Müzeler artık arkeologlara paralı

Güncelleme Tarihi:

Müzeler artık arkeologlara paralı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 07, 2018 08:30

Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni bir yönetmelikle müzelere ücretsiz girecekler listesinden arkeologları çıkardı. Yeni yönetmeliğe göre yerli ve yabancı basın kimlik kartı sahipleri, seyahat acentesi sahipleri veya sorumlu müdürleri, rehberler, bakanlık çalışanları, Erasmus programı öğrencileri gibi pek çok grup ücretsiz girebiliyor. Müzelere eser temin edenlerin başında yer alan arkeologlar bu duruma tepki gösteriyor.

Haberin Devamı

‘BULDUĞU ESERİ ÜCRETLİ GÖRECEK’

Arkeologlar Derneği Başkanı Soner Ateşoğulları müzelerin arkeologlar, arkeoloji bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri için birer okul gibi olduğunu belirterek, “Arkeologlar müze ve ören yerlerine gidip görerek mesleki bilgi ve görgülerini geliştirebilirler. Buralara ücretle girmesi kabul edilemez. Bu durum avukat, hâkim ve savcıların adliyeye para ile girmesi gibi bir şey. Çalıştığı kazıda bulduğu eseri görmek için müzeye ücret ödemek zorunda bırakıldılar. Yanlışın düzeltilmesi için bir an önce adım atılmasını bekliyoruz” dedi.

Arkeolog Nezih Başgelen ise “Erasmus’la gelenler ücretsiz gezebiliyorken, öğrencilerimizden ücret alınması haksız bir durum. Emekli müze müdürlerimizin vaktiyle görev yaptığı yerlere bilet almadan sokulmaması ise trajikomik. Arkeologlar ve sanat tarihçilerin yanı sıra bu dallarda eğitim gören öğrenciler de müzelere ve ören yerlerine ücretsiz giriş yapamıyorlar. Yeni bakanımızın öğretmenlere sağladığı hak arkeologlara, sanat tarihçilerine, emekli müzecilerimize ve bu alanda eğitim gören öğrencilere de sağlanmalı” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!