GeriAyşe ARMAN Kürtaj haktır vazgeçmeyeceğiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kürtaj haktır vazgeçmeyeceğiz

Devletin bizi cezalandırmasına izin vermeyeceğiz.

Okurum bir mail attı.
Ve Şişli Etfal Hastanesi’nde yaşadığı kötü kürtaj deneyimini anlattı.
Okuyunca sadece ben şaşırmadım, benimle birlikte şaşıran okuyucu sayısı hayli kabarıktı.
Acaba istisna bir olay mıydı?
“Bu tür şeyler yaşadıysanız bana yazın” dedim.
Aman Allah’ım!
Mail kutum yıkıldı.
İtiraf ediyorum, hâlâ bir kısmını okuyamadım.
Ama anladım ki: Kadınlardaki hâkim görüş, kürtaj olmak istedikleri için cezalandırıldıklarıydı./images/100/0x0/55eaf9d5f018fbb8f8a2defd
Kötü muamele yapılıyordu, “Kocanın altına yatmasını biliyorsun ama…” gibi aşağılayıcı laflar ediliyordu, genel ya da lokal aneztesi kullanılmıyordu, ne yapılacağına dair bilgi verilmiyordu.
Bu deneyimi yaşayan kadınların hepsi o acıyı ruhlarının derinliklerinde hissetmişlerdi. Ne acıdır ki, aralarında artık anne olmak istemeyen bile vardı.
İşte o sırada ‘Kürtaj Haktır, Karar Kadınların Platformu’yla tanıştım.
40 farklı kadın kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşan bir platform. Orada Tabip Odası Kadın Komisyonu üyesi Lale Tırtıl da bu yaşananların yaygın yaşanan gerçekler olduğunu anlattı.
Bunun üstüne Sağlık Bakanı Recep Akdağ bir açıklama yaptı ve sistematik bir hata olmadığı, tek tek olayların söz konusu olduğunu, bilgi verilmeden yapılan açıklamaların bütün bir sağlık camiasını töhmet altında bıraktığını söyledi.
Hastane adı vermememin sebebi, bu konuda okurlarımın rızasını almamış olmamdı.
Ayrıca tek tek hastane adı vermenin kürtaj konusunda yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldıracağına inanmam.
“Şu şu hastane hakkında soruşturma başlatılmış!” denmesi sizi kesiyor mu bilmiyorum, beni kesmiyor!
“Kürtaj konusunda her şey şahaneydi de ben mi uydurdum!” diye Bakan’a cevap verdim. Altında da Habertürk’te yayınlanan ve 10 haftanın altında olduğu halde, kürtaj yapmayı reddeden hastanelerin adını ekledim.
Sonra da Türkiye’deki mevcut durumu, Dr. Nuriye Ortaylı ve Kürtaj Haktır Kadın Platformu’ndan Selin Dağıstanlı ve avukat Deniz Bayram’la konuşmaya karar verdim.
Buyurun buradan okuyun…

Kürtajı kaliteli hale getireceğiz diyerek zorlaştırıyorlar

Dr. Nuriye Ortaylı.
Evet, bu soyadı bize yabancı değil, ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın kız kardeşi.
En az onun kadar başarılı.
Jinekolog ve halk sağlığı uzmanı./images/100/0x0/55eaf9d5f018fbb8f8a2deff
20 yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kadın sağlığı üzerine çalışmalar yaptı.
Hatta 1994-2003 arası Çapa Tıp Fakültesi’nde Profesör Ayşen Bulut’la birlikte kadın ve çocuk sağlığı eğitim ve araştırma merkezi kurdu.
Kurdukları o merkez efsane oldu.
Gerek hizmetleriyle gerekse davranışlarıyla örnek oldu.
Sonra da dünyaya açıldı.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde, uluslararası kuruluşlarda ‘üreme sağlığı’ üzerine çalıştı.
Şu anda New York’ta yaşıyor, yine uluslararası bir kuruluşta görevli.
Anladınız ‘gebeliği sonlandırma’ konusunda dünya çapında uzman biri…


Sizi New York’tan birkaç günlüğüne gelmişken yakaladım. Şu an Türkiye’de bir kürtaj tartışmasının içindeyiz…
- Biliyorum, ben de takip ediyorum. Mail’lerdeki tanıklıkları da okudum. Çok açık ki, bu kadınlara çok kötü davranılıyor, saygı gösterilmiyor, bilgi verilmiyor, cinsellikleri aşağılanıyor. Kendilerine yardım edilmediğini düşünüyorlar. Cezalandırıcı sözler işitiyorlar. İnsanların rahat hissetmesi, emniyetli hissetmesi, ağrı algısını değiştiren bir şey. Ama devlet hastanelerindeki bu tür kötü davranma yalnızca kürtajla sınırlı değil. Genelde kadınlar, sağlık sisteminin içinde daha az saygı ve özen görüyorlar...
Neden?
- Kadın olduklar için! Cinsel sağlıklarına ilişkin konularda daha kötü muameleye maruz kalıyorlar. Tabii bunda sağlık personelinin eğitim yetersizliğinin de payı var. Başbakan’ın kürtaj konusundaki sözlerinin etkisi de. Sağlık personeli, “Bu kadınlar niye hamile kalıyor? İşimiz gücümüz var, bir de bunlarla mı uğraşacağız? Kendi beceriksizliklerinin ve ihmallerinin bedelini hem bize hem sisteme ödetiyorlar!” diye düşünüyorlar.
Devlet, “Sağlık şartlarını sizin için iyileştiriyorum, bundan böyle sadece uzman doktorlar yapabilecek, sadece tam teşekkülü hastanelerde gerçekleştirilebilecek” diyerek, kürtajı kadınların çoğunluğu için ‘erişilebilir’ olmaktan mı çıkarıyor?
- Elbette! Neydi bakanlığın açıklaması: “Süreyi değiştirmeyeceğiz, kaliteyi arttıracağız.” Bu aslında, kaliteyi arttıran bir şey değil, tam tersine hizmetin ulaşılabilirliğini azaltan bir şey.
“Kürtajı ancak uzmanlar yapabilecek” dendiği zaman çok havalı bir cümle gibi duruyor... /images/100/0x0/55eaf9d5f018fbb8f8a2df01
- İyi de kürtajın ille de uzmanlar tarafından yapılması gerekmiyor ki. Son 20 yıldır gebe sonlandırmalarını sadece uzman hekimler değil, eğitim almış pratisyen hekimler de yapabiliyordu. Üstelik Türkiye’nin her yerinde. Hiç de ciddi sorun yaşanmadı, aksine anne ölümleri azaldı.
Buradan çıkarmamız gereken sonuç, ‘şartları iyileştirmek’ adı altında, basbayağı kürtajın yasaklandığı mı?
- Birçok şey yan yana gelince, insan ister istemez böyle düşünüyor. Tam teşekküllü devlet hastanesinde olacak, yalnızca uzman hekim yapacak, bir de doktorun ‘vicdani red hakkı’ var…
O tam olarak nedir?
- Uzman hekim, “Ben gebelik sonlandırma yapmam, bu benim değerlerime uygun değil” dediği anda bitti, kürtaj yapmama hakkına sahip olacak. İstanbul, Ankara’yı geçelim, küçük bir şehirdeki devlet hastanesini düşünün, iki tane kadın doğumcu var ve ikisi de ‘vicdani ret hakkı’nı kullanarak kürtaj yapmayı reddediyor. O zaman ne oluyor? Siz o şehirde fiilen kürtajı engellemiş, yasaklamış oluyorsunuz!
Peki kürtajı ortadan kaldırınca hangi hedefe ulaşılmış olunacak?
- Onu bilemem ama dünyada genellikle kürtaja karşı iki akım var: Muhafazakârlar ve amacı nüfus hareketlerini kontrol etmek olanlar. Derdi aslında nüfus olanlar, dini argümanı da kullanıyor. Birbiriyle iç içe geçiyor. Ama nüfus artışı argümanına sığınanlara çok kötü bir haberim var: Bugüne kadar dünyada hangi ülkede, bu sebeple, üreme sağlığı hizmetleri kısıtlandıysa orada hiçbir başarı elde edilemedi! Bunun Romanya, Polonya gibi örnekleri var. Üreme sağlığı hizmetlerini kısıtlayarak nüfus azalmasını önleyemiyorsunuz. Aksine çok kötü bir şeye yol açıyorsunuz: Anne ölümlerini arttırmış oluyorsunuz! Buna karşılık, bu hizmetlerin kaliteli ve serbestçe verildiği Fransa, İsveç gibi ülkelerde, doğurganlık oranı çok daha yüksek. Çünkü bu ülkeler doğurganlığı başka türlü, kadınlara haklar tanıyarak, gebelik ve doğum sırasında çocuk bakımını kolaylaştırarak teşvik ediyorlar.

HÜKÜMET ELİNDEKİ VERİLERİ KAMUOYUYLA PAYLAŞSIN

Bizim ülkemizde kadın, sadece ‘kuluçka makinesi’ olarak mı görülüyor?
- Anneliğe sürekli bir teşvik olduğu aşikâr! En iyi örneği Başbakan’ın “En az üç çocuk doğurun!” demesi. Benim anladığım, ellerinde birtakım nüfus projeksiyonları var. Nüfusun azalacağına dair korkuları var. Benim baktığım projeksiyonlarda; -ki biri TÜSİAD raporuydu-  maşallah nüfusumuz 2050’ye kadar artmaya devam ediyordu. O tarihte 100 milyonluk bir ülke olacağız. Çünkü kadın başına doğum sayısı azalsa bile, şu anda çok genç bir nüfusumuz var. Bu gençler tek çocuk doğursalar dahi, nüfusumuz artmaya devam edecek. 2050’den sonrası için de bugünden politika belirlemek ne kadar doğru bilemiyorum. Ama belki hükümetin elinde başka veriler vardır. Çünkü kaygılı görünüyorlar. O zaman benim önerim, bu verilerin kamuoyuyla paylaşılması. Türkiye’nin çok değerli nüfus bilimcileri, akademisyenleri ve STK’ları var, herkesin üzerine hemfikir olduğu bir nüfus politikası çok daha iyi sonuçlar verir…
Peki dünyada nasıl oluyor bu işler? Her yerde 11 haftalık gebeyseniz ve kürtaj oluyorsanız hapse mi giriyorsunuz?
- Yok hayır. Değişiyor. Kürtajın tamamen yasak olduğu Suudi Arabistan, Şili gibi ülkeler var. Ama çok az, üç-beş tane. Üçte birinde koşula bağlı, yani sağlık gerekçesiyle veya tecavüz sonrası yasal süreyi aşabiliyorsunuz. İçinde Kuzey Avrupa ülkelerinin de olduğu bir grup ülkeyse daha liberal. Üst sınır çok yukarılarda, 18 hafta, 20 hafta, 24 hafta... Ülkeden ülkeye değişiyor.
Ama Isparta’daki olayda Nevin, tecavüzcüsünün çocuğunu doğurdu. Memleketçe doğurttuk, bir de sonra “A ne hain! Hemen verdi bebeğini, emzirmedi bile!” dedik. O durumdaki bir kadının 20 haftayı geçse bile kürtaj olması gerekmiyor muydu?
- Bana sorarsanız evet. Kadın için kişisel olarak çok büyük bir eziyet. Dünyada yok mu? Latin Amerika ülkelerinin bazılarında var. Bütün toplumu ayağa kaldıran ensest kurbanı bir kız çocuğunu süründürebiliyorlar. Zaten Nevin de yasal süre içinde gitmiş hastaneye, kocasının onayını istemişler. Bir de böyle bir durum var. Kadıncağız çaresiz bebeği aldıramayınca doğurmak zorunda kalmış. Dünyanın hiçbir yerinde bu kürtaj meselesi tam olarak çözülmüş değil ama daha gelişmiş, insan haklarına daha saygı gösterilen ülkelerde bu tür hikâyeler yaşanmıyor.
Peki devletin, kadınların cinsel hayatlarına müdahale etmesi, korunmalarını engellemesi, mesela eskiden ücretsiz dağıttığı spirali artık dağıtmaması yanlış değil mi?
- Hem de nasıl! Ben çok üzülüyorum. Yıllarını Türkiye’de aile planlamasının yaygınlaşması için harcamış biri olarak bana çok dokunuyor. Çünkü Türkiye’de bu hizmetlerin ücretsiz ve ulaşılabilir olmasını sağlamak için çok insan çaba sarf etti. Bir sürü akademisyen, hekim, sağlık bakanlığı bürokratı, çalışanı... İnsanlar dereler, tepeler aşıp hizmet götürdüler. Şimdi her şeyin böyle geriye gidiyor olması çok üzücü. Anne ölümlerinin düşmesiyle övünüyor Sağlık Bakanlığı şu anda ama işte bu tür geri dönüş politikaları bu kazanımların duraksamasına yol açabilir. Sonuçlar herkesi üzer. Rakamlar genelde olaylar olduktan beş yıl sonra çıkıyor. Önce politika değişikliği oluyor, değişikliği ölçmemiz ve görmemiz beş yılı alıyor. Yeniden işleri düzeltmek ciddi bir şey. Türkiye 5-10 yılını kaybeder üreme sağlığı hizmetlerdeki kalitesinde. Bunlar gerçekten üzücü...

Kürtaj olacaksın Demek ki suçlusun!

Devlet hastanelerinde ‘seri üretim bandı gibi seri kürtaj’ yapılıyor neredeyse, beş dakikada bir. Hep mi böyleydi?
- Hizmetler hiçbir zaman ideal değildi. Aksamalar vardı, bunları söylediğimizde, “Aaa burası Türkiye, o sizin anlattığınız Avrupai şeyler burada yapılmaz!” deniyordu. Yapılabileceğini göstermek için 1990’larda üniversitede bir klinik kurduk. Ne acıdır ki, 20 yıl geçti aradan, Türkiye’de artık çok daha fazla sayıda sağlık personeli var, çok daha sağlık kuruluşu var, Türkiye artık çok daha zengin bir ülke. Ama şikâyetler artıyor, kısıtlı sağlık hizmeti veriliyor, bunlar kabul edilebilir şeyler değil. Performans sistemi de dezavantaj getirdi. Hekimler ve sağlık personeli, daha çok vakaya bakmak istiyor çünkü bayağı parça başı ücret alıyorlar.
Peki kürtajın muayenehanelerde de yapılabiliyor olması denetimsizlik ve kötü şartlar anlamına gelmez mi?
- Alakası yok! Türkiye’nin son 20 yıllık tecrübesine bakın. Ciddi bir problem çıktı mı? Kadınlar öldü mü? Sakat kaldı mı? Hayır! Gebelik sonlandırma, ufak bir cerrahi müdahale. Ameliyathane açıp gebelik sonlandırma yapmanın hiçbir âlemi yok. ABD’de poliklinik koşullarında yapılan bir işlem. Ne diye abartıyoruz? Bu, “Saçınızı kestireceksiniz. Hastanede steril ortamda kestirin” demek gibi bir şey. Bir zararı olmaz tabii ama gerek yok. ABD’deki IPPS klinikleri beş-altı yıl önce 15 yıllık deneyimlerini yayınladı. Onlar da poliklinik şartlarında gebelik sonlandırma yapıyorlar. 100 binden fazla vaka var, tek bir ölüm yok. Hiçbir ciddi komplikasyon yok. Kürtaj aman aman bir işlem değil, çok abartılıyor. Hatta özellikle abartılıyor!
O zaman anestezi de şart değil…
- Değil.
İyi de kadınlar, o acıya dayanmak mecburiyetinde mi?
- Değil. O yüzden de lokal anestezi yapabilirsiniz, ağrı kesici kullanabilirsiniz. Size yazan okurların hiçbirinde bu tür ibareler yok. En önemlisi de işlemden önce neler yapılacağının anlatılması gerekiyor. O da yok! Ama ille “Uyutulmak istiyorum” diyorsa, ona bu opsiyonu tanımak lazım.
Lokal anestezi bile vermeden yapmak, caydırmaya yönelik bir davranış mı?
- Evet. “Kürtaj olmaya gelmişsin, sen zaten suçlusun! Bir de kalite mi arıyorsun?” gibi yorumlanabilir.
Bir sürü kadın olan bitene itiraz ediyor ama ne yapması gerektiğini bilmiyor… Ne yapmalılar?
- Bence tepkilerini belli etmeliler. Sessiz kalınan her şey devam edecek. Sevindirici olan kürtaj meselesinde geniş bir kesim tartışmaya katılıyor, birlik olmak kadınların elini her zaman güçlendiren bir şey.

Kürtaj Haktır, Karar Kadınların Platformu ne istiyor?

1- Kürtajda 10 haftalık süre yeterli değil, 12 hafta olmalı.
2- Tecavüz sonucu ortaya çıkan gebeliklerde kürtaj sınırı diğer ülkelerde olduğu gibi 24 haftaya çıkarılmalı.
3- Savcılık izni, fiili bir engelleme. Kadının beyanı yeterli sayılmalı.
4- Kadınlara annelik dayatılıyor. Yasal kürtaj sınırı on hafta olan pek çok ülke var. Sadece iki ülkede koca izni gerekiyor. Koca izni kaldırılmalı.
5- Bir de yeni taslakta, ‘Bilgilendirme ve düşünme süresi’nden bahsediliyor. Kadına kürtajla ilgili bilgi verilecek; düşünecek ve bunu kocasıyla birlikte yapıyor olacak. Bu psikolojik baskı da ortadan kaldırılmalı.
6- Kürtaj erişilebilir ve ücretsiz olmalı. Eskiden olduğu gibi kliniklerde de sağlıklı koşullarda yapılabilmeli.
7- Doktorların kürtaj yapmama hakkını reddediyoruz.
8- Doğum kontrol yöntemleri arttırılmalı erkekler için de yeni yöntemler geliştirilmeli. Erkekler de sorumluluk üstlenmeli.
9- Doğum şekli, yasalarla değil, kadınlar ve doktorlar tarafından belirlenmeli.
10- Gebliz, gebe kadınların mahremiyetinin yok edilmesi anlamına geliyor. Çok kötü sonuçlara yol açılıyor. Merkezi sisteme bilgi bu şekilde girilmemeli.

O zaman sperm de potansiyel canlı!

Sekiz-dokuz haftalık bir fetus, bebek midir?  “O bir canlı” diyorlar ya…
- Meseleye buradan girerseniz, o zaman sperm de potansiyel canlı! Bana göre, bebeğin ‘bebek’ olduğu nokta, annenin desteği olmaksızın yaşayabildiği nokta. Bu da 20-24 hafta arasında. Kadının bedenine ihtiyaç duyuyorsa ve kadın bunu istemiyorsa, tabii ki sonlandırma hakkı var. İstemediği bir gebeliği içinde taşımaya, bir insan başka bir insanı nasıl zorlayabilir?

Kadın yok anne var

‘Kadın’ adı neden yok ediliyor? ‘Kadın ve çocuğu sağlığı’ neden
‘Aile ve çocuk sağlığına’ dönüştürülüyor?
- Çünkü kadınların aile dışında var olmasını kabul etmeyen bir anlayış bu. Halbuki biliyoruz ki, kadının, anne olmak dışında da fonksiyonları var. Dünyada böyle bir akım vardı, 1990’lara kadar böyleydi ama aşıldı. 1994’te Kahire toplantısında, kadının anneliği dışında da bir varlık olduğunun altı çok net çizildi. Üstelik ‘Anne çocuk sağlığı’ dediğiniz zaman, gençleri, anne olmayanları, bekâr kadınları da dışlamış oluyorsunuz.
Kadının birey olarak hiç mi kıymeti yok?
- Var. Olması gerekiyor. Hakkına sahip çıkan bir sürü kadın var. Ve buna saygı gösteren bir sürü erkek. İnşallah artacak da…

Prezervatiflerin nasıl kullanılması gerektiği bile kadınlara anlatılıyor!

Selin Dağıstanlı / Kürtaj Haktır, Karar Kadınların Platformu/images/100/0x0/55eaf9d5f018fbb8f8a2df03

 Kürtajla ilgili olumlu düzenlemeler yapıyormuş gibi gösterip aslında kürtaja erişimi kısıtlayan hükümet, politikalarına karşı çıkan kadınlara, “Siz kürtajı bir doğum kontrol yöntemi haline getirmeye çalışıyorsunuz!” havası yaratıyor. Doğru değil!
 Oysa bizim istediğimiz, öncellikle kadınların ve erkeklerin doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgilendirilmesi. Burada erkekler vurgusu önemli. Çünkü prezervatiflerin nasıl kullanılması gerektiği bile kadınlara anlatılıyor bu ülkede! Doğum kontrolünde, erkekler, neredeyse hiç sorumluluk almıyor. Ayrıca hiçbir doğum kontrol yönteminin yüzde 100 koruma garantisi yok. Bu yüzden kürtaj çok önemli bir sağlık hizmeti. Hayat, yasalarda tanımlandığı gibi ideal bir biçimde gelişmiyor. Kadınların evlilik içinde sürekli tecavüze uğradığı, istemedikleri cinsel ilişkiye zorlandığı, doğum kontrol yöntemlerine ulaşamadığı ya da kocaların veya sevgililerin korunmadığı bir toplumda yaşıyoruz. Yani istemeden hamile kalan bir sürü kadın var. Bu noktada kürtaj, kadınların kendi hayatlarının gidişatını belirleyebilmeleri için çok önemli bir hakka dönüşüyor. Oysa kürtaj olmak isteyen kadınlar, büyük bir günah işlemişler gibi gösterilmeye çalışılıyor. Kadınların kürtaj olduklarında kendilerini katillermiş gibi hissetmeleri bekleniyor.
 Kadınlara dayatılan kutsal annelik miti: Kadınlar anne olmalı, fedakâr olmalı, çocuklarına-ailesine kendini adamalı, tüm hayatını bunların gerisinde tutmalı. Topluma çocuklar yetiştirmeli, onları bakıp büyütmeli ve tüm bunları bedava yapmalı!

Kürtaj neden kadınların kararıdır?

Çünkü o çocuğu dokuz ay bedeninde taşıyacak olan odur. Tüm hayatını o çocuğa göre şekillendirecek olan da odur. Doğacak çocuğun bakımını ve her türlü psikolojik yükünü kadın taşıyor. Ama kürtaj kararında erkek belirleyici. Saçma!

Tecavüze uğradığını kanıtlamak zorundasın

Deniz Bayram / Avukat/images/100/0x0/55eaf9d5f018fbb8f8a2df05

Tecavüz durumunda kürtaj, kadınları mücadele etmeleri gereken iki durumla birden karşı karşıya getiriyor. Yasaya göre, kadın tecavüze uğramışsa, 20 haftaya kadar kürtaj olabilir. Ancak bunun için tecavüze uğradığını kanıtlamak zorunda! Çünkü hastaneye gittiğinde hekim, “Savcılık izni isterim” diyor. Savcı, “Ben izin vermem” diyor. Arada kaynayan, hakkı ihlal edilen yine kadın oluyor. Aslında yasaya göre, savcılık iznine gerek yok. Hekim, kadının beyanını esas alarak kürtajı 20 haftalık yasal süresi içinde yapabilir, yapmalı.
Zaten Türkiye`de bir tecavüz davasının sonuçlanması yıllar alıyor. O zaman tecavüz sonucu kürtaj yaptırabilmek de hayal oluyor! 20 haftaya kadar hakkın var, ama fiilen kullanamıyorsun. Yasal olarak tanınmış olmasına rağmen hakkını kullanamıyorsun.

Nevin’in davası

Tecavüze uğrayan Nevin, “Ben bu çocuğu doğurmak istemiyorum” demişti. Karar Nevin’in olmalıydı. Zamanında kürtaj için hastaneye gittiğinde, kürtaj yapılsaydı doğurmak zorunda kalmayacaktı. Bu ülkenin adalet sistemi, Nevin’e maruz kaldığı tecavüz suçunu bildirmesi için cesaret ve adalet duygusu verseydi, kendi adaletini bulma arayışına da girmek zorunda kalmazdı. Bir kadına, istemediği bir gebeliği dayatmak ve onu doğurmak zorunda bırakmak, onun haklarını ihlal etmektir. Nevin de devletin bu haksızlıklarına maruz kalan bir kadın.

Doktorun kürtaj yapmama hakkı var mıdır?

Burada şu soruyu sormak gerekiyor; “Hekim kürtaj yapmak istemiyorsa, neden kadın doğum uzmanı olmuş?” Hiçbir uygulama, kadının sağlık hakkına, yasal kürtaj hakkına erişimini engelleyemez. Bu konuya dair, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kürtajın yasak olduğu Polonya’yı mahkûm ettiği pek çok karar var.

X

Kız çocuklarımızı tecavüz mağduru yapmayalım!

Biliyorsunuz, üç yıl önce gündeme getirilen “tecavüzcüye af” yasa tasarısı vardı. Bütün kadın örgütleri, sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve halk olarak hepimiz kıyameti koparttık. Tasarı geri çekildi, yasalaşmadı. Üç yıl sonra yeniden hortladı, bu yeni yargı reformu paketi vesilesiyle. Nedir, ne değildir, TKDF Başkanı Canan Güllü’ye sordum...

Sosyal medyada bir şey dolanıyor. Arada 10 yaş fark varsa ve evlilik gerçekleşirse “tecavüzcüye af” deniyor... Nedir bu?

15 yaş ve altı “erken yaşta evlilik” yapmış kişiler hakkında -şikâyet olmasa dahi- kamu davası açılıyor biliyorsunuz. TCK’ya göre bu suç çünkü. İşte bu açılan davalarla, tutuklanan erkeklerle ilgili, çocuk istismarı hakkında açılan davanın affı sözü edilen. Bu konuyu içeren bir yasa taslağının TBMM’ye gelecek olan yargı paketinin içinde olacağı konuşuluyor ve üzerinde çalışılıyor TBMM milletvekillerince...

Bu affın şartları ne?

Dini nikâhla evlilik yapmış bu kişilerin arasında yaş farkının 10 yaş üstü olması gerekiyor ve evlilik birlikteliğinin 5 yıl devam etmiş olması isteniyor.

Peki bu ne anlama geliyor?

Çocuklarımıza tecavüz edenlere karşı işlenmiş suç için af kılıfı getirilmeye çalışılıyor... Anlamı bu! 2016’da TBMM’ye 286 kişi için verilen ve o zaman her görüşten vatandaş ve sivil toplum örgütleri tarafından reddedilen bu önergeyle, bugün 10 bin kişinin işlediği “suç”, cezasız bırakmaya çalışıyor. Felaket! Üstelik bu, çocuklar için 23 Nisan bayramını ilan etmiş bir ülkenin meclisinde konuşuluyor...

2015’te Anayasa Mahkemesi’nin “Resmi nikâh olmadan dini nikâh olmaz” diyen TCK maddesi iptal edilmişti değil mi?

Evet. Sonra 2016’da “tecavüz önergesi”yle tecavüzcüler aklanmaya çalışıldı. Şimdi ise aklamayı yasalaştırma çalışmalarına “merhamet adaleti” getirerek, duygusal sömürüyle tecavüzü aklayacak irade devrede...

Yazının Devamını Oku

Trafik kazası değil trafik cinayeti!

BAŞTAN anlaşalım...

Bu olaylar kaza filan değil, cinayet!

Trafik cinayeti... Sakın “trafik kazası” demeyin yani. Ağzınızı alıştırın. Trafik cinayeti. Trafik cinayeti. Literatüre böyle yerleşsin. İşleyen de “trafik cinayeti işlemiş bir katil” olarak. Ve bu suça insan hayatına kast etmiş, onu hayattan silmiş birine verilecek ceza verilmesi gerekiyor.

Artık yeter ya!

Binlerce insan bu ülkede yollarda öldürüldü; yaya geçitlerinde, karşıdan karşıya geçerken, otobüs duraklarında beklerken...

Günahsız insanlar zamansız bir şekilde can verdiler, hayattan silinip gittiler. Buna sebep olanlarsa özgür. Nasıl oluyor da trafikte can alanlar o ya da bu sebeple yırtabiliyor?  Akıllara ziyan bir durum.

‘TAKDİRİ İLAHİ’ YA DA ‘KADER’ DEĞİL BU! CİNAYET

İngiltere’de beni en çok çarpan yayaların üstünlüğü oldu. İnanılır gibi değil. Yaya geçinden geçerken kralsın, bütün araçlar duruyor. Durmak zorunda.

Yazının Devamını Oku

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hepimize kutlu olsun!

BUGÜN, o gün.

Yaşasın 29 Ekim! Yaşasın Cumhuriyet! Bugün ülkemizin doğum günü. Ata’mızı bir kez daha saygı ve minnetle anma günü. Birbirinden güzel Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk videoları yapılmış sosyal medyada. Bayılıyorum izlemeye. Her yerde bayrağımızı görmeye de bayılıyorum. Dibine kadar, bütün ülkede, her şehirde, her semtte kutlanmalı. Yer gök Atatürk ve Türk bayrağı olmalı. Sadece Türkiye’de değil, biz de burada Londra’da kutlayacağız. Çünkü en büyük bayram, bu bayram. Yaşasın Cumhuriyet! 

ANNEMİ BİZ, BİZİ UNUTTUĞU SABAH KAYBETTİK ASLINDA...

HAYATIMIN bu döneminde yaşlanmak, yaşlılık ve çevremizdeki yaşlılara kafayı takmış durumdayım. Ben de İclal Aydın gibi, yaşlılığın bize anlatıldığından farklı olduğuna inanıyorum. Çünkü pek çok şeye tanık oluyorum. Ve hayatın ileri dönemleri beni korkutuyor. O yüzden ne zaman İclal’le bir araya gelsek, romanlar, edebiyat, ilişkiler üzerine konuşuyoruz. Ama kızı kadar, Alzheimer hastası annesini de merak ediyorum. Onun annesiyle ilgilenmesine; annesini yanına, İzmir’e, alt katına almasına, bebekler gibi bakmasına içim titriyor. Biz yeni çıkan ‘Kalbimin Can Mayası’ romanı üzerine buluştuk, pazar başlayan söyleşinin devamı bugüne kaldı.

- Yaşlılık bizim bildiğimiz gibi bir şey mi?

Değil Ayşe.

- Annenin durumu nedir? En son röportajda bebek olmuştu, şimdi nasıl?

Çok zayıfladı, küçücük kaldı. Bir emanet can bize... Annem biliyorsun Alzheimer. Annemi biz, bizi unuttuğu sabah kaybettik aslında... Bazen çok mutsuz oluyorum. Durup dururken ağlamaya başlıyorum. “İnsanın dünya üzerindeki serüveni bu kadar hüzünlü olmamalı!” diyorum. Ne kadar güzel, becerikli, bilgili bir kadındı. Nasıl silindi her şey? Annem ne yaşadığının bilincinde bile olmadan nefes alıp veriyor... Kim neden gidiyor, kim neden kalıyor anlamaya çalışıyorum. Kim kimin öğretmeni, kim ne ile görevli? Zor sorular bunlar. Biz şimdi ondan emanet kalan o cana göz kulak oluyoruz. Bazen onu yıkarken, giydirirken, “Biz ne olacağız, nasıl olacağız?” diye düşünüyorum. Çok acı bütün bunlar..

Yazının Devamını Oku

Romanlarımdaki birbirine bağlı ve düşkün aile... Çoğumuzun hasreti!

Hep sevdim onu. Yaratıcılığını, çalışkanlığını, inişlerini-çıkışlarını, gamzelerini, kızıyla ilişkisini, annesiyle ilişkisini, yazarlık macerasını, oyunculuğunu... Cesur kararlar alan, hayatı korkmadan dibine kadar yaşayan, bedeli neyse de ödeyen bir kadın İclal Aydın. Şimdilerde, yeni kitabı ’Kalbimin Can Mayası’ çıktı. İmzadan imzaya, röportajdan röportaja koşuyor. 9 yaş küçük eşinden bu yaz ayrıldı, kızı ve alzheimer’lı annesiyle İzmir’de yeni bir hayata yelken açtı. Yaşadıklarını, İzmir’deki apartman hayatını, komşuluk ilişkilerini öyle güzel anlatıyor ki... İzmir’de aradığı mutluluğu bulmuş. “80’lerin Türkiye’sinde yaşıyor gibiyim” diyor. Romanlarının bu kadar çok satmasının sırrı ise, başlıkta gizli...

Yahu senin sırrın nedir? Bir önceki kitap 220 bin mi ne sattı...

- (Gülüyor) Aslında ciltli kapak, özel basımla beraber 230 bine ulaştı!

Oha yani! İnsanlar samimiyetine mi, hikâyenin kurgusuna mı, kalemine mi, sana mı bayılıyor, nedir?

- Belki söylediklerinin hepsinden bir parça vardır, bilmiyorum. Sürükleyici ve sıcak aile hikâyeleri anlattıklarım. Her kitapta, bir sonraki için düğümler atıp bırakıyorum. Sanıyorum o çözülmeleri merak etmeleri de bir etken...

Yeni kitabın, ‘Kalbimin Can Mayası’ da çıktı. Bir yapbozun parçaları misali, büyük bir resmi tamamlayan, diğer üç romanına eklenen yeni bir parça... Güzel olanı, bu dört romanı hangi parçadan okumaya başlarsan başla, eksiklik hissetmiyorsun. Bunu özellikle mi yaptın?

- Kesinlikle! Her kitap bitiminde bir sonrakinin kurgusu, öyküsü hazır oluyor kafamda. Hatta bazen yazdığım kimi bölümleri çıkarıp “Bunu, diğer kitaba saklayayım” diyorum. Kitapların bağımsız okunması benim için çok önemli. Hangisinden başlarsan başla, bir şekilde hikâyeye girersin. Altı kitapta bitecek bu seri inşallah. Geriye iki kitap kaldı...

BİR SÜREDİR KORE DİZİLERİNE SARDIRDIM

Yazının Devamını Oku

Yoksa siz Bahar’ın ilikli kemik suyu çorbalarını içmediniz mi?

O, Bahar Şamhili Tanju. İkimiz de yıllardır medyanın içindeyiz, hiç tanışmamıştık. Kuaförde yan yana saçlarımızı kestirirken tanıştık. Benim hafif soğuk algınlığım vardı, öksürüyordum, burnumu çekiyordum. “Dur!” dedi ve mutfağa gitti, bana nefis bir çorba hazırladı. Kendi ürettiği ilikli kemik suyu çorbası. İçine zencefil, limon, zerdeçal, karabiber filan da koymuş. Nasıl nefis olmuş anlatamam.Eskinin reklamcısı, şimdinin girişimcisi, ‘Gurvita’nın yaratıcısı Bahar. Nasıl mı giriyor bu işe? Hastalanıyor. Erken yaşta kemik erimesi teşhisi konuluyor. Doktorlar ilaç tedavisinin yanında kemik suyu ve sakatat çorbalarını tüketmesini öneriyorlar. İnanılmaz faydasını görüyor, bağışıklık sistemi kuvvetleniyor, iyileşiyor. O da kendisine iyi gelen bu şeyi, insanların hizmetine sunmaya karar veriyor...

Seni tanıyalım...

Ben Bahar. İstanbul’da doğdum, büyüdüm. Çocukken televizyon reklamlarına bayılır, reklamcı olmak isterdim. İşletme okudum, sonra kendimi bir şekilde medya dünyasında buldum. Ve tüm profesyonel kariyerim boyunca, Türkiye’nin en büyük medya gruplarından birinde reklam ve pazarlamadan sorumlu genel müdür ve icra kurulu üyesi olarak çalıştım.

Şimdi peki?

Şimdi artık girişimciyim! İlikli kemik suyu ve sakatat çorbaları üretiyorum. Aslında sağlık veren sular da diyebiliriz. Müthiş bir tutkuyla yapıyorum. 50 yaşımda kendimi hiç aklımda yokken, girişimci olarak buldum. Şunu da öğrendim: İnsan “Ben girişimci olayım” diyerek girişimci olmuyormuş. Mutlaka bir derdine, ihtiyacına bulduğu çözümü hayata geçirmesiyle girişimci oluyormuş.

Senin derdin neydi?

Dört yıl önce erken yaşta kemik erimesi teşhisi konuldu bana. Doktorlarım ilaç tedavisinin yanında kemik ve bağ dokuyu güçlendirmek için kolajen, jelatin ve aminoasit zengini kemik suyu ve sakatat çorbalarını mutlaka tüketmemi önerdiler. Sürekli olarak kullandım ve inanılmaz faydasını gördüm. Gerçekten de bağışıklık sistemim kuvvetlendi. Dayanıklılığım arttı. Kendimi çok daha enerjik hissettim. Bunun yanında sağlıklı kilo verdim. Cildimde gözle görülür bir fark oluştu. Ama bir sorun vardı.

Nedir o?

Yazının Devamını Oku

THE BODRUM CUP

İşte budur!

Yılın ‘Bodrum zamanı’ budur!

Bu mevsimde Bodrum’u ve Bodrum ruhunu yaşamayan ne demek istediğimi anlayamaz, hissedemez.

İki gündür buradayım, o kadar sevdim ki gidesim yok.

Burada kalasım, kök salasım var.

Tek kelimeyle şa-ha-neee...

*

Yazın farklı bir Bodrum yaşıyoruz biz.

Hep derlerdi de anlamazdım.

Yazının Devamını Oku

Emine Bulut davasından çıkan kararı alkışlıyoruz!

BİLİYORSUNUZ, Emine Bulut davasında karar verildi.

İşte budur!!!

Kararı alkışlıyoruz.

Bu kararı verenleri de bütün yüreğimizle kutluyoruz. Hatta yanımızda olsalar, yemin ederim, boyunların atlayıp yanaklarından öpeceğim! Öyle mutlu oldum. Aslında olması gereken oldu, ama genellikle olması gereken olmadığı için bu kararla çok mutlu olduk.

TCK madde 82/1-a ve b bendinden ‘tasarlama ve canavarca hisle öldürme’den ceza verilmedi. Sadece 81. maddeye göre ceza kuruldu. Yani ‘haksız tahrik’ ve ‘takdiri indirim’ uygulanmadı.

Cani MÜEBBET hapis aldı!

Evet, o bir can aldı, günahsız bir kadının canını aldı, onu feci bir şekilde öldürdü.

Ama KENDİSİ DE YAŞARKEN ÖLECEK!

Son nefesini verinceye karar yaptığı şeyin bedelini çekecek, çeksin. Tabii ki hiçbir şey

Yazının Devamını Oku

İbrahim Çolak Sadece cimnastikte değil efendilikte de şampiyon!

Onlar iki kardeş. Cimnastik sporuna tutkuyla bağlı iki kardeş. İsmail ve Yılmaz Göktekin. İsmail Göktekin ayrıca milli cimnastikçi. Şu anda da federasyonda görevli. Dünya şampiyonumuz İbrahim Çolak’ı eğiten, yetiştiren onlar. İzmir’de Şavkar Cimnastik Kulubü efsane bir külüp. Aile kulübü gibi. İşte orada, kendileri gibi cimnastiğe gönül veren gençlerle harikalar yaratıyorlar.

İbrahim’in başarısında abi-kardeş inanılmaz emeğiniz var. Kaç sene oldu İbrahim Çolak’la bu yolculuğa çıkalı?

19! 2000’de tanıştık ve bu uzun ve zorlu yolculuğa çıktık. Müthiş bir sporcu ve yolculuk arkadaşıdır İbrahim. Antrenörü olmak ikimize de gurur veriyor...

Gerçekten onun ilkokula bile gitmeden önceki kısa pantolonlu halini hatırlıyor musunuz?

(Gülüyor) Elbette! Bize geldiğinde henüz 5 yaşında bir çocuktu. Ama yaşıtlarına göre inanılmaz güçlü bir çocuktu. Biz bütün minikleri bir testten geçiririz, cimnastiğin hangi dalına daha uygun olduklarını anlamak için. İbrahim’den şınav çekmesini istedik. Ve abimle ağzımız açık kaldı...

Gerçekten o bücür haliyle 40 şınav mı çekti?

Evet! Makine gibiydi, sürekli şınav çekiyordu. O yaşta bir çocuğun yapması gereken şınav, en fazla 10 olmalıydı. Oysa İbrahim 40 tane çekti, durdurmasak devam edecekti...

Onun gelecek vaat eden bir sporcu olacağını nasıl anladınız? Sadece çok güçlü olması mı?

Cimnastiğe gelen bütün çocuklar sağlık için spora başlarlar, sonrasında kontrol antrenmanlarımızda onları kuvvet ve esneklik testine sokarız. İbrahim geldiğinin ilk haftasında dikkatimizi çekti. Hızlı, kuvvetli, kararlı ve çok istekli bir çocuktu. Abim Yılmaz’la onu ilk gördüğümüzde, “Yaşasın! Gelecek vaat eden bir sporcu adayı” dedik, yanılmamışız...

Yazının Devamını Oku

Jimnastik yapmasaydım mahallemden dışarı çıkamazdım!

Müthiş bir şey başardı. Hepimizi mest etti. Dünya çapında gururlandırdı. 24 yaşında pırıl pırıl bir genç. Mütevazı, sevimli, yakışıklı... Geçen hafta Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda halka dalında altın madalya alan İbrahim Çolak’tan söz ediyorum. Beş yaşından itibaren bir adanmışlık onunki. Ve deli bir gibi emek. Röportajda da okuyacaksınız, 19 yıldır bu ana hazırlanıyor. Hiçbir başarı kolay elde edilmiyor yani. Tesadüf mesadüf yok. Üstelik tatil yapma hakkı da yok. Bir hafta sonra Olimpiyatlara hazırlanmaya başlayacak. Salı günü, onu beş yaşından bu yana çalıştıran antrenörlerle tanışacaksınız. Bu başarı onların da başarısı. Tebrik ediyorum.

Müthiş bir başarı elde ettin! Dünya Şampiyonu oldun. Gururumuzsun, genç sporculara rol modelsin. Neler hissediyorsun?

- Çok mutluyum. Kelimelerle ifade edilemeyecek kadar. Biraz şaşkınım da. Rüyada gibiyim sanki. Sporculuk kariyerimdeki üç hedef madalyadan biriydi, gerçekleşti.

Öbür ikisi ne peki?

- Biri Avrupa Şampiyonası’nda madalyaydı, 2018’de kazandım. Geriye Olimpiyatlar kaldı. İnşallah orada da madalya alacağım.

FİZİK KURALLARINA AYKIRI HAREKETLER YAPIYORUZ

İnsan Dünya Şampiyonu olduğunda nasıl bir duygu seline kapılıyor? Dans etmek mi istedin? Koşup antrenörüne sarılmak mı? Kız arkadaşını aramak mı? Sosyal medyaya post atmak mı?

- (Gülüyor) Ben ağlarım diye düşünüyordum ama ağlamadım. Sadece İstiklal Marşı okunurken biraz gözlerim doldu. İçimden hep “Şükürler olsun, emeğimin karşılığını aldım!” diyordum. Gerçekten çok çalıştım. Zaten başka türlü bu başarı elde edilemiyor. Tam 19 yıl bu 90 saniye için çalıştım! Sonuç açıklandıktan sonra bir fotoğrafım var; kollarım yanda açık, bağırıyorum. İşte orada bir mutluluk patlaması yaşıyorum. Türkiye ekibinden ilk gördüğüm kişiye koşup sarıldım. Aslında antrenörümü arıyordum, meğer tam arkamdaymış, sonra ona sarıldım. Çünkü tek başına elde ettiğim bir başarı değil bu, birlikte yaptık ne yaptıysak. Bende inanılmaz emeği var.

Yazının Devamını Oku

‘Fame’ müzikali aralıkta İstanbul’a geliyoooo

Her hafta bir müzikal izliyoruz Alya’yla. Bizimki ‘Londra Anlaşması’! Herkes buraya Ankara Anlaşması’yla geliyor ya, bizim de kendi aramızda yaptığımız böyle bir anlaşma var. İkimiz de müzikal izlemeyi çok seviyoruz. Hatta birazdan Fame müzikaline giriyoruz.Evet, popüler kültürün efsaneleri arasında yer alan o meşhur müzikalden söz ediyorum. Biz West End’de izleyeceğiz. Siz ise 10-15 Aralık tarihleri arasında Zorlu PSM’de.Sadece 8 performans için İstanbul’a geliyorlar. 75. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda Türk izleyicisiyle buluşacaklar. Ben 80’lerin ikonu olan bu müzikali izlemek için heyecanlıyım. Alya, “Artık yeter yazdığın, hadi içeri girip izleyelim!” diyor. Ben gidiyorum. Sizi bu müzikalle ilgili bilgi aldığım, Piu Entertainment’tan Cemil Demirok’la baş başa bırakıyorum. İzlenimleri sonra paylaşırım.

Fame’i kim getiriyor?

Piu Entertainment olarak biz! Çok da heyecanlıyız. Güzel bir iş. Türk izleyicisi de sevecek diye düşünüyoruz. Gerçekten keyif alacakları bir müzikal. Ana sponsorumuz Yapı Kredi. 75. yıl etkinlikleri kapsamında, 80’lerin ikonu bu müzikali İstanbul’a taşıyoruz.

Kaç kişilik bir ekip geliyor?

46.

Birebir aynı cast mı?

Evet, evet. West End’de şimdi sizin izleyeceğiniz cast’ın aynısı. Sadece Mika Paris yerine Josie Benson İstanbul’da sahneye çıkacak. Tek değişiklik bu.

OSCARLI KÜLT MÜZİKAL AYAĞIMIZA GELİYOR

Yazının Devamını Oku

İngiliz kraliyet ailesine beşik Pınar’dan

Yürünmeyen yollarda yürüyen girişimci kadınları yazmaya çalışıyorum denk düştükçe. Çünkü başarılarıyla hepimize ilham verdiklerine inanıyorum. Pınar Yar Gövsa onlardan biri. New York ve Milano’da eğitim almış bir tasarımcı. ‘LilGaea’ onun markası. Çocuklara ödüllü tasarımlar üretiyorlar. Pınar aynı zamanda üç kız çocuğu annesi. İngiltere kraliyet ailesinin son bebeği doğduğunda ‘Our Royal Baby’ isimli bir kitap hazırlandı. Bu kitaba girebilen tek Türk markası ve tek tasarımcı Pınar oldu. Birkaç hafta önce de Junior Design Awards’ta ‘en iyi beşik’ ödülünü aldı. Yakaladım, sordum...

- Heyyyoooo! Pınar seni tebrik ediyorum. 3 çocuk annesi bir mobilya tasarımcısısın. Veeeee çocuklara ödüllü tasarımlar yapıyorsun. Junior Design Awards’ta daha yeni “en iyi beşik kategorisi”nde ödül aldın! İngiliz firmaları arasında ödül alan tek Türk firmasının. Neler hissediyorsun?

Haber geldiğinde havalara uçtum! “İşte budur!” dedim. En şahanesi de İngiltere’de, dünya markaları arasında Türkiye’yi temsil etmek ve ödüle layık görülmek...

- Onaylanmış gibi hissediyor musun?

Kesinlikle! Doğru yolda olduğumun kanıtı oldu.

- İngiliz kraliyet ailesinin senin tasarımını seçmesi ne anlama geliyor? Senden daha iyi beşik yapan yok mu dünyada?

Tabii ki vardır, olmaz mı? Aynı soruyu ben de onlara sordum, “Neden ben?” diye. Çok araştırdıklarını, ürünlerimi özgün bulduklarını, tasarladığım tüm odaların iyi bir aile yaşantısına örnek teşkil ettiğini söylediler. 30 yıllık kraliyet muhabiri Robert Jobson, her şeyimizi araştırmıştı. Pek gururlandım.

Yazının Devamını Oku

Babası Tuğba’ya şiddet uygulamaya devam etsin mi istiyorsunuz?

Geçen hafta da yazdım. Sosyal medyaya yansımasaydı kimsenin ruhu bile duymayacaktı. Babası tarafından şiddete uğrayan Tuğba’dan söz ediyorum. Çığlıkları hâlâ hepimizin kulağında. Bu hep böyle oluyor. Önce mağduriyet haberi/görüntüleri ortaya çıkıyor, herkes destek veriyor. Derken bir başka görüntü ortaya atılıyor ve bu sefer de arkasından küfür kıyamet...Tuğba’nın Hayko Cepkin’in konserine giderken bir fotoğrafını yayınlayıp kıza “satanist” dediler, “Uyuşturucu kullanıyor” dediler. Ben de açtım, avukatı Turgay Özcan’a sordum...

O görüntüler karşısında hepimiz dehşete düştük. Bir baba, kızına resmen girişiyordu, inanılmaz bir şiddet uyguluyordu. O kızın adı Tuğba’ydı. Sizin de müvekkiliniz... 

Evet.

Tuğba nerede, ne durumda şu anda?

Haluk Levent’in, Ahbap grubunun ve belediyenin katkılarıyla ona tutulan evde yaşıyor. Yüzde 87 engelli annesiyle birlikte. Tuğba gece gündüz ona bakıyor. Hakkında çıkan yalan yanlış haberlere çok üzüldü tabii. Ama güçlü bir kız.

Nasıl bir hikâye onunki? 19 yaşında gencecik bir kızdan söz ediyoruz değil mi?

Evet, omuzlarında çok ağır bir sorumluluk var. Biz aslında bir çocuktan söz ediyoruz. 19 nedir ki? Annesi 11 ay önce beyin kanaması geçiriyor. Tuğba o sırada çalışıyor, işinden ayrılmak zorunda kalıyor ve önce hastanede annesine bakıyor. Annesinin her türlü ihtiyacını o karşılıyor. Annesini yediriyor, içiriyor, altını temizliyor... Hem hastabakıcısı hem hemşiresi hem de her şeyi. Bizzat tanık olduğum bazı şeyler var. Annesiyle ifadesi alınırken birlikteydim. 25 dakika filan sürdü, bana 25 saat gibi geldi. Normal ağızdan beslenemiyor, aldığı her şeyi geri çıkarıyor. Sürekli birinin yardımına ihtiyaç duyuyor. Otururken, yürürken, konuşurken, beslenirken, hareket ederken... Gece gündüz birinin onunla ilgilenmesi gerekiyor. Bütün o yük, 19 yaşındaki o kızın omuzlarında.

‘SATANİST O... UYUŞTURUCU KULLANIYOR’ DİYE İĞRENÇ İFTİRALAR ATTILAR!

Yazının Devamını Oku

Şule Çet soruşturmasında bence eksikler var

PROFESÖR Sevil Atasoy çok yönlü bir hoca.

Bir sürü işin altından kalkıyor. Bu arada Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyesi. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında tecrübelerini paylaşıyor. Yeni çıkan kitabı ‘Çürük Elmalar ve Masum Mahkûmlar’ vesilesiyle buluştuk.

Pazar başlayan röportaj bugün de devam ediyor...

- Suçu aydınlatma konusunda biz ülke olarak ne vaziyetteyiz?

Her ülkenin polis teşkilatının yıldızlaşan soruşturmaları var. Ama herkes her suçu aydınlatamaz. Türkiye’nin de yıldızlaşan soruşturmaları var. Mucizeler kimi zaman otopsi salonunda, kimi zaman olay yerinde, kimi zaman da laboratuvarda yaşanır. Ayakkabıya takılıp kalmış bir cam parçası, kurbanın saçları arasındaki bir yaprak bile soruşturmayı başarıya götürebilir. İntihar süsü verilen cinayetleri, kaza sanılan intiharları, hatta cinayet sanılan intiharları... Kısacası, bazen fail tarafından sahnelenen, bazen olay yerini inceleyenlerin düştüğü tuzaklar ya da onaylama önyargısıyla hareket ettiği durumlarla karşılaşılabilir. Burada mesele, “olay yeri incelemesi”nin iyi yapılması...

- Bir türlü sonuçlanamayan Şule Çet davasında sizce sorun ne?

Bence soruşturmada eksikler var.

- Filmlerin, romanların ya da sosyal medyanın suç oranını arttırdığı, suça teşvik ettiğini iddiası için ne diyeceksiniz?

Suçu arttırdığını kesin olarak kanıtlayan bilimsel bir araştırma bulunmuyor. Ama bunların intiharı özendirdiği muhakkak! Romalı din bilgini Tertullianus, “Şu oyunları izlemeyin, toplumu şiddete ve kan dökmeye yöneltiyor!” demişti. Sözünü ettiği gladyatör dövüşleriydi. Demek ki 1800 yıldır aynı şey söyleniyor.

Yazının Devamını Oku

Profesör Sevil Atasoy, yeni kitabı ve televizyon programıyla huzurlarınızda... Dikkat! Mutfaktan katil çıkabilir! Canı isterse sizi baştan çıkarır, isterse başka bir âleme yolcu eder!

O, Profesör Sevil Atasoy. Adli tıp konusunda uzman. Hocaların hocası... Saygın, bilgili, donanımlı. Ve ölümüne çalışkan. Uykusunda bile çalışıyor! Düşünün bu (‘Çürük Elmalar ve Masum Mahkûmlar’) dokuzuncu kitabı. Aynı anda üniversitede bölüm kuruyor, ders veriyor, televizyon programı yapıyor ve işiyle ilgili dünyayı geziyor. Çünkü ülkeler onun uzmanlığına ihtiyaç duyuyor ve davet ediyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyesi. Dünyada, Türkiye’den çok daha meşhur yani. Ben hep çok sevdim. Çünkü analitik, net, açık ve direkt. Dan dan dan, ne düşünüyorsa söylüyor. Yakaladım, sordum.

Fotoğraflar: Emre YUNUSOĞLU

Sizdeki enerji kimsede yok! Bir taraftan dünyanın dört bir yanına yaptığınız mesleki seyahatler, bir taraftan üniversitede hocalık, bir taraftan yeni kitap, bir taraftan da TLC’deki yeni program... Pek çok program yaptınız bugüne kadar, yakında başlayacak bu programın diğerlerinden farkı ne?

- ABD’de çözümü yıllar, hatta on yıllar almış, gazetelerde defalarca manşet olmuş, TV programlarında tartışılmış, kimi yakın zamanda sonuca ulaşmış, kimi hâlâ tartışılan vakalarla ilgili bir program bu. Cinayetler, intiharlar, kazalar... Her bir bölümün içine girerek yorum yapmamı istediler.

Delil avcısı, haksız mahkûmiyetleri önler

Sizi nasıl buldular?

- Sanırım dünyada, Türkiye’de olduğumdan daha meşhurum! Hele Amerikan ve Avrupa kriminalcileri arasında... Birçoğunu şahsen tanırım. 1980’lerden başlayarak profesyonel derneklere de üyeyim.

Siz, bir ‘delil avcısı’sınız. Bu tam olarak ne demek?

- ‘Delil Avcısı’, “Ben yaptım!”, “Ben gördüm” ya da “O yaptı” diyenlere itibar etmeyen, yani gördüğüne, duyduğuna inanmayan; bir suçu mutlaka delillendirmeye çalışan, haksız mahkûmiyetlerin ancak böyle önlenebileceğine inananları tanımlayan bir kavram. 2005-2010 arasındaki Hürriyet Pazar ekinde yazdığım sayfanın da adıydı bu. Kanat Atkaya’yla Ertuğrul Özkök’ün birlikte buldukları bir isim.

Yazının Devamını Oku

Olmaz olsun böyle babalar!

ALIN size bir iğrenç vaka daha!

Sosyal medyaya yansımasaydı, kimsenin ruhu bile duymayacaktı...

Babası tarafından şiddete uğrayan Tuğba...

“Yardım edin!” çığlıkları hâlâ hepimizin kulağında.

Bu babası kızın ya... Öz babası!

Var mı dünya üzerinde böyle bir adilik!

Resmen işkence ediyor kıza...

Ve biz bu görüntülere tesadüfen ulaşabildik. Engelli -belki de engelli dememek gerekiyor, yüzde 87- ve özel durumda olan annesi tarafından çekilen bu görüntülere...

Bunun üzerine Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı,

Yazının Devamını Oku

Cinsellik eğitimi aslında ‘Bedenin senindir!’ eğitimi... Seksolog Rayka Kumru’dan kapsamlı cinsellik eğitimi kitabı: ‘Hoş Geldim'

RAYKA Kumru, yaptı yine yapacağını!

O şahane bir seksolog, danışman ve eğitmen. İnsan “seksolog” lafını duyunca önce bir “Bu ne ya!” oluyor di mi? Ben olmuştum. Karşımda inanılmaz donanımlı birini görünce de şaşırmıştım. Sıkı bir eğitimi var. Önce The University of British Columbia’da sosyoloji ve cinsellik bilimlerinde lisans eğitimi, ardından Curtin Üniversitesi’nde seksoloji yüksek lisansı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde pazarlama iletişimi yüksek lisansı. tabukamu.com ve reglhikayeleri.com web sitelerinin de kurucusu. Dünyayı takip eden, açık beyinli biri. Avrupa Seksoloji Federasyonu Genç Komitesi üyesi ve araştırmacısı, Dünya Cinsel Sağlık Derneği, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Amerikan Cinsel Eğitmenler, Danışmanlar ve Terapistler derneklerinin de üyesi.

Çok faydalı bir kitaba imza attı. Çocukları olduğu kadar yetişkinleri de aydınlatacak bir kitap: ‘Hoş Geldim’. Sadece bilgilendirici değil, eğlenceli de...

Ben Alya’dan biliyorum, sorduğu milyonlarca soru arasında en üst sıralarda yer alan soru, “Ben dünyaya nasıl geldim?”di. Ben hiç “Yavrum, seni leylekler getirdi!” demedim. Ama zorlandım, çünkü çok ayrıntıya girmek de istemedim. O zaman tabii Rayka’nın kitabı da yoktu. ‘Hoş Geldim’, benim gibi bocalamak istemeyen ebeveynlerin hayatını kolaylaştıracaktır. Rayka’yı yakaladım, sordum...

- Nerden çıktı bu kitap? Hangi amaca hizmet etmek için yazıldı?

Çocukların en sık sorduğu, ebeveynlerde da en çok panik yaratan soru: “Ben nereden geldim?”. Bu sorunun temelinde varoluşçu bir yaklaşım olsa da ebeveynler tamamen cinsellikten ibaret olduğunu ve çocuklarının yaşlarına uygun olmayan bir şey merak ettiğini düşünebiliyor. Yalan söylemekle kafa karıştırıcı bilgi vermek arasında gidip gelebiliyor. İşte bu kitabı, bu süreçte çocukların “Ben nereden geldim?” sorusunu cevaplamak isteyen tüm anne-babalar ve yetişkinler için hazırladık.

Piyasadakilerden farkı ne?

Hem dili hem de çizimleri farklı. Kitap, “Ben nereden geldim?” sorusunun cevabı arayan, kendine bugüne kadar anlatılan hikâyeleri sorgulayan bir çocuğun ağzından yazıldı.

- N’apıyor bu çocuk?

Yazının Devamını Oku

Haklılar, sesim bir süre sonra kulak tırmalıyor. Ameliyat gerekiyor NODÜL VARMIŞ

ON parmağında on marifet bir kadın Gupse Özay. Hem yazıyor, hem yönetiyor hem de oynuyor. Yakında yeni filmi ‘Eltiler Savaşı’ vizyona girecek. Çocuklar için de bir karakter yarattı, iki yeni çocuk kitabı yazdı. Konuşacak çok şey vardı, pazar başlayan röportaj bugün de devam ediyor...

‘Deliha’ları çok sevdim ben. Sen o seriyle erkek komedi dünyasına kafa mı tuttun?

Deliha’nın ilk filmi çok yadırgandı başta. Afişte tek başına bir kadın karakter o kadar az ki! Türkiye’de de dünyada da. Erkeğin kadın komedisine bilet alması zor. Hâlâ da zor. Bütün dünya kadınları olarak bu önyargıyı kırmaya çalışıyoruz. O yüzden, erkek komedi dünyasına değil de seyircinin önyargısına kafa tuttum diyelim. 

Seni Recep İvedik mizahı yapmakla eleştirdiler, buna vereceğin cevap nedir?

Şahan’ın çok üstüne gidiyorlar, gittiler. Komedinin amacı güldürmek. Ve mizahın farklı çeşitleri var. Biri İngiliz komedisi sever, diğeri Amerikan. Biri diyalogdan hoşlanır, diğeri beden komedisinden. Benim o noktada eleştirildiğim için üzüldüğüm şey şuydu: Başka bir filmi taklit etmişim gibi lanse edildi. Oysa kendi küçüklüğümde de olduğu gibi, erkekler tarafından kabul görmek veya kendini savunmak ve korumak amacıyla hafif erkeksi hale girmek zorunda kalmış, sevimli ama kaba saba bir kız çocuğu hikâyesiydi o. Yeri gelmişken kendimi de eleştireyim...

Evet, dinliyorum...

İlk filmde cinsiyetçi birkaç şakam vardı. Uyardılar. O yüzden sonraki filmde hepsini yok ettim! Çünkü haklılardı. Artık Deliha’yı kıyafet alışverişi, kuaför, makyaj ve zayıflama çabaları olan “müzikli bir güzelleştirme fırtınası” içinde göremeyecekler. 

‘ELTİLERİN SAVAŞI’ GELİYOR

Yazının Devamını Oku

Şuh ve biri ölmüş gibi bakıp aynı anda seksi olması gereken bir poz veremem ben!

Fırlama, matrak, enerjik ama... En önemli özelliği bence zeki, meraklı ve gözlemci olması. Ve çok üretken. Gupse Özay’ı ‘Yalan Dünya’ ile tanıdık, sonra ‘Deliha’lar geldi. Hem yazdı hem oynadı hem yönetti. Kilolar alıp verdi. Kim ne derse desin, çok iyi işlere imza attı. Ülkenin en beğenilen erkek oyuncularından biriyle beraber. Şimdi de iki yaratıcı çocuk kitabı yazdı. Hoş fikirler var içinde: Komşunun ev terliği, sokak terliği olmak istiyor, asık suratlı birinin bıyığı, adamdan kurtulmak istiyor. Yarattığı Jüpi karakteriyle çocukların ilgisini fena halde çekecek gibi. Pek çok soru sordum, buraya bu kadarı sığdı. Devamı salıya...

Sen benim için bu ülkedeki en yetenekli kadınlardan birisin. Yazıyorsun, çiziyorsun, düşünüyorsun, gerçekleştiriyorsun... Hayal ettiğin rol için manyak kilolar alıp sağlığını tehlikeye atıyorsun. Senaryoyu yazıyor, oynuyor, bir de üstüne filmi yönetiyorsun...

- Çok teşekkür ederim. İnsanın hayran olduğu bir kadından övgü duyması çok güzel.

ÜRETMEK TÜM KADINLARA ÇOK YAKIŞIYOR

Şimdi de çok farklı iki çocuk kitabı yazdın. Harbi yaratıcı kitaplar. Bütün bunları niye yapıyorsun?

- Ya ben boş duramıyorum, üretmeyi seviyorum. Denemeyi seviyorum, denemekten de korkmuyorum. Neyi sevip neye dokunmam gerektiğini iyi biliyorum galiba. İlkokulda tahtaya çıkıp kendi yazdığım skeçleri oynayıp bütün sınıfı güldürürdüm. Bayramlarda da evde yapardım. Yani özünde insanları güldürmeyi ve ortamı yumuşatmayı seviyorum. Bu da seçtiğim alanlarda proje üretmemi sağlıyor. Üretmek insana iyi geliyor.

Sence insanlar seni anlıyorlar mı? Çabanı, kendini ne kadar paraladığını...

- Anlayan da oluyor, gıcık olan da! Ben anlayıp ilham alsınlar istiyorum. Özellikle kadınlar. Çünkü durmadan üretmek ve çabalamak hepimize çok yakışıyor.

Yazının Devamını Oku

Dezavantajlı gruplara can suyu veren sosyal girişim: ‘JOON’

Bugün o gün. Yürünmemiş yollardan yürüyen kadınları yazdığım gün. Onlar 4 kadın. ‘Tasarım’ı bir araç olarak kullanarak dezavantajlı grupların yaratıcı ve üretken hayatlar sürmesini sağlamak için ‘Joon’u kurdular. Ben Duygu Vatan’la röportaj yaptım. Ama Azra, İrem ve Cansu da var. Onlar sosyal girişimci. Temel amaçları kâr elde etmek değil, sosyal fayda yaratmak. Göç, çalışma hayatındaki cinsiyet ayrımcılığı, engelli bireylerin karşılaştığı fırsat eşitsizliği gibi sorunlara değiniyorlar. Bu koşulları kabul etmeyen ve herkes için eşit bir dünya yaratmaya çalışan koleksiyonlar yapıyorlar. Bence müthişler! Çok gençler, çok ileri görüşlüler, ben inanıyorum ki ülkemiz böyle gençler sayesinde ilerleyecek...

Seni tanıyalım...

Ben Duygu. 26 yaşındayım. ODTÜ İşletme mezunuyum. Okurken bölüme bir türlü ısınamadım, kendimi çok ait hissetmiyordum. Yaratıcılığıma engel olan, zihnimi baskılayan bir tarafı vardı. Bir şirketin hayallerinin peşinde koşturmak tüm topluma, en çok da kendime haksızlık etmek gibi geliyordu. Ben insana dokunan bir iş yapmak istiyordum. Yan dal olarak ürün tasarımı okumaya karar verdim. Bir ürünün tasarımı süreci insanlığa dair o kadar çok şey söylüyordu ki. Ben de hayatımın direksiyonunu buraya kırdım, yüksek lisansımı da gene bu bölümde, sosyal inovasyon için tasarım alanında geçtiğimiz ay tamamladım. Eşzamanlı olarak da hayatıma Azra ve “Joon” girdi.

‘Joon’ neyin nesidir? Kimin sesidir?

“Joon”, eşitsizlikleri ortadan kaldıran bir dünya yaratmak isteyen ve tüm gücünü kuvvetini buna vakfetmeye hazır iki kadının hayali aslında. Benim ve Azra’nın. Sonra İrem ve Cansu da eklendi bize. Dezavantajlı üreticilerin ekonomik olarak güçlenmelerini sağlayan, bunu da bunu tasarımın sihirli değneğiyle gerçekleştiren bir köprü kurmaya çalışıyoruz...

‘Joon’un anlamı ne? Uydurduğunuz bir kelime mi, bir anlamı var mı?

Farsça “Can, yaşam” demek.

Yanlış anlamıyorum dimi? Siz dezavantajlı grupların -kadınlar, engelliler ve mülteciler gibi- üretmesi için çabalıyorsunuz... Neden?

Yazının Devamını Oku