MANİSA HABERLERİ

Krediler kadınların yaşamlarını değiştirdi

DHA
08.09.2016 - 09:07 |Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'da son bir yıl içerisinde 15 kadın kendi işinin patronu olurken, 290 kadın ise mikro kredi kullanarak borçlarını sıfırladı.

Dar gelirli kadınların sürdürülebilir gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına ve onların aile bütçelerine katkıda bulunmalarına yardımcı olmak amacıyla hayata geçirilen Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) Manisa'daki birçok kadının yaşamını değiştirdi. Mikrokredi desteğinden faydalanarak, ev ekonomilerini canlandıran dar gelirli kadınlar, iş hayatlarına da adım attı. Hayata mikrokredi uygulaması ile sarılan dar gelirli kadınların iş hayatına atılarak kendi ayakları üzerinde durduğunu ifade eden Manisa Mikrofinans Merkezi Şube Yöneticisi Ayşe Çakıcı, son bir yıl içerisinde 15 kadının iş hayatına atıldığını 290 girişimci kadının ise mikro kredi kullanarak geçmişten gelen borç yükünden kurtulduğunu açıkladı. 2016 yılı itibariyle 305 kadına 412 bin TL tutarında kredi dağıttıklarını söyleyen Şube Yöneticisi Ayşe Çakıcı, kadınların krediyi 25 TL olarak 46 hafta boyunca ödediklerini kaydetti. Çakıcı, kredi alacak kadında 'gelir getiren bir iş', '5 kişilik grup kurma' ve 'akraba olmama' şartı aradıklarını ifade etti. Başvuru yapan kadınlara 1000 TL ila 8 bin TL arasında değişen oranlarda kredi verdiklerini söyleyen Çakıcı, "Mikrokredi kullanan kadınlara özel bir uygulamamız var. Kadınlar ayda 1 TL, yılda ise 12 TL ödeyerek kendilerini sigortalatıyorlar. Kadınlarımızın herhangi bir yerlerinde kalıcı sakatlık olduğunda masraflar sigorta tarafından ödeniyor. Bunun yanı sıra yine mikro konut kredisi de isteğe bağlı ayda 1 yılda 12 TL'ye evlerini de sigortalatabiliyorlar. Ev sahibi yada kiracı da olabilir. Hedefimiz kadınların ayakları üzerinde durabilen, kendilerine güvenen ve özellikle yapacakları çalışmalarla ekonomiye katkı sağlayacak konuma gelmelerini sağlamak" dedi.

Ersan ERDOĞAN/MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Krediler kadınların yaşamlarını değiştirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2016 tarihinde saat 09 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Krediler kadınların yaşamlarını değiştirdi haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mayıs 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:16
 • Güneş
  05:54
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:19
 • Yatsı
  21:50
Sayfa Başı