GeriTatlı Tarifleri Bisküvili pasta tarifi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bisküvili pasta tarifi

Bisküvili pasta tarifi

Canınız pasta istediğinde yapabileceğiniz en hızlı tarif şüphesiz bisküvili pasta. Hazırladıktan sonra tencerenin dibini sıyırmanın zevki de paha biçilemez. Sadece 10 dakikada yapabileceğiniz bu pasta yiyenleri mutlu edecek. Beş çaylarına çok yakışan bu lezzeti aynı zamanda doğum günleri için özel olarak da hazırlayabilirsiniz. Çocukların çok sevdiği bisküvili pasta nasıl yapılır? Sizi çocukluğunuza götürecek bu pastayı hala denemediyseniz kolay bisküvili pasta tarifi…

 • Ocakta
 • 6+ Kişilik
 • 30 dk
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?

Yapımı için malzemeler

 • 3 paket pötibör bisküvi

Kakaolu puding için:

 • 6 su bardağı süt
 • 4 yemek kaşığı kakao
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 3 tepeleme yemek kaşığı un
 • 1 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı tereyağı

Bisküvili pasta tarifi Nasıl yapılır?

 • İlk olarak puding için gerekli olan tüm malzemeleri bir tencereye koyun.
 • Malzemeleri sürekli karıştırarak pişirin.
 • Altının pişerken tutmaması için ateşi çok yüksek açmamaya dikkat edin.
 • Sonra bir fırın kabının altını çok hafifçe ıslatın ve bisküvileri tek sıra halinde dizin.
 • Bisküvilerin üzerini örtecek kadar puding gezdirin.
 • Bisküvi ve puding bitene kadar eşit bir şekilde kat kat dizin.
 • Son katı da pudingle kapatın.
 • Oda sıcaklığına kadar ılınan pastayı buzdolabında 1-2 saat dinlendirin.
 • Servis yapmadan önce üzerini dilediğiniz gibi süsleyin ve pastanızı dilimleyin.
 • Pastanız hazır!

Bisküvili Pasta Çeşitleri

Bisküvili pasta yapımı kolay olan ve malzemeleri bakımından ucuz olarak yapılabilen tatlı çeşitlerindendir. Bisküvili pasta son dönemler içinde popülerlik kazanmış tatlı çeşitlerinden bir tanesidir.

Bisküvili pastanın birçok çeşidi ve yapılış yöntemleri bulunmaktadır. Kare bisküvilerden oluşan ve içerisine puding eklenen tatlılar arasında en kolay olanıdır. Tatlının içindeki bisküvilerin katılma şekline bağlı olarak farklı çeşitler oluşturmaktadır.

Pastanın içerisine farklı mevsimsel meyveler katılarak daha lezzetli bir tatlı yapılabilir. Bu meyveler arasında muz, çilek, kivi gibi tatlı meyveler kullanılır. Tarife bağlı olarak içine ve süslemesinde kullanılır. Seçilen pudinge bağlı olarak meyve seçimi yapılmalıdır.

Bisküvili pasta yapımında en önemli noktalardan ve çeşidini belirleyen pudingin neden oluştuğudur. Farklı tat ve görüntülerde bisküvili pastalar bu şekilde yapılabilir. Pastanın içine bisküviler, yatay olarak ya da dikey olarak dizilebilmektedir.

Bisküvili pasta çeşitlerinden bir tanesi ise bebek bisküvisinden oluşan ve daha yoğun bir tada sahip pastadır. Diğer çeşitlerine göre tat olarak daha şekerli olacak ve daha lezzetli olacak bir tariftir. Bu kısımda bisküvilerin aynı derecede sütle ıslandırılması daha güzel bir tatlı ortaya çıkaracaktır.

Bisküvili Pasta Püf Noktaları

Bisküvili pasta yapımlarında malzeme seçimlerine dikkat edilmelidir. Özellikle bisküvi seçimlerinde tat uyumlarına ve damak zevkine bağlı olarak seçimler yapılmalıdır. Pastanın yapılma aşamasında kaç kat yapılacağına bağlı olarak puding miktarı belirlenmelidir.

