Çocukların gözünden dünya...

Çocukların gözünden dünya...

1981 yılından bu yana aralıksız düzenlenen ve bu sene sürdürülebilirlik vurgusu yaparak 'Benim Gözümden Dünya' temasıyla çocukları hayallerindeki dünyayı resmetmeye çağıran 41. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın kazananları belirlendi.

Haberin Devamı

Pınar tarafından çocukların sanatsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 41 yıldır aralıksız düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na bu yıl Türkiye’nin yedi bölgesi, özel eğitim ve uygulama okulları ile Almanya, Azerbaycan, K.K.T.C. ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden toplam 9 bin 105 başvuru alındı. Yarışmanın asil ve yedek kazanan eserleri, jürinin gerçekleştirdiği değerlendirmenin ardından belirlendi. Ödül almaya hak kazanan minik ressamlar 16 Haziran 2022 tarihinde Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Ödül Töreninde bir araya gelecek.

HEDEF, ÇEVRE BİLİNCİ...

Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na katılan tüm çocukları kutlayan Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Pınar olarak resim sanatının çocukların hayal güçlerinin gelişiminde en önemli etkenlerden biri olduğunu biliyoruz. Bu bilinçle, sürdürülebilirlik hedeflerimizden yola çıkarak belirlediğimiz 'Benim Gözümden Dünya' teması çerçevesinde çocuklarımızın dünyayı nasıl gördüklerini ya da nasıl bir dünya görmek istediklerini öğrenmek istedik. Anlıyoruz ki çocuklarımız daha sevgi dolu, çevreyle barışık ve huzurlu bir dünyada yaşamak istiyor. Bu doğrultuda Pınar olarak kendi payımıza düşen sürdürülebilirlik adımlarını atmaya devam edeceğiz, belirlediğimiz hedeflerimize ulaşarak çocuklarımıza arzuladıkları gibi bir dünya bırakmak için çalışacağız” dedi.

Haberin Devamı

EN ÇOK BAŞVURU EGE'DEN 

Yarışmaya Ege Bölgesi’nden 2 bin 770, Marmara Bölgesi’nden 2 bin 208, İç Anadolu Bölgesi’nden 1288, Akdeniz Bölgesi’nden 1218, Karadeniz Bölgesi’nden 557, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 474, Doğu Anadolu Bölgesi’nden 284, özel eğitim uygulama okullarından 114, KKTC’den 109, Azerbaycan’dan 34, Almanya’dan 32 ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 17 başvuru alındı.

Yarışmaya katılan 9 bin 105 eser, Türkiye’de resim sanatına gönül vermiş Prof. Dr. Mümtaz Sağlam öncülüğünde kurulan ekiple ilk elemeye tabi tutuldu. İkinci elemede yer alan 457 eser, Jüri başkanı Prof. Dr. Mümtaz Sağlam, jüri üyeleri Prof. Dr. Hayri Esmer, Doç. Devabil Kara, Hürriyet Gazetesi’nden İhsan Yılmaz, Milliyet Gazetesi’nden Seray Şahinler Demir, Daily Sabah Gazetesi’nden İrem Yaşar, Cumhuriyet Gazetesi’nden Emrah Kolukısa ile sanat danışmanı Nazlı Pektaş tarafından değerlendirildi.

Çocukların gözünden dünya...


Yarışma kapsamında Türkiye’nin yedi bölgesi, özel eğitim uygulama okulları, KKTC, Azerbaycan, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere toplam 12 asil ve 17 yedek kazanan seçildi. Seçilen 12 asil kazanana tablet ve profesyonel resim aletlerinden oluşan resim çantası, 17 yedek öğrenciye de yine profesyonel resim aletlerinden oluşan resim çantası hediye edilmesi kararlaştırıldı. Yarışmada özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların hayallerini resmetmesine olanak tanıyan kategoriyi kazanan bir yarışmacıya tablet, bir yarışmacıya da profesyonel resim malzemeleri ve çantası hediye edilecek.

Haberin Devamı

ÖDÜL TÖRENİ 16 HAZİRAN'DA
Uluslararası Pınar Resim Yarışması’nı kazanan eserlerin ödül ve sertifikalarının verileceği ödül töreni 16 Haziran 2022 tarihinde Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Ödül Töreni’nin ardından ödüllü eserler 30 Haziran 2022 tarihine kadar Eskişehirli sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

İŞTE KAZANANLAR 

Akdeniz Bölgesi

Asil

Dolunay Mevlitoğlu / 9 Yaş / Antalya

Yedek

Mehmet Ali Döndü / 15 Yaş / Kahramanmaraş

Aslım Kayret / 12 Yaş / Mersin

Doğu Anadolu Bölgesi

Asil

Yunus Emre Sağlam / 8 Yaş / Erzurum

Yedek

Yasir Bildirici / 7 Yaş / Van

Nesibe Ceylin / 11 Yaş / Erzincan

Ege Bölgesi

Asil

Doruk Seyrek / 7 Yaş / İzmir

Yedek

Maya Erdek / 8 Yaş / İzmir

Haberin Devamı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Asil

Adar Bager Kılıç / 9 Yaş / Diyarbakır

Yedek

Can Pars / 7 Yaş / Gaziantep

İç Anadolu Bölgesi

Asil

Lara Şahin / 9 Yaş / Ankara

Yedek

Bahar Özcan / 8 Yaş / Ankara

Karadeniz Bölgesi

Asil

Rüzgar Deniz Tükenmez / 11 Yaş / Samsun

Yedek

Elif Tokmak / 8 Yaş / Samsun

Mira Çakır / 8 Yaş / Samsun

Marmara Bölgesi

Asil

Derin Kılınç / 9Yaş / İstanbul

Yedek

Mehmet Ebed Yavuz / 11 Yaş / Kocaeli

Ecem Öztürk / 10 Yaş / İstanbul

Özel Eğitim Ve Uygulama Okulları

Asil

Nisa Nur Efe  / 13 Yaş / İzmir

Yedek

Öznur Karabacak / 15 Yaş / Ankara

Yurt Dışı Kategorisi

Azerbaycan

Asil

Medine Zerbelizade / 10 Yaş / Sumqayıt

Yedek

Aliyeva Xedice / 14 Yaş / Abşeron Yarımadası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Asil

Haberin Devamı

Daria Zarudnitcaia / 10 Yaş / Gazimagusa

Yedek

Rasim Özbilgili / 14 Yaş / Girne

Ela Erkaya / 9 Yaş / Gazimagusa

Almanya

Asil

Merhem Echchaib / 6 Yaş /  Essen 

Yedek

Ali Haydar Hammoud / 7 Yaş / Essen

Birleşik Arap Emirlikleri

Asil

Şeyha el Mutairi / 11 Yaş

Yedek

Hatice Kuran / 9 Yaş