GeriSpor Madalyanın tadı başka
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Madalyanın tadı başka

Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanmanın sevinci ve onuru bir başka. Polonyalı Robert Korzeniowski de zorlu erkekler 50 kilometre yürüyüş yarışması sonrası şampiyonluk kürsüsüne çıkmanın sevincini yaşarken, madalyasının tadını doya doya çıkardı. Korzeniowski, altın madalyasını dişlerken, ‘‘Hayatımın en anlamlı madalyası. Her sporcu madalya kazanmaktan büyük mutluluk duyar. Ancak bu madalya dünya şampiyonasında ve altın olursa yeri bambaşkadır'' dedi.

İtalya'ya ilk altın

Bayanlar 10 kilometre yürüyüş yarışmasında 42:55.49'luk derece ile Dünya Şampiyonluğu'nu elde eden Annarita Sidoti, İtalya'ya Atina'daki ilk altın madalyayı kazandırmanın sevincini yaşıyor. Sidoti, Rus Olimpiada Ivanova ve Beyaz Rusya'dan Olga Kardopoltseva'nın önünde altın madalyaya uzanırken, ‘‘Bu başlangıç olsun ve altınlar peş peşe gelsin'' dedi.

Doping iddiası

Yunanistan Basını 6. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 4 ile 6 atletin daha doping yaptığının belirlendiğini yazdı. Gazeteler, Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu'ndan (IAAF) resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen en az 4 atletin daha doping yaptığının ortaya çıktığını yazdılar. Önceki gün şampiyonada gülle atmada altın madalya alan Ukraynalı Aleksandr Bagach ile 400 metre engelli de yarışan Pascal Maran ile üç adımcı Kazak Oxana Zelinskaya'nın doping yaptıkları belirlenip, ihraç edilmişlerdi.

350 sporcuya test yapıldı

Atina'daki 6. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda yaklaşık 2000 sporcudan bugüne kadar 350'si doping testine tabi tutuldu. Yarışmalarda madalya kazanan her sporcu ile yarışanlar arasından seçilenler doping testine alınıyorlar. Bu güne kadar Dünya Şampiyonalı'nda ilk kez 1993'de Stuttgart'ta yapılanda doping yapan sporcuya rastlanmıştı.

False