Bisküvi kullanarak kolay ve hızlı bir pasta yapmak hem lezzetli hem de pratik olacaktır. Bisküvi seçimlerinde kare, düz bisküviler, bebek bisküvileri, kakaolu bisküviler kullanılabilir. Bu bisküvilere bağlı olarak ise puding seçimi yapılmalıdır.

Bisküvi pastasının içine kakaolu puding kullanılması halinde muz, çilek gibi meyveler tercih edilmelidir. Vanilyalı pudinglerde ise daha tadı ve rengi belli olacak çilek ve kivi kullanılabilir. Farklı bir seçenek olarak ise ananas kullanılabilmektedir.

Bisküvili pastanın en püf noktalarından bir tanesi ise katların arasının iyi ıslanması ve bisküvilerin ağız içinde dağılmasını sağlamaktır. Bu sayede yemesi daha keyifli bir tatlı elde edilmiş olacaktır. Son aşama içinde sunum yapılması kolay olan tatlılardandır.

Bisküvili Pasta Sunumları

Bisküvili pastaların sunumlarında kullanılabilecek oldukça etkili çeşitler bulunmaktadır. Sunum için kullanılabilecek meyveler, Hindistan cevizi ve süs şekerleri ile görüntü anlamında da doymak mümkündür.

Bisküvi pastaları, bor camlar içerisinde ya da yapıldıkları kaplar içerisinde sunulabilmektedir. Bu sunumlarda küçük dokunuşlar olarak çikolata sosu ve meyve parçaları kullanılabilir. Bu sayede sunumlarda gözü doyuracak tatlılar yapılmış olur.

Sunumların yapıldıkları tabaklara daha küçük dilimler halinde koyulması, sunum için etkili olacaktır. Ardından pasta üzerine çikolata sosu gezdirilmeli ve sunum yapılmalıdır. Sunumun içinde kullanılabilecek bir diğer özellik ise Hindistan cevizi ya da bisküvilerin küçük parçaları kullanılabilir.

Bisküvili Pasta Kaç Kalori?

Bisküvi pastalarının birkaç dilimi yaklaşık olarak 260 gram gelmektedir. Bu yapılışına göre değişiklik göstermesiyle birlikte ortalama olarak 460 kalori yapmaktadır. Bisküvi pastaları içerisinde şeker barındıran birçok etken bulunmaktadır. Bu nedenle kalori miktarları da yüksek olabilmektedir.

Bisküvili Pasta Kilo Aldırır mı?

Bisküvi pastalarının kalori miktarları diğer tatlılara göre düşük sayılmaktadır. Ancak yine de tatlıların genel olarak kalori miktarları yüksektir. Bu nedenle günlük tüketimlerinde aşırıya kaçılması durumunda kilo alımlarına neden olabilir.

Bisküvi pastalarının bir kişi için tatlı olarak tüketilmesi 1 ile 2 dilim arasında bir gün içinde problem oluşturmamaktadır. Ancak bu durumun daha fazla olması halinde yağ depolaması yaşanabilmektedir. Günlük tüketimine sınır getirilmesi halinde herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Bisküvili Pasta Nasıl Süslenir?

Bisküvi pastalarının birçok çeşidinin olması dolayısıyla birçok farklı şekilde süsleme yapmakta mümkündür. Özellikle meyvelerin kullanıldığı süsleme yöntemleri ile hem tadın güzelleşmesi hem de görüntünün güzelleşmesi sağlanmış olacaktır.

Bisküvili Pasta Süsleme Önerileri

Bisküvi pastalarının süslenmesi sırasında kullanılan ürünlerde tatlı ile aynı tat aralığında ürünler tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Bu sayede süslemenin yanın da tadın da etkisi arttırılmış olacaktır. Bisküvi pastalarını daha iyi bir hale getirecek meyvelerden olan muz, çilek, kivi gibi yumuşak meyveler kullanılmalıdır.

Süsleme de en çok kullanılan ürünlerden bir tanesi ise Hindistan cevizidir. Hindistan cevizi ile birlikte egzotik bir tat ve hoş bir görüntü verilebilir. Özellikle kakaolu bisküvi pastaları için daha etkili olacaktır.

Çilekli Rulo Pasta | Mucize Lezzetler