GeriSpor Mahkeme noktayı koydu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mahkeme noktayı koydu

Abone Olgoogle-news

Mahkemece maç yayınları için daha önce alınan ihtiyati tedbir kararları dün değişti. Buna göre Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın kendi sahalarındaki maçlarını Bimaş kanalları olan Kanal D ve atv, deplasman maçlarını ise Cine5 yayınlayacak.

İstanbul 7. Asliye Ticaret Mahkemesi ve İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi daha önce Beşiktaş ve Fenerbahçe Futbol Takımlarının 1997- 1998 sezonunda, birinci ligde yapacağı maçların Cine 5 tarafından canlı yada banttan yayınlayamayacağına dair ihtiyati tedbir kararları vermişti. Bu kez mahkeme kanuna aykırı biçimde Cine 5 ile bu iki kulüp arasındaki davalarda taraf olmamasına rağmen federasyonun tedbir kararının değiştirilmesi istemini kabul ederek, tedbir kararında değişiklik yaptı.

Bu değişiklikten sonra Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın deplasman maçlarının yayın haklarının Cine 5'e ait olduğu kararı verildi. Bu kulüpler kendi illerinde maç yaptıklarında bunların üzerinde münhasır yetkiye sahiptirler. Dolayısıyla bu kulüpler kendi yayıncılarını seçmek ve maçlarını o yayıncılara ait kanallarda yayınlatmak hakkına sahip oldular.

Türkiye Futbol Federasyonu bu kararı temel yaparak, Beşiktaş ve Fenerbahçe Futbol Takımlarının deplasmanda yapacakları maçları Cine 5'ten yayınlatmak için yetki belgesi verirse, her iki kulübün İstanbul'da oynayacakları maçların Kanal D ve atv'den yayınlanmasını kabul etmek ve bu iki kuruluşa yayın yetkisi vermek zorundadır.

TAHKİM TOPU "TAÇ"A ATTI

Sayın Tahkim Kurulu kararında 2. paragrafın 1. cümlesinde başvuran spor kulüplerinin yayın kuruluşları ile yaptıkları sözleşmelerinin TFF'nun onayına tabi olduğunun ‘‘ihtilafsız'' olduğunu açıkça vurgulamıştır. Böylece 3813 sayılı yasanın 29. Maddesinin 2. tümcesindeki yayın kuruluşları ile sözleşme yapma haklarının kulüplere ait münhasır bir hak olduğunu kabul etmiştir.

Bu tespiti yapan Kurul'un bu tespite ve yasa hükmüne açıkça aykırı 1996-1997 Yayın Talimatı'na sözleşmede yollama yapılmadığı gerekçesi ile işin esasına girmemesi düşündürücüdür ve çözümü ‘‘Taç''a atmaktan başka anlam taşımadığı açıktır.

Bir taraftan yayın kuruluşları ile sözleşme yapma yetkisinin yasa ile kulüplere verildiğini kabul ve buna rağmen yasaya aykırı olarak Federasyon Yönetim Kurulu'nca çıkarılmış bulunan 1996-1997 sezonu Yayın Talimatı'na yollamada bulunmamış olmasını bahane ederek işin esasına girmeksizin başvuruların reddi açık bir çelişkidir ve kararı veren çoğunluk üyelenin hukuksal kişiliklerine yakışmamaktadır.

Şimdi ne olacaktır? Kurul yayın sözleşme yapma hakkının kulüplerde olduğunun yasal olarak ihtilafsız olduğunu vurgulandığına göre BJK ve FB Spor Kulüplerinin Cine 5 ile olan sözleşleri sona ermiş, bu kulüplerin havuz sistemine girmedikleri, bu amaçla Federasyona yazılı herhangi bir temsil yeütkiside vermediklerine göre Cine 5'inde bu kulüplerin maçlarının yayınlama yetkisi yoktur.

Bu durumda kulüpler sözleşmelerini yayın kuruluşları ile yeniden düzenleyip, 1996-1997 Yayın Talimatı'ndan söz edip, bu yayın talimatının 7/a maddesinin yasaya aykırı olması nedeniyle dikkate alınmamasını isteyip, başvurularını yineleyeceklerdir. Bununda ivedilik arz eden çözümünün Tahkim Kurulu'nca bugünkü karar ile futbol deyimiyle ‘‘Taç’’a atılmasından başka bir anlam taşımadığı açıktır.

Kısaca ve özetle, Cine 5'in bu kulüplerin maçlarını yayınlama hakkı yoktur ve olmayacaktır. Kulüplerin meşru haklarının elde edilmesi biraz daha zaman alacaktır.

False