"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Kontur makyajla tavşan dudak izlerinden kurtulun

Uzun yıllardır Almanya’da "conture make-up" konusunda çalışmalarını sürdüren güzellik uzmanı Şahin Yalçınkaya, kendine ait özel bir teknikle bakımlı görünmeye özen gösteren kadınların kontur makyaj konusundaki tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Kontur makyajla aynı zamanda tavşan dudak, alopesi ve kemoterapi nedeniyle fiziksel görüntüsü değişen hastalar da mutlu oluyor. Yalçınkaya yaşadığı Münih’te mesleki seçimini kozmetik yönünde değerlendirerek ilk eğitimini Özel Visajist Okulu’nda almış.

Kontur makyaj uygulamasını anlatır mısınız?

- Uyguladığımız bir mikro-pikmentasyon metodu. Özel üretilmiş bir cihaz yardımıyla tek kullanımlık akupunktur iğnesinin en incesi kullanılarak cildin üst seviyesine -epidermis katına- kesinlikle yan etkisi ve alerjik olmayan (Bavyera eyaletince onaylı) mineral kökenli bitkisel renkler uygulanıyor. Bu esnada cilt kesinlikle tahriş olmadığı ve derin dokuya inilmediği için kanama ve yaralanma söz konusu değil. Ayrıca uygulama yapılan kişi hemen hemen hiç acı duymuyor.

Bu yöntemle hangi kusurları gizleyebiliyorsunuz?

- Kadın ve erkeğin formu bozuk ya da seyrek olan kaşlarına ince tek kaş teli çizimi ya da gölgelendirme yolu ile kontur makyaj uygulayabiliyoruz. İşlem yapılırken her ten rengine uygun, yapay durmayan, düzgün formu ile yüze pozitif bir ifade kazandıran kaşlar oluşturuluyor. Ayrıca eye-liner ile kirpiklerin daha koyu, gözlerin iri ve canlı görünmeleri sağlanıyor. Bunun dışında pürüzlü, soluk ve ince dudaklarda özel teknik uygulama sonucu doğal renkli, pürüzsüz, simetrisi düzgün, dolgun ve bakımlı bir görünüm kazandırmak mümkün.

Kemoterapi gören veya tavşan dudağa sahip kişilere de bu makyajı uyguluyor musunuz?

- Almanya’da uzman doktorlar düzenledikleri seminerlerde tavşan dudağa sahip, alopesi hastası veya kemoterapi gören hastalarda bozulmuş olan fiziksel yapının düzeltilmesinin hastalara ruhsal olarak destek verdiğini belirtiyor. Biz de bu çerçevede, uyguladığımız tüm işlemlerin bu rahatsızlıkların oluşturduğu izleri onarmada yararlı olacağı kanısına vardık. Tavşan dudağa, alopesi hastasına, kemoterapi görecek olan veya görmüş olan hastalara, ameliyat sonrası meme ucu alınmış olan kadınlara, kaza sonucu kaş veya dudaklarında iz kalmış hastalara kontur makyajı uyguluyoruz. Hastanın durumu gördüğü tedavi esnasında uygun değilse işlemler tedavinin ardından gerçekleştiriliyor. Fiziksel olarak zarar görmüş olan hastalara özellikle moral kazandıran bu işlemler esnasında kişiye özel form ve renk belirleniyor. Çizimle daha belirgin canlı gözler, pürüzsüz ve yara izi olmayan kaş ve dudaklarla, her koşulda bakımlı ve pozitif görünmelerini sağlayan işlemler, terapi aşamasında ya da sonrasında hastaların moralini düzeltirken, kendileri ile daha barışık olmalarını da sağlıyor.

Cildinize "gizli servis" bakımı

Malum, soğuk kış günlerinde cildimiz her zamankinden daha hassas bir bakıma ihtiyaç duyar. Birçoğumuzun bildiği ama bazılarımızın yeniden hatırlamaya ihtiyaç duyduğu bilgileri yeniden derledik. İhtiyacınız olacak...

1- A vitamini teni pürüzsüz ve yumuşak bir hale getirirken aynı zamanda dış etkenlere karşı da bir koruyucu kalkan etkisi görüyor. Bu yüzden mümkün olduğunca havuç, yeşil biber ve brokoli yemek gerekiyor.

2- Su ya da maden suyu içmeyi uzun vadede sıkıcı bulanlar için başka bir öneri; siyah ya da yeşil çay. Veya havuç, domates gibi kırmızı sebze suları içmek de cilt için oldukça yararlı.

3- Domates, güzelliğin "top 10" listesinde en üst sıradadır her zaman çünkü içeriğindeki likopen maddesiyle hücre yenilenmesini sağlar.

4- Turunçgiller, mercimek ve böğürtlende bulunan demir cildin daha fazla oksijen almasını sağlıyor ve böylelikle taze ve pembe bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor.

5- Alışılmadık ama çok etkili; yemek soğanını bir miktar sütle kaynatın, soğumaya bırakın ve afiyetle yiyin. Ne için mi? Soğandaki antibakteriyel etkili birçok vitamin, kükürt içerikli bileşenler ve mineraller şişlikleri gideriyor ve hücrelere oksijenin taşınmasını sağlıyor.

6- Uykuya yatmadan önce büyük bir bardak su için. Çünkü uyku sırasında cilt kendini gündüzden çok daha hızlı yeniliyor ve nem depolarını doldurmaya yardımcı oluyor.

Saçlarım, canım benim

Saç dökülmesini yüzde 85 oranında önleyen cihazlar artık şaşırtıcı değil. Son olarak ülkemizde de kullanılmaya başlanan 3L tekniği ile gerçekleştirilen saç rejuvenasyonu, incelmiş saçları tedavi ediyor ve bio-stimülasyon ile yeni saç gelişimi yaratıyor. Dr. Ata Uysal sorularımızı cevapladı:

Saçlar neden dökülüyor?

- DHT olarak da bilinen dihidrotestoteron saç folliküllerinin bir zamanlar sahip olduğumuz dolgun, sağlıklı saçlar üretmeyi durdurmalarına neden oluyor. Kan dolaşımı azalıyor ve folliküller, hücresel atık ürünlerle dolu sağlıksız debris ve besin maddeleriyle tıkanıyor.

Saç rejuvenasyonu tedavisi nasıl gerçekleşiyor?

- Bu, dökülen ve incelen saçlar için geliştirilmiş ağrısız, ileri teknoloji ürünü bir rotasyonel fototerapi lazer sistemi ile gerçekleştirilen bir tedavi. Düşük seviyeli lazer kullanılan yöntemde incelmiş saçlarla mücadele eden patentli bir lazer çanağı kullanılıyor. İşlem, tedavi süreci boyunca 670 nm lazer ışını vermek üzere tüm kafa derisinin kapsanmasını sağlıyor.

Tedavi etkisini nasıl gösteriyor?

- Amerika’ya beş yıl önce girmiş olan program, saç kaybınızın kontrol altına alınması ve dökülen saçlarınızın yeniden çıkması için doktor kontrolünde uygulanacak spesifik belirli bir tedavi sürecinden oluşuyor. Bu programın, uygulayan insanların yüzde 85’inden fazlasında saç dökülmesi durdurulup, saç gelişiminin yenilediği klinik olarak kanıtlanmıştır.

Sonuçları ne zaman görülmeye başlanıyor?

- İki veya dört ay içinde belirgin bir düzelme görülmeye başlanıyor. Her bireyin verdiği yanıt, kişinin saç dökülmesi öyküsüne bağlı olarak bireysel değişkenlik gösteriyor.

KİMLER İÇİN UYGUN?

Saçlarında incelme veya hasar gözlenenlerde

Mikro greftlerin daha iyi tutması ve saçın daha gür çıkması için saç ektirenlerde

Saçların daha kısa sürede yeniden çıkmasına yardımcı olmak için estetik yüz germe operasyonu sonucu saç dökülmesi yaşayanlarda

Kara büyü

Bvlgari’nin yeni kadın parfümü Jasmin Noir, sofistike ve çekici parfümlerin en klasiği olarak kadınların dikkatini çekiyor. Aydınlık ve gölgenin karşıtı, hafiflik ve derinliğin harmanlanmış sentezi, saflık ve şehvetin tanımı koku yasemin çiçeğine baştan çıkarıcı bir ruh katıyor. Fiyatı: 30 ml 132 YTL.

Doğallık ve parlaklık saçlarınızda

Bitkisel içerikli yağlardan özel olarak üretilmiş saç şekillendiricisi Dax Wave & Groom, özellikle dalgalı ve kıvırcık saçlar için ideal form tutucu özelliği ile doğal bukleleri daha belirgin kılar ve uzun süre kalıcılığını sağlıyor. Kısa ve orta uzunluktaki saçlarda marjinal şekiller yaratıyor Ayrıca içerdiği lanolin, mineral yağlar ve bal mumu sayesinde saçı kökten uca besleyerek doğal bir parlaklık kazandırıyor.
X