GeriKitap Sanat Halil Altındere Venedik Bienali’nin ana sergisinde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halil Altındere Venedik Bienali’nin ana sergisinde

Halil Altındere Venedik Bienali’nin ana sergisinde
Abone Olgoogle-news

1895 yılından bu yana düzenlenen ve dünyanın en önemli sanat sergisi kabul edilen Venedik Bienali’nin bu yılki ana sergisine Türkiye’den güncel sanatçı Halil Altındere davet edildi.


1895 yılından bu yana düzenlenen ve dünyanın en önemli sanat sergisi kabul edilen Venedik Bienali’nin bu yılki ana sergisine Türkiye’den güncel sanatçı Halil Altındere davet edildi. Küratörlüğünü Ralph Rugoff’un üstlendiği ‘May You Live Interesting Times’ başlıklı 58. Venedik Bienali’nin dün açıklanan ana seçkisinde dünyadan 83 sanatçı yer aldı. 11 Mayıs - 24 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek bienalin bu yılki seçkisindeki en genç sanatçı 1990 doğumlu Litvanyalı Augustus Serapinas olurken en yaşlı sanatçı ise Berlin’den 79 yaşındaki Jimmi Durham oldu. İngiliz küratör Rugoff’un listesinde 16 Amerikalı, altı Çinli var.
Politik ve ironik bir yaklaşımla ürettiği çalışmalarında daha çok alt kültürler, gündelik yaşam içindeki sıra dışı ancak olağan görünen durumları ele alan Halil Altındere, bugüne kadar İstanbul Bienali, Documenta, Sao Paulo Bienali, Gwangju Bienali gibi birçok prestijli sergiye katıldı. Son dönemde ‘Uzay Mültecisi’, ‘Wonderland’ gibi çalışmaları dünyanın dört bir yanında ilgi gören sanatçının yapıtları, MoMA gibi önemli müzelerin daimi koleksiyonlarında yer alıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle