GeriKadın Sağlığı 6 ayda 80 kilodan 56'ya indi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6 ayda 80 kilodan 56'ya indi

6 ayda 80 kilodan 56'ya indi

"İnci Konca, 17 yaşında lise öğrencisi bir genç kız. 6 yaşından sonra kilo almaya başladı. Konca, 6 ayda 24 kilo vererek 80 kilodan 56 kiloya indi."

İnci Konca, henüz hayatının baharında bir gene kız. Annesi çalıştığı için düzensiz ve kötü beslenmiş. O nedenle çocukluğundan beri kilo problemi olmuş. Ailesi onu diyetisyene yönlendirmiş. 17 yaşındaki İnci Konca'nın hikayesi, obezitenin çocukları ve gençleri nasıl tehdit ettiğini gözler önüne seriyor.

Nasıl kilo aldın?

Küçükken geçirdiğim havaleler yüzünden bitkisel ilaç takviyesi aldım. Annem geç saatlere kadar çalıştığı için, bana bakıcılar baktı. Bakıcıların beslenme konusunda yeterince bilinçli olmamaları da bana kilo olarak döndü. Altı yaşından sonra sürekli kilo almaya başladım.

Ailede başka kilolu olan var mı?

Babam da babamın ailesi de aşırı obez bir aileydi. Problem vardı orada da.

Kiloluyken en çok ne tüketirdin?

Ruh halime göre bir beslenme düzenim vardı. Canım sıkıldığında bunu yiyeceklerden çıkarırdım. Tatlı sevmezdim ama porsiyonlarım çok büyüktü. Ana öğünlerde aşırı yiyordum zaten.

Sporla aran nasıldı?

Bir dönem basketbol, voleybol, tenis ile ilgilenmiştim. 2 sene önce aletli jimnastik salonuna gidiyordum. Annem zorlamadığı sürece spor yapmaktan kaçıyordum.

Nasıl bir diyet programı oluşturuldu senin için?

Bundan önce birçok kez diyet yapmıştım. Fakat diyetisyenimin verdiği diyet listesi, bana daha çok hitap eden ve daha özgür bırakan bir diyetti. Okulum olduğu için, okul hayatıma göre bir diyet listesini, diyetisyenimle birlikte hazırladık.


"Adım ölçer beni yürümeye yöneltti"

Kilo verme sürecinde neler yaşadın?

Zaman zaman zorlandım. Fakat her hafta değişen, farklı farklı besinlerden oluşan bir listem vardı, hatta bana uygulaması eğlenceli bile geliyordu. Bu yüzden hiç kontrolümü kaybetmedim. Diyetisyenimle diyalogum çok iyiydi. Diyetin yanında spor da yaptım. Adım ölçer cihazı verdiler; bu da beni daha çok yürümeye ve hareketli olmaya teşvik etti.

Diyet yaparken kaçamakların oldu mu?

Çok canımın çektiği bir şey görünce onun değerini ölçüp ona göre davranıyordum. Eğer o yiyeceği (tatlı, hamburger) daha sonra da yiyebileceğimi biliyorsam yemiyordum. Mesela pastanede kardeşim börek yerken, o böreği orada ertesi gün de yiyebileceğimi bildiğimden, çok az yiyordum. Bu düşünce yapısını bana, diyetisyenim öğretti.

Yepyeni bir fiziğe kavuşmuşsun?

Evet, aynaya baktığımda çok değiştiğimi görüyorum. Diyete başladığımda 80 kiloydum. Altı aylık bir zayıflama program sonucu 24 kilo verdim. Düzenli olarak kontrollerime gittim her gittiğimde vücut analizim yapıldı. Verdiğim kilonun, nereden gittiği ölçüldü ve diyetim ona göre düzenlendi. Şimdi 56 kiloyum.

'Yeni bir başlangıç yaptım'

Kiloluyken psikolojin nasıldı?

Kiloluyken hayata karamsar bakanlar vardır: ben karamsar değildim. Ruhsal bir çöküntü de yasamadım. Şimdiden tek farkı kendime güvenim ve sosyal hayatım daha azdı. Onun dışında insanların izlenimleri ele şimdikinden farklıydı tabii. Ama psikolojik olarak çok şey değişmedi; sadece simdi kendime biraz daha fazla güveniyorum. Kendimi sporla geliştirmeye çalıştığım için hala ulaşılacak bir hedefim var. Ama yeni bir başlangıç yaptığımı söyleyebilirim.

False