KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Maden-İş Genel Başkanı Akçul:

AA / Kenan ARAYICI
17.12.2014 - 13:31 | Son Güncelleme :

- "Afşin-Elbistan Termik Santrali ve kömür sahasının özelleştirilmesi konusunda yaklaşımımızı koruyoruz. Bu özelleştirmeye ülkemiz, milletimiz, bölgemiz ve üyelerimizin çıkarları açısından şiddetle karşıyız"

AA / Kenan ARAYICI

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, Afşin-Elbistan Termik Santrali ve kömür sahasının özelleştirilmesi konusunda yaklaşımlarını koruduklarını belirterek, "Bu özelleştirmeye ülkemiz, milletimiz, bölgemiz ve üyelerimizin çıkarları açısından şiddetle karşıyız" dedi.

Akçul, Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğünü ziyaretinde, işletme müdürlüğü bahçesinde toplanan işçilere özelleştirme süreci hakkında bilgi verdi.

Özelleştirmeye karşı olduklarını ve bunun için de meşru, demokratik ve kitlesel mücadelelerini sonuna kadar kullanacaklarını dile getiren Akçul, şunları kaydetti:

"Bugün, bu işletmenin hakkının devrine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının üzerinden tam 21 yıl geçti. Burası 7 hükümet önce 1993'te ihale edildi. Daha sonra mahkeme süreci başladı. Alıcı firma davayı kazandı. 21 yıl önceki fiziki şartlarla bugünkü durum tamamen farklıdır. Mahkemenin verdiği karar, Danıştay İdari Genel Kurulu'nun vermiş olduğu kararı tabi ki Enerji Bakanlığı ciddiye alacaktır. Bu kararın gereğini yapacaktır. Başka şansı yok ama içerisinde bulunulan fiziki durum 21 yıl önceki koşulla aynı değildir. Bu devir işlemi 4 yıldır, 'bugün yapılacak, yarın yapılacak, verildi, verilecek' diye devam ediyor. Sendika olarak bu durumu adım adım takip ediyoruz."

Akçul, her şeyin açık ve şeffaf olmasını istediklerini, kamu yararının en önde tutulması gerektiğini, devletin yararının, milletin yararının söz konusu firmanın üstünde olması gerektiğini belirtti.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin özelleştirileceğine inanmadığını dile getiren Akçul, "Erg-Verbund şirketine devreden Bakanlar Kurulu kararının üzerinden tam 7 hükümet geçti. Hiçbir hükümet bunu devretmedi. 7 hükümetin yapmadığı bu devir işlemini, bugünkü hükümetin yapacağına inanmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Özelleştirme konusundaki yaklaşımlarının değişmediğini ifade eden Akçul, "Afşin-Elbistan Termik Santrali ve kömür sahasının özelleştirilmesi konusunda yaklaşımımızı koruyoruz. Bu özelleştirmeye ülkemiz, milletimiz, bölgemiz ve üyelerimizin çıkarları açısından şiddetle karşıyız. Bu devre karşı da demokratik tepkimizi ortaya koyacağız" diye konuştu.

Sendikanın Afşin-Elbistan Şubesi Başkanı Adil Bölükbaşı ise ortadaki bilgi kirliliğini bir türlü çözemediklerini söyledi.

Özelleştirme sürecinin 20 yıldır sürdüğünü dile getiren Bölükbaşı, "İş yerimizi barış ve huzur içerisinde nasıl kurtarabiliriz, bunun hesabını yapıyoruz. Olmadı mı? Biz eylem nasıl yapılır onu da biliyoruz. Maden-İş olarak eylem yapmaktan çekinmiyoruz. Sendika her zaman işçinin yanındadır" dedi.

Sendika yetkilileri daha sonra AEL İşletme Müdürü Ahmet Yaldız'ı makamında ziyaret ederek, bilgi alış verişinde bulundular.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kahramanmaraş haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kahramanmaraş haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Maden-İş Genel Başkanı Akçul: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ

20 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  04:16
 • Güneş
  05:44
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  19:19
 • Yatsı
  20:40
Sayfa Başı