ANKARA HABERLERİ

Korsana yenik düşen 23 yıllık kitabevi kapısına kilit vuruyor

Miray YILMAZ
11.07.2008 - 00:00 |Son Güncelleme :

İndeks Kitabevi korsanla mücadelesini 2.5 yılın sonunda kaybetti ve kapatma kararı aldı. Ancak mağaza ortakları, kapatmadan önce halka olan son görevlerini yerine getirmek ve korsanın zararlarına dikkat çekmek için tüm kitapları indirimli fiyatları üzerinden satışa sundu.

Miray YILMAZ

KORSAN satışlar nedeniyle giderlerini karşılayamayacak duruma gelen 23 yıllık İndeks Kitapevi kapanma kararı aldı. Kitabevi stoklarında bulunan bütün kitapları hem halkı bilinçlendirmek hem de korsan konusuna dikkat çekmek için zararına satışa sundu.

Korsanla olan mücadelesini kaybeden İndeks Kitabevi Şirket Müdürü Hamdi Kesgin, "Burası 23 yıllık bir kitabevi. Biz 15 sene önce bu mağazayı devraldık. O zaman amacımız perakende mağazalar zinciri kurmaktı ancak ilk halkada koptuk" dedi. Son dönemlere kadar ürünleri etiket fiyatlarından sattıklarını ve korsanla olan mücadeleyi kaybedip kapatma kararı aldıklarını belirten Kesgin, korsana ancak 2.5 yıl dayanabildiklerini ifade etti. Mağazada çalışan 15 personel olduğunu belirten Kesgin, "Maaşlarını kazançtan ziyade özsermayemiz ile ödemeye başladık. Artık giderlerimizi karşılayamıyoruz. Kapatırken de korsanın çok önemli bir sorun olduğunun altını çizmek ve insanları korsana karşı daha duyarlı kılabilmek istedik. Kitap sevenleri bilinçlendirmek için mağazamızda ve stoklarımızda bulunan bütün kitapları indirimli fiyatları üzerinden satışa sunuyoruz" dedi. Amaçlarının olayı biraz daha dramatikleştirmek ve böylece korsana dikkat çekmek olduğunu vurgulayan Kesgin şöyle konuştu:

"Kitaplar pahalı olduğu için alamayan kitap severler de alabilsin diye mağazamızı kapatırken kampanya yapma kararı aldık. Stoklarımızdaki kitapları belli aralıklarla başka kitapçılara da satabilirdik ama tercih etmedik. Burada amacımız halkı bilinçlendirmek ve yazarın emeğine saygı göstermek. Halkımız, özellikle de kitap severler korsan ürünler konusunda hassas olmalılar çünkü bir şey çalmakla korsan almak birbiriyle aynı. İkisi de hırsızlık."

Satışlar yüzde 500 arttı

En çok satan güncel kitapları da rafa koyduklarını ifade eden Kesgin sözlerine şöyle devam etti:

"İndirimden önce ve sonraki durumumuzu incelediğimizde satışlarımızın yüzde 500 arttığını görüyoruz. İndirime girdikten sonra gördümki kitap okuyan insanımız varmış. Ancak bu kitap severler ya pahalı olduğu için kitap okumamayı tercih ediyorlarmış ya da korsana yöneliyorlarmış. Korsanla olan mücadelemize duygusal destek sağlamak için kitap satın alan müşterilerimiz de var."

Kapatmak zorunda kaldıkları için üzgün olduklarını vurgulayan Kesgin, "Bizim işimiz halka kültür hizmeti sunmak. Keşke giderlerimizi karşılayabilseydik de bu hizmeti sunmaya devam etseydik. Burası 23 yıllık bir kitapçı. 15 yıldır buradan alışveriş yapan ve aldığımız kapatma kararıyla çok üzülen müşterilerimiz var. Başka çözüm yolu soruyorlar. Ancak tek çözüm yolu korsanı engelleyebilmek ya da bu konuda halkı bilinçlendirmek" dedi.

300 kitabevi kapandı

KORSANIN sadece kitap konusunda değil, kaset, CD, DVD, dergi gibi pek çok alanda birçok kişiye zarar verdiğini ifade eden Kesgin şöyle konuştu: "İlk başta yazar, daha sonra yayıncı, dağıtıcı, kitapevi kısaca bu süreçte yer alan herkes korsan satışlardan çok ciddi zarar görüyor. Mesela ben vergimin yanı sıra kitap için yazara telif hakkını ve maaş, kira, stopaj gibi mağaza giderlerini ödüyorum. Korsan satan adamın bir gideri yok. Aynı kitabı çok daha ucuza satıyor. 2008 yılının ilk altı aylık döneminde, Ankara’da irili ufaklı yaklaşık 300 kitap kırtasiye mağazası benzer sebeplerden dolayı kapandı. Onlar sessiz sedasız kapanmayı tercih etti. Biz ise tam tersine sesimizi duyurmayı tercih ettik."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Korsana yenik düşen 23 yıllık kitabevi kapısına kilit vuruyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Ağustos 2020, Perşembe
 • İmsak
  04:06
 • Güneş
  05:45
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:04
 • Yatsı
  21:36
Sayfa Başı