GeriYemek Kültürü Aktarlarda pandemi ve kış hareketliliği! Yoğun talebe yetişemiyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aktarlarda pandemi ve kış hareketliliği! Yoğun talebe yetişemiyorlar

Aktarlarda pandemi ve kış hareketliliği! Yoğun talebe yetişemiyorlar
Abone Olgoogle-news

Muş'ta, koronavirüs salgını ve kış mevsimi nedeniyle halkın, bitkisel ürünlere ilgisi arttı. Tarihlerinin en yoğun günlerini geçiren aktarlar, ürün talebine zor yetişiyorlar.

Pandemi ve dondurucu soğuklar nedeniyle hasta olmak istemeyen Muşlular, aktarlara yöneldi. Kışın özellikle bitkisel ürünler tüketmeyi tercih ettiklerini belirten müşteriler, koronavirüs salgınına karşı da önlem almaya çalıştıklarını söyledi. İşlerinde tarihlerinin en yoğun günlerini yaşadıklarını belirten aktarlar ise talebe zor yetişemiyorlar.

Aktarlarda pandemi ve kış hareketliliği Yoğun talebe yetişemiyorlar

Kekik yağı, papatya ve yeşil çay revaçta

1988 yılında başladığı aktarlığı Muş'ta sürdüren, 2 çocuk babası Melih Bingöl, kent merkezindeki alışveriş merkezinin içinde yer alan dükkanında, 2010'dan bölge halkına hizmet sunuyor. Koronavirüs salgını öncesinde mevsim geçişlerinde normal ilgi gördüklerini, pandemiyle en yoğun günleri geçirdiklerini söyleyen Bingöl, “Pandemi öncesi mevsimsel geçişlerde bizlere ilgi vardı. O dönemde giden ürünlerimiz; zencefil, ada çayı, zerdeçal, ıhlamur, hatmi çiçeği ve havlıcan şeklindeydi. Koronavirüs salgını ile birlikte ön plana çıkan ürünlerimiz ekinezya, ebegümeci, propolis, kekik yağı, papatya ve yeşil çay oldu. Ürünlerin 1 yılı geçmemiş olması lazım. Ayrıca aktarların tavsiye ettiği şekilde tüketilmeli" dedi.

"Bitkisel ürünleri daha çok tercih etmeye başladık"

Kış mevsimi ve koronavirüs döneminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için bitkisel ürünleri daha çok tercih ettiklerini anlatan Ergün Gündoğan ise “Genellikle ıhlamur ve ada çayı kullanıyorduk. Kış mevsimi ve bu koronavirüs döneminde bağışıklığımızın güçlenmesi adına bitkisel ürünleri daha çok tercih etmeye başladık. Bitkisel ürünlere, aktarlara daha çok rağbet göstermeye başladık. Bitkisel bizim için daha ideal. Bundan dolayı tercih ediyoruz" dedi.

False