Siyah Beyaz 35 yaşında

Siyah Beyaz 35 yaşında

1984’te mimar Faruk Sade tarafından kurulan Ankara’nın en eski sanat galerilerinden Siyah Beyaz, 35 yaşında. Kuruluşundan bu yana 600’ün üzerinde çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yapan galerinin 35’inci yıl gecesinde Faruk Sade Sanat Fonu’nun desteklediği Ali Şentürk’ün ‘Operasyon Kamusal Alan’ kitabının lansmanı da gerçekleştirildi.

Haberin Devamı

Siyah Beyaz Sanat Galerisi, 4 Şubat 1984 tarihinde, aynı adı taşıyan barlabirlikte Çankaya’da dört katlı bir aile apartmanında yaşam buldu. Kuruluş düşüncesi, 2016’da hayatını kaybeden Faruk Sade tarafından 1980’lerde Paris’te tasarlandı. Sade, mimarlık öğrenimine yeni boyutlar katmak için gittiği Paris’te sanat ortamının içinde soluk almaya başladı. Siyah Beyaz Sanat Galerisi’ni kurma fikrini de orada geliştirdi. Türkiye’ye döndüğünde de bunu hayata geçirdi. Galeriyi ayakta tutmak için de bir sponsora ihtiyaç duyan Sade, bunu da galerinin alt katına açtığı aynı adı taşıyan barla sağladı.

YENİLİKÇİ, DENEYSEL EĞİLİMLER
Siyah Beyaz, kurulduğunda sanat ortamında tavrını nitelikten yana koyan bir galeri olarak dikkat çekti. Galerinin başlangıçtaki bu küçük mekanı giderek deneysel işler yapan ve alışılmış kalıpların dışında çalışan sanatçılar için çekici bir güç olmaya başladı. Öncelikle genç sanatçıları yenilikçi-deneysel eğilimlerine kucak açmasıyla da öteki galerilerden belli bir ölçüde ayrıldı. 1992 yılında bünyesine Siyah Beyaz Özel Şeyler de katıldı. 1994 yılında mekânın iki kat olmasıyla aynı adrese taşınan Özel Şeyler, Türkiye’nin ilk tasarım ve takı galerisi oldu. Siyah Beyaz, her galerinin bir çizgisi olması gerektiğine inanarak çağdaş sanat konusunda çalışmaya başladı. Geçen 35 yıl boyunca 100’ü aşkın sanatçı ile 600’ü aşkın sergi gerçekleştirdi. Genç sanatçılara her zaman destek oldu. Berlin, Kopenhag, New York, Cannes, Paris, Aalborg ve Stockholm’de sergiler düzenledi, fuarlara katıldı.

Haberin Devamı

35’İNCİ YILA ÖZEL SERGİ
Galeri Siyah Beyaz, kuruluşunun 35’inci yılını da geçtiğimiz günlerde görkemli bir gece ile kutladı. Sanat dünyasından çok sayıda ismin buluştuğu gecede 35’inci yıla özel olarak hazırlanan “35x35” isimli sergi de gerçekleşti. Sergide Siyah Beyaz’ın 35 yılına tanıklık etmiş, aralarında Alev Mavitan, Ardan Özmenoğlu, Seçkin Pirim, Beril Ateş, Daniele Sigalot, Nihat Kemankaşlı, Murathan Özbek gibi isimlerin bulunduğu 35 sanatçının eserleri yer aldı. Sergide sanatçıların galeri ile ilişkileri 35x35 santimetre eserleri üzerinden anlatıldı.

Haberin Devamı

GENÇ SANATÇILARI DESTEK
35’inci yıl gecesinde Faruk Sade Sanat Fonu’nun desteklediği Ali Şentürk’ün ‘Operasyon Kamusal Alan’ kitabının lansmanı da gerçekleştirildi. Gecenin ev sahipliğini Siyah Beyaz’ın sahibi Faruk Sade’nin eşi Fulya Sade ve kızı Sera Sade üstlendi. Anne ve babasının sanatçı dostları arasında büyüyen son kuşak Sera Sade, Bilkent Üniversitesi’nde grafik tasarımı okudu. Daha sonra da Londra’da sanat tarihi ve küratörlük masterı yaptı. Sade, Türkiye’ye döndükten sonra da galeri ve barın yönetimini devraldı. Sera Sade, gecede yaptığı konuşmada 35’inci yılla ilgili olarak da şunları söyledi:
“Faruk Sade’nin 35 yıl önce Türkiye’de çağdaş sanatı desteklemek ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurduğu galeri, çizgisinden ödün vermeden bugüne kadar geldi. Siyah Beyaz, önümüzdeki yıllarda da Türkiye’den ve dünyadan önemli sanatçıları, sanatseverlerle buluşturmaya devam edecek. Kurmuş olduğumuz Faruk Sade Sanat Fonu’yla da genç sanatçılara destek olmayı ve üretime katkı sağlamayı hedefliyoruz.”
Siyah Beyaz, 12 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında Alev Ermiş Mavitan’ın ‘Bi Bakmak Lazım’ başlıklı sergisine ev sahipliği yapacak. Sergide Mavitan, pastel ve yağlı boya eserleriyle, cam altı eserlerini; farklı teatral sahneleri canlandırdığı görsellerle bir araya getiriyor. Mavitan, bu sergide yaşamın amacını iki farklı kadim kültürün bakışı ile ele alıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: