GeriLezizz Palamut Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir Ve Avlanır? Palamut Balığı Faydaları Ve Özellikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Palamut Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir Ve Avlanır? Palamut Balığı Faydaları Ve Özellikleri

Palamut Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir Ve Avlanır? Palamut Balığı Faydaları Ve Özellikleri

Balıkların birbirinden önemli faydaları bulunmaktadır. Besin değeri yüksek olan balıklar arasında palamut balığı da bulunmaktadır. Palamut balığının pişirme yöntemleri ise oldukça merak ediliyor. Palamut balığı nasıl pişirilir? Palamut balığı nasıl temizlenir ve avlanır detayları ile derledik.

Palamut balığı en yüksek besin değerine sahip balıklardan bir tanesidir. Lezzetiyle damak çatlatan palamut balığının birbirinden farklı pişirme yöntemi bulunur. Palamut balıkları ızgara yapılabildiği gibi ayrıca kızartılabilir. 

 Palamut Balığı Nedir?

Palamut balığı genellikle ılık ve sıcak denizlerde yaşaması ile bilinir. Kemikli bir yapıya sahip olan palamutlar aynı zamanda kıyı kesimlerinde yaşamlarını sürdürürler. Palamut balıklarının keskin ve güçlü dişleri bulunmaktadır. Palamut balıklarının ağzı ise torpil şeklinde ve ağızlarının ucundadır. Sırtları mavi renk olan palamut balıklarının başlarına yakın bölgelerinde siyahlıklar görülebilir. Balıkların karınlarına doğru gidildikçe renkler gittikçe açılacaktır. 

 Palamut Balığının Halk Arasında Farklı İsmi Var mıdır? 

 Denizlerin vazgeçilmez balıkları arasında yer alan palamut balıklarına halk arasında da palamut denilmektedir. Palamutların büyük boyutta olanları ise torik olarak adlandırılmaktadır. Palamut balıklarının birden fazla çeşidi bulunur. 

 Palamut Balığının Özellikleri Nelerdir? 

 Palamut balığının birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Torpili andıran yapısı ile palamut balıkları su içerisinde çok hızlı bir şekilde hareket ederler. Palamut balıklarının kafalarından kuyruklarına kadar siyah renkli şerit şeklinde izleri bulunmaktadır. Genellikle siyah bölgenin üzerinde mavi ve yeşil tonlarda yatay çizgiler bulunur. Palamut balıklarının karın bölgesindeki renkler gittikçe beyaza dönecektir. Palamut balıkları genellikle büyük sürüler halinde gezerler. 

 Palamut Balığının Eti Yenir mi? 

 Günümüzde en çok tüketilen balıklardan birisi de palamut olarak bilinmektedir. Eti oldukça lezzetli olan palamut balığı en çok tüketilen balıklardan bir tanesidir. Palamut balıklarının eti yenir. Özellikle en çok tercih edilen balıklardan bir tanesi de palamut balıklarıdır. 

 Palamut Balığı Nasıl Pişirilir? Tavada, Fırında ve Izgarada Nasıl Yapılır? 

 Lezzetli bir balık olan palamutlar birbirinden farklı türde pişirilebilir. Palamut genellikle tavada, fırında, pilaki ve ya buğulama şeklinde pişirilebilir. Palamut balığı fırında buğulama yapılarak ve ya yağlı kağıtta pişirilebilir. İştah açan bir balık olan palamut genellikle tuzlanarak daha da lezzetlendirilebilir. Özellikle lezzetinin artmasını isteyenler palamut balığını mısır ununa batırarak da kızartabilirler. Bu şekilde palamut balığı daha da lezzetli bir hale bürünecektir. Damak zevkine göre palamutların doğru pişirme yöntemi tercih edilebilir. 

 Palamut Balığı Tarifleri Nelerdir? 

 Palamut balığına farklı tarifler uygulanabilir. Hızlı ve pratik bir palamudu pişirmek için tavada pişirme yöntemi kullanılabilir. Özellikle takoz şeklinde kesilen palamutlar mısır ununa bulanarak yağda kızartılır. Ayrıca palamutlar baharat ve zeytinyağı ile zenginleştirilerek fırında pişirilir. Palamutlar fırın kağıdına sarılarak fırında pişirilebilir. Palamutlar pişirilirken üzerine lezzetli bir sos eklenir. Sosla kaplanan palamutlar fırın tepsisinde pişirilir. Palamutlar doğru bir şekilde kızartılır. Kızartma yapılacak palamutlar takoz şeklinde kesilerek eşit parçalara bölünür. 

 Palamut Balığı Kılçıklı mıdır? 

 Büyük sürüler halinde gezen palamut balığı genellikle sığ sularda yaşamaktadır. Palamut balıkları genellikle hamsi, uskumru ve sardalya gibi küçük balıkları yiyerek beslenir. Palamut balığının bir büyük kılçığı bulunmaktadır. O nedenle palamut balığı tüketilirken kılçığının da iyi ayıklanması gerekmektedir. 

 Palamut Balığı Nasıl Temizlenir? Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 Palamut balığı derisi pullu değildir. O nedenle deri bir bıçak yardımı ile kolay bir şekilde temizlenir. Hafifçe tıraşlanan deri de bulunan kaygan, sıvımsı yapı ortadan kaldırılır. Palamut balığının baş bölgesi alt tarafa doğru kesilir. Ayrılan bölgeden karındaki pislikler dışarıya çıkarılır. Palamut bu şekilde derinlemesine temizlenir. 

 Palamut Balığı Nasıl Avlanır, Tutulur ve Yakalanır?

Palamut balığı günümüzde en çok tüketilen balıklardan bir tanesidir. Amatör ve profesyonel balıkçılar tarafından palamut balığı kolaylıkla avlanabilir. Türkiye genelinde palamutlar genellikle çapari, ağ yöntemi ve at çek yöntemi ile avlanmaktadır. Günümüzde balık popülasyonu çok azaldığı için avlanmalar da azalmıştır. Özellikle amatör balıkçılar palamut avına rağbet gösteriyorlar. 

 Palamut Balığının Faydaları Nelerdir? 

 Potasyum oranı yüksek olan palamut balığı düzenli tüketildiği takdirde diş ve kemik sağlığına iyi gelir. Palamut balığı cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Saç köklerini güçlendiren palamut balığı sinir hücrelerinin de sağlıklı olmasına yardımcı olur. 

 Palamut Balığının Zararları Var mıdır? 

 Sağlığa çok sayıda faydası olan palamut balığının çok fazla zararı yoktur. Palamut balığı mutlaka taze olarak tüketilmelidir. Palamut balığı günlük belli bir miktarda tüketilmelidir. Fazla palamut balığı zararlı olabilir.

 Palamut Balığı Besin Değerleri 

 Palamut balığı yüksek oranda A ve C vitamini içermektedir. Kalsiyum ve demir içeren palamut balığı 175 kcal enerji barındırmaktadır. 200 mg. potasyuma sahip olan palamut balığında 265 mg. sodyum da yer alır. Palamut balığının içerisinde 8,13 gr. yağ da yer almaktadır. 

 Palamut Balığının Türleri Var mıdır?

 Palamut balığının birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. Palamut balıkları özellikle boyutlarına göre farklılıklar göstermektedir. Palamut türleri arasında kestane palamudu, torik, sivri, altıparmak, piçuta ve çingene palamudu bulunmaktadır. 

False