KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Maden-İş Genel Başkanı Akçul:

AA / Sinan Doruk
20.02.2015 - 16:24 |Son Güncelleme :

- "(Afşin-Elbistan Termik Santrali ve kömür sahasının özelleştirilmesi) Sonuç ne olursa olsun sendika olarak işçilerimizin tırnağına zarar getirmeyeceğiz"

AA / Sinan Doruk

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, Afşin-Elbistan Termik Santrali ve kömür sahasının özelleştirilmesine ilişkin, "Sonuç ne olursa olsun sendika olarak işçilerimizin tırnağına zarar getirmeyeceğiz" dedi.

Akçul, Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar'a "hayırlı olsun" ziyaretinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afşin-Elbistan Termik Santrali ve kömür sahasının devri konusunda sürecin devam ettiğini söyledi.

Söz konusu yerle ilgili ERG Elektrik AŞ ile Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) arasında görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Akçul, şöyle devam etti:

"Her şey daha olup bitmiş değil. Devir teslim komisyonu bölgeye gelerek ayrıntılı bir şekilde inceleme yapacaklar. Şu anda kesin bir anlaşma yapılmadı. Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak her zaman özelleştirmelere karşı durduk. Bundan sonra da karşısında durmaya devam edeceğiz. A Termik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürlüğü'nde olan durum özelleştirme değil. İşletme hakkının 20 yıllığına devredilmesi söz konusudur. Bu konuyla alakalı hukuk süreci devam etmektedir."

Afşin-Elbistan Termik Santrali ve kömür sahasının devrinin 9 bakan gördüğünü ve bu zamana kadar da sonuç alınamadığını ileri süren Akçul, "Sonuç ne olursa olsun sendika olarak işçilerimizin tırnağına zarar getirmeyeceğiz" dedi.

Akçul, EÜAŞ bünyesinde çalışan madencilerin hak kaybına uğramamasına çalışıldığını kaydetti.

Devir sözleşmesini yakından takip ettiklerini belirten Akçul, "Çalışan arkadaşlarımız istemediği takdirde firmaya geçiş yapmayacak. Devir tamamlandığı takdirde işçilerimizin bir kısmı burada kalacak ve isteyen kardeşlerimiz de nakil yolunu tercih edebilecek" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kahramanmaraş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kahramanmaraş ilinden Maden-İş Genel Başkanı Akçul: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 16 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Maden-İş Genel Başkanı Akçul: haberi güncellenecektir.

KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ

23 Nisan 2021, Cuma
 • İmsak
  04:12
 • Güneş
  05:40
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:44
Sayfa Başı