'Kuvvetli ilişki' ceza için yeterli

Kuvvetli ilişki ceza için yeterli

“Beşiktaş yetkilileri ve kulüp İstanbul BŞB kupa maçıyla ilgili şike olayları ile ilişkilidir. Tahkim Kurulu, çok açık bir şekilde şike girişimlerinin maçın sonucunu ayarlamak için yapıldığı konusunda tatmin olmuştur.”

Haberin Devamı

TÜRK futbolunu derinden sarsan UEFA depreminde Tahkim Kurulu sürecinin ardından Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın Avrupa’dan men cezalarının onanmasının yankıları sürerken, alınan kararları Hürriyet açıklıyor...
UEFA Tahkim Kurulu, Beşiktaş’ın ceza almasında kulüp olarak suç işlemese de kuvvetli ilişkinin yeterli olduğu kanısına vardı. Karara gerekçe olarak ise şöyle denildi...
“Tahkim Kurulu, şike eyleminin kulüp yetkilileri ve üçüncü kişiler tarafından Türkiye Kupası Finali’nde yapıldığı konusununda tatmin olmuştur. 16. Ağır Ceza Mahkemesi de Beşiktaş Asbaşkanı Serdal Adalı ve Teknik Direktörü Tayfur Havutçu’nun 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul BŞB ile oynanan maçta şike yaptıkları konusunda karar vermiştir. Kulüp de Avrupa Ligi kuralları 2.08 Maddesi uyarınca bu aktivitelerle ilişkilendirilmiştir.
Kulüp doğrudan bu suç ilişkisi içinde olmasa da ‘kuvvetli ilişki’ nedeniyle gerekçelendirilmiştir. İlaveten, kulübün addedilen olaylardan çıkar sağladığı kesin değildir ancak kulübün sorumluluğu barizdir. Bu sebeple Tahkim Kurulu, direkt ya da endirekt olarak kulübün isnat edilen aktivitelerle ilişkili olduğu konusunda tatmin olmuştur.

DAVALI DURUMU REDDETMEMİŞTİR

Haberin Devamı

AĞIR Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar, başka bir yoruma gerek kalmaksızın gösteriyor ki Beşiktaş yetkilileri ve kulüp şike olayları ile ilişkilidir. Göz önünde bulundurmak gerekir ki Tahkim Kurulu, çok açık bir şekilde şike girişimlerinin maçın sonucunu ayarlamak için yapıldığı konusununda tatmin olmuştur.
Davalı zaten Türkiye Kupası Finali öncesinde bu tip aktivitelerin yapıldığını reddetmemiştir. Buna karşın Yusuf Turanlı’nın oyuncuları konusunda gerçek bir talepleri olduğunu ifade etmişlerdi. Buna karşın 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kanıtları değerlendirmesi, UEFA Tahkim Kurulu’nun inceleme şansı, davalınını açıklamaları ve tanıkların ifadeleri göz önüne alınınca Tahkim Kurulu, Kontrol ve Disiplin Kurulu’nun verdiği karardan sapma konusunda bir sebep görememiştir. Beşiktaş, Avrupa Ligi kuralları madde 2.08 uyarınca şike ile ilişkilendirilmiştir.

Haberle ilgili daha fazlası: