Türkiye Pavyonu'nda Vardiya sona erdi

Türkiye Pavyonunda Vardiya sona erdi

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alan Vardiya projesi ve sergisi 183 günlük maratonun ardından tamamlandı. 

Haberin Devamı

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi 25 Kasım Pazar günü sona erdi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı koordinasyonunda, Schüco Türkiye ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu’nda bu yıl, küratörlüğünü Kerem Piker’in, yardımcı küratörlüğünü Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün’ün üstlendiği Vardiya projesi yer aldı.

Türkiye Pavyonu’nu salt bir sergi alanı olmanın ötesinde bir buluşma, karşılaşma ve üretim mekânına dönüştüren Vardiya projesi kapsamında, 16 farklı ülkeden 122 mimarlık öğrencisi, haftalık vardiyalar halinde Venedik’e gitti. Bienal sergilerini gezen öğrenciler, kamuya açık bir dizi etkinlik ve atölye çalışmasına katıldı ve film, enstalasyon, maket, fanzin, üç boyutlu baskı gibi pek çok farklı formatta özel içerikler üretti. 

Geçen altı aylık süreçte bienalin bu yılki teması Freespace / Serbestmekân kavramı çerçevesinde bienali bir öğrenme platformuna dönüştüren Vardiya projesi, 13 atölye çalışmasının yanı sıra canlı yayınlanan çevrimiçi yuvarlak masa oturumları ve konuk konuşmacılarıyla birlikte mimarlığın gündeminde yer alan konuları tartışmaya açtı.

Haberle ilgili daha fazlası: