GeriMutfak Tüyoları Hilelisi çok tehlikeli: Sucuk nereden alınır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hilelisi çok tehlikeli: Sucuk nereden alınır?

Hilelisi çok tehlikeli: Sucuk nereden alınır?

Kahvaltı sofralarını güzelleştiren sucuk güvenilir yerlerden alınmadığında zehir saçıyor. İşte sucuk satın alma rehberi...

Sucuk içeriği nedeniyle hileye en müsait ürünlerin başında geliyor. Özellikle sabah kahvatılarında yumurtayla birlikte, kızartarak ekmek arası veya tost ya da sandviçlerde sıkça yenilen sucuk yüzde yüz dana etinden üretilmeli. Kasap veya marketlerde birçok sucuk markası ve çeşidi bulmak mümkün.

Parlak renkli, yağ miktarı dengeli ve üzerinde mozaik yapının olmadığı sucuklar sağlıklı diye adlandırılır. Sucuk kesildiğinde içinde veya kenarlarında herhangi bir renk farklılığı görülmemeli. Pişirildiğinde ise çok fazla yağ salmaması ve yağının çabuk donmaması önemli. Uygun koşullarda ve katkı maddesi olmayan şekilde üretilen sucuk son derece lezzetli ve güvenle tüketilebilecek besinlerden biri.

Hilelisi çok tehlikeli: Sucuk nereden alınır

Dana eti ve gerekli baharatlar dışında başka bir madde içermemesi gereken sucuk fermente ve ısıl işlem olmak üzere iki işlemden geçerek üretiliyor. Sucuk elle kontrol edildiğinde ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Sucuk kesildiğinde ise orta bölümü bıçağa bulaşmamalıdır. Patlamış veya zarar görmüş olan sucuk paketlerindeki sucukları almamak gerekiyor.

Buzdolabında poşette veya başka kılıflarda muhafaza edilen sucuklar diğer gıda maddelerinden ayrı olarak saklanmalı. Karabiber, sarımsak, kırmızı biber ve kimyon sucuğun olmazsa olmaz baharatlarındandır. Sucuğa lezzet veren baharatların yanında ayrıca şeker ve tuz da sucuk yapımında kullanılır.

Hilelisi çok tehlikeli: Sucuk nereden alınır

Ermenistan, Bulgaristan ve Türkiye'de tüketimi oldukça yaygın olan sucuk Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinde de sevilen besinlerin başında geliyor. Ülkemizde sucuk denilince akla genellikle iki şehir geliyor. Afyon ve Kayseri sucuğun adeta özdeşleştiği şehirlerden ikisi. Afyon'da lezzetli sucuk tadabileceğiniz belirli markalar bulabilirsiniz. Burada ayrıca birçok sucuk çeşidini yerinden satın almak da mümkün. Ayrıca şehirde neredeyse her kasap kendi sucuğunu yaptığı için oldukça lezzeli sucuk çeşitleriyle de karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle Afyon'daki kasapları es geçmemeli ve sucuk çeşitlerine göz atmalısınız.

Kayseri ise pastırması kadar sucuk üretimi ile de ön plana çıkan şehirlerden. Yöresel lezzetler arasında bulunan sucuk et kalitesi ile doğru orantılı olarak birçok kasapta bulunabilir. Sucuk yemek için pek çok restoranı da Kayseri'de bulmak mümkün. Özellikle sucuk ekmek restoranlarına şehirde sıkça rastlayabilirsiniz.

False