancak hem diyet hem de egzersiz yapmak, verilen kilonun korunması için gereklidir.

ENERJİNİZİ ARTTIRMAK İSTİYORSUNUZ
Yapmanız gereken: Egzersiz
Neden:
Georgia Üniversitesi'nde Egzersiz Psikolojisi Uzmanı Doktor Patrick O'Connor, "Egzersiz, zindeliği sağlayan dopamin ve norepinefrin gibi hormonların beyinden salgılanmasına yol açar" diyor. Yapılan 70 araştırmada, düzenli spor yapan kişilerin enerji seviyesinin yükseldiği tespit edilmiş.

KALP HASTALIKLARI RİSKİNİ AZALTMAK İSTİYORSUNUZ
Yapmanız gereken: Diyet
Neden:
South Dakota Üniversitesi Kardiyovasküler Sağlık Araştırma Merkezi direktörü Doktor William Haris, "Kalp hastalıkları riskini azaltan tek bir besin öğesine odaklanmak istiyorsan bu Omega-3 olmalıdır" diyor. Yapılan araştırmalara göre, yağlı balıklardan alınan Omega-3 yağları kalp hastalıkları riskini yüzde 64 oranında azaltabiliyor. Elbette egzersiz yapmak da kalp ve damar sağlığını güçlendirmeye yardımcı oluyor.

DİYABETİ ÖNLEMEK İSTİYORSUNUZ
Yapmanız gereken: Egzersiz
Neden:
Diyabet giderek yaygınlaşıyor. Bu hastalığa karşı alınabilecek en iyi önlem ise, doğru kiloyu diyetle korumak ve egzersiz yapmak. Aktif kaslar kandaki glikozun yakıt olarak harcanmasını sağlar, böylece kan şekerinin dengede durması sağlanmış olur.

KANSERDEN KORUNMAK İSTİYORSUNUZ
Yapmanız gereken: Her ikisi de
Neden:
Çoğunluğu bitkisel gıdalardan oluşan bir diyet planı izlemek ve düzenli spor yapmak, kanserden uzak durmanın temel koşuludur. Sunu da aklında tutmanda fayda var: Çalışmalara göre ne kadar tutarlı ve sürekli şekilde egzersiz yaparsan, kansere karşı o kadar fazla korunursun.

İYİ HİSSETMEK İSTİYORSUNUZ
Yapmanız gereken: Egzersiz
Neden:
Vermont Üniversitesi'nde yapılmış olan bir çalışmada, günde sadece 20 dakika terlemenin 12 saat boyunca daha iyi bir ruh hâlinde kalmayı sağladığı ortaya çıkmış. Hatta bazı depresyon hastalarında egzersizin ilaçla tedavi kadar etkili olabildiği gözlemlenmiş. Egzersiz yapmak, beyinde strese karşı güçlenmeni sağlayan bazı değişikliklerde yapıyor.

Women's Health

False