‘Rus Avangardı’ öğrencilere 5 lira

‘Rus Avangardı’ öğrencilere 5 lira

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden ‘Rus Avangardı Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek’ sergisi, 14 yaş ve üzeri tüm öğrenciler tarafından 5 liraya gezilebilecek.

Haberin Devamı

Rus Avangardı akımının Türkiye’deki en kapsamlı sergisine ev sahipliği yapan SSM, 20. yüzyıl sanat tarihinin dönüm noktalarından birini, üniversite müzesi olmanın getirdiği akademik misyonla çok daha fazla öğrenciyle buluşturmayı hedefliyor.
Sergide, dönem boyunca faaliyet gösteren ve sanatı hayatın her alanına yaymayı amaçlayan sanatçı ve okullar; müzikten edebiyata, tiyatrodan resim ve heykele, mimariden sinemaya ve bilimsel çalışmalara uzanan bir çerçevede temsil ediliyor. Rus Avangardı dönemine ait her akımın kronolojik bir sırada izleyiciyle buluştuğu sergi, eğitsel ve didaktik bir biçimde konumlanıyor.
Sabancı Holding’in katkılarıyla açılan ‘Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek’, sanat tarihinin ikonik eserlerinden Siyah Kare’nin yaratıcısı Kazimir Malevich, sanatla üretim arasındaki sınırları belirsizleştirerek sanatsal kuramda yeni bir dönemin öncüsü olan Vladimir Tatlin, fotoğraf, resim, heykel ve grafik sanatının cesur temsilcisi Alexander Rodchenko dahil olmak üzere Rus Avangardı akımının önemli isimlerini bir araya getiriyor. Dönemin kadın sanatçı yoğunluğuna da dikkat çeken sergide, metinle resim arasındaki etkileşimi temel alan Olga Rozanova, tasarladığı oyun dekorlarıyla tiyatro dilinin dönüşümüne katkıda bulunan Lyubov Popova ve yüzünü Rus halk sanatına dönerek Rus Avangardı’nda belirleyici bir rol üstlenen Natalia Goncharova’nın eserleri yer alıyor.