GeriKitap Sanat Kibyra’da iki tanrı heykeli bulundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kibyra’da iki tanrı heykeli bulundu

Kibyra’da iki tanrı heykeli bulundu
Abone Olgoogle-news

Burdur’daki Kibyra antik kentinde 2020 yılında yapılan kazı çalışmalarında sağlık tanrısı Asklepios’un heykelciği ve Mısır kökenli ışık tanrısı Serapis’in büstü bulundu.

BURDUR’un Gölhisar ilçesindeki Kibyra antik kentinde kazı çalışmaları 31 Aralık 2020'de sona erdi. Kazı Başkanı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, Kibyra'da 2020 yılı çalışmalarında bulunan tanrı Asklepios'un heykelciği ve tanrı Serapis'in büstünün keşfinin oldukça önemli olduğunu ve heyecan uyandırdığını söyledi. Özüdoğru, "Asklepios heykelciği, Kibyra'da, Kaisarion (İmparator Kültü Tapınağı) yapısında yürütülen kazılarda bulundu. 38 santim yüksekliğindeki bu heykelcik, kazı çalışmaları sırasında bir yangın tabakasında, altı parça halinde gün yüzüne çıkarıldı. Bu parçalar uzman restoratörler tarafından dikkatli bir şekilde yapılan temizlik, konservasyon ve sağlamlaştırma işlemlerinin ardından bütünlendi ve tanrı Asklepios'u betimleyen heykelcik ayağa kalktı. Heykelciğin tanrı Asklepios'u betimlediği, asasına sarılmış yılan ve sağ elinde tuttuğu yumurtadan dolayı kesin olarak anlaşıldı. Özellikle yılan figürü, sağlık tanrısının hemen her heykelinde yanında bulunmaktadır" dedi.

MS 2’NCİ YÜZYILA TARİHLENDİ

Antik kaynak anlatımlarında ve Kibyra'da bulunan yazıtlar sayesinde Kibyra'nın tıp alanında oldukça ünlü bir kent olduğunun bilindiğini aktaran Doç. Dr. Özüdoğru, "Bulunan son heykelcik, konu hakkında bilinenleri pekiştirmiştir. Heykelcik, MS 2. yüzyıla tarihlenmiştir" diye konuştu.

'SERAPİS BÜSTÜ, EKSİKSİZ OLARAK TAMAMLANDI'

Kibyra'da 2019 yılında Roma Hamam Kompleksi'nde yürütülen kazılar sırasında, mor damarlı Afyon mermerinden yapılan baş kısmı olmayan bir büst bulunduğunu ve eserin kazı evi deposunda koruma altına alındığını kaydeden Doç. Dr. Özüdoğru, "2020 kazı sezonunda ise yine Roma Hamam Kompleksi'nin aynı bölümünde yapılan kısa süreli temizlik ve kazı çalışmaları sırasında sakallı bir baş bulundu. Bu baş, 2019 yılında bulunan büst ile birleşti ve böylelikle Serapis büstü, eksiksiz olarak tamamlandı. Serapis, ışığın tanrısı gibi birçok özelliğe sahip Mısır kökenli bir tanrıdır" dedi.

Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, Burdur Arkeoloji Müzesi'ne teslim edilen Asklepios heykelciği ve Serapis büstünün önümüzdeki günlerde sergilenmeye başlanacağını da söyledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle