GeriSalata Tarifleri Limonlu brokoli salatası tarifi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Limonlu brokoli salatası tarifi

Limonlu brokoli salatası tarifi

Kışın en güzel sebzelerinden biri olan brokoliyle nefis bir salata yapmaya ne dersiniz? Eğer düşünürseniz, sizin için pratik, sağlıklı ve nefis limonlu brokoli salatası tarifi detaylarını hazırladık. İster et yemeklerinin yanında isterseniz de tek başına bir öğün olarak tercih edebilirsiniz. O halde, limonlu brokoli salatası ile sofranıza renk gelsin. Evde kolay ve pratik olarak brokoli satalası nasıl yapılır? İşte brokoli salatası yapımı ve malzemeleri..

 • Buharda
 • 4 - 6 Kişilik
 • 30-60 dk
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?

Yapımı için malzemeler

 • 1 adet brokoli
 • 1 adet limonun suyu
 • 1 diş sarımsak
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz

Limonlu brokoli salatası tarifi Nasıl yapılır?

 • Brokoli salatası için öncelikle brokoliyi haşlayın.
 • Sarımsağın kabuğunu soyun ve ezin.
 • Zeytinyağı, sarımsak ve limonu bir kasede karıştırın.
 • Brokoli haşlandıktan sonra üzerine hazırladığınız sosu gezdirin. Afiyet olsun.

Brokoli Salatası Çeşitleri

Brokoli salatası, sağlıklı besinlerin başında yer almaktadır. İçerisinde yer alan ürünlerin vücuda faydası bulunan birçok yönü bulunmaktadır. Brokoli salasının çeşitlerini, içeriği belirlemektedir. Yapılışında kullanılan ürünlerle birlikte farklı tat uyumları yakalanmaktadır.

Brokoli son dönemler içinde oldukça fazla tercih edilen ürünlerdendir. Bunun başlıca sebepleri arasında kansere karşı vücudu koruması, diş ve kemik yapısına etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda cilt sağlığı ve kalp sağlığı içinde etkili etken maddelere sahiptir.

Brokoli salatası içinde bulunan ürünler arasında; salatalık turşusu, yağ, limon suyu gibi ürünler yer almaktadır. Yapımının da gerekli olan aşamalar oldukça kısadır. Aynı zamanda sağlıklı bir öğün olarak tercih edilebilecek bir ürün olarak sofrada yerini almaktadır.

Brokoli salası içine tercihen közlenmiş biber katılmaktadır. Bu sayede farklı ve uyumlu tatlar bir araya getirilmektedir. Brokoli salatasına yakışan tatlardan bir tanesi ise mısır tanecikleridir. Bu tatların birleşimi ile hafif bir salata ortaya çıkmaktadır.

Brokoli Salatası Püf Noktaları

Brokoli salatasının içerisinde yer alacak ürünler en büyük püf noktalar arasındadır. Bu seçimlerin damak zevkine göre yapılması, daha hafif ve keyifli bir salata ortaya çıkaracaktır. Brokolilerin haşlanmasının ardından diğer ürünler eklenecektir.

Damak zevkine bağlı olarak közlenmiş biberler kabuklarından çıkarılarak kullanılmaktadır. Biberlerin ufak bir şekilde kesilmesi ile salataya katılır.

Mısır tanecikleri ile birlikte brokoli daha etkili bir tat oluşturmaktadır. Brokoli ile uyumlu olan ürünlerden bir tanesidir.

Salata için gerekli olan yağın, zeytin yağı olması hem daha hafif bir tat hem de sağlıklı bir durum sunacaktır.

İçerisine katılabilecek aromalar arasında limon ve balzamik vazgeçilmezler arasındadır. Tatları bakımında brokoli ile uyumlu olan tatlardandır.

Brokolilerin gerekli olarak 4 dakika da haşlanması, salatayı daha etkili bir hale getirecektir.

Brokoli Salatasını Daha Nefis Yapacak Lezzet Önerileri

Brokoli salatası, son dönemler içerisinde popüler olan ve tavsiye edilen salatalar arasındadır. Brokoli tüketimlerinde artışlar olmakta ve farklı tarif önerileri oluşmaktadır. Brokoli salatasını daha nefis bir hale getirmek için izlenmesi gereken yollar vardır.

Brokoli salatasında en önemli etken madde olarak brokoli bulunmaktadır. Bu nedenle brokolinin haşlanma miktarı doğru bir kararda olmalıdır. Brokoli için önerilen en uygun haşlanma süresi ise 4 dakika olmaktadır.

Brokolilerin haşlanmasının ardından nefis bir tat için içerisine katılan ürünler iyi bir şekilde seçilmelidir. Bu ürünler arasında limon, mısır tanecikleri ve közlenmiş biber bulunabilir. Standart bir miktarda katılmalarına rağmen sevilmesi halinde daha fazla katılabilir.

Brokoli Salatası Sunumları

Brokoli sunumlarında geniş ve yüksek olan salata tabakları tercih edilmelidir. Bu sayede masanın ortasında kendini gösterecektir. Aynı zamanda brokolilerin çok fazla küçük parçalara ayrılmaması ile daha güzel bir görünüm elde edilebilir.

Sunum tabaklarında fazladan balzamik ve limon seçeneklerinin sunulması daha etkili bir görüntü sunacaktır. Sunum içinde farklı limon kesimleri yapılabilir. Bununla birlikte mısır taneciklerinin son olarak eklenmesi de etkili olacaktır.

Közlenmiş biberlerin eklenmesinde yanıkların alınması, sunum için daha etkili bir görünüm oluşturacaktır. Biberlerin kabuklarından ayrılması ve fazla büyük olmayacak şekilde kesilmesi ile tat daha etkili olacaktır.

Brokoli Salatasının Faydaları Var mıdır?

Brokoli, sağlık yönünden faydaları olan ürünlerdendir. Faydaları arasında kanser, kalp hastalıkları, kemik ve diş sağlığı, sindirim sistemini düzenleme gibi birçok etki alanı bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisine katılan ürünlerde sağlıklı olmaktadır.

Brokoli faydaları arasında kansere karşı vücudun daha sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

İçerisinde yer alan maddelerle birlikte kemik ve diş sağlıklarında destek sağlamaktadır.

Cilt sağlığında gözle görülebilir değişikliklerde etki etmektedir. Bununla birlikte göz sağlığını da korumaktadır.

Brokoli Salatası Kaç Kalori?

Sebze ürünleri, kalori olarak yüksek oranlara sahip değildir. Brokoli de aynı şekilde fazla kalori teşkil etmemektedir. 100 gram brokoli için kalori miktarı 33,7’dir. Günlük gerekli olan kalori miktarının yanında fazla durmamaktadır.

Brokoli tüketilmesi hem sağlık hem de fit bir vücuda sahip olmak için gerekli ürünlerdendir. Bunun başlıca sebepleri ise kalori miktarı ve etki alanıdır.

Brokoli Salatası Kilo Aldırır mı?

Brokoli salatası içinde ağır olarak sadece zeytin yağı bulunmaktadır. Ancak zeytin yağı miktarı da az olmaktadır. brokolinin kalori miktarı da oldukça düşüktür. Bu nedenle brokoli salatası, diyet sofralarında yer alabilecek tariflerdendir.