GeriKitap Sanat 'Evde Tek Başına' izlenecek filmler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Evde Tek Başına' izlenecek filmler

'Evde Tek Başına' izlenecek filmler
Balık Havuzu
Abone Olgoogle-news

Pera Müzesi Film Programları, Coronavirüs salgını nedeniyle evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız bu günlerde, internet üzerinden erişilebilen özel bir kısa film seçkisi hazırladı. ‘Evde Tek Başına’ başlıklı seçki nisan sonuna kadar Pera Müzesi web sitesi üzerinden izlenebilecek.

Pera Film’in ‘Evde Tek Başına’ başlıklı seçkisi, gündelik yaşam pratiklerimiz ile etkisinden çıkamadığımız duygu ve durumları hatırlatan 7 kısa filmden oluşuyor.

Sakin bir banliyöde suç mahali yaratan olayların izini süren ve 2015 yılında Palm Springs Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne değer görülen ‘Üst’, güçlü ve vurucu finaliyle dikkat çekiyor. Dört arkadaşın yazlık bir evde geçirdikleri hafta sonuna odaklanan, ödüllü oyuncu Esme Madra’nın da rol aldığı ‘Balık Havuzu’ da beklenmedik bir misafirin devreye girmesiyle yine sürprizli bir son vadediyor.

Sanatı nasıl bilirdiniz?
Türkiye ve yurt dışında çeşitli festivallerde gösterilen ödüllü animasyon ‘Merkür’, çağdaş sanat dünyasını, galeride asistanlık yapan genç bir sanatçının gözünden, kendine has yaklaşımıyla eleştiriyor. Akçakoca sahiline vuran gizemli Lenin heykelinin izini süren kısa belgesel ‘Hoşgeldin Lenin’, iki sene boyunca Karadeniz’de yolculuk ettikten sonra, belediye binasındaki tozlu depoda ‘korunma’ altına alınan heykelin tuhaf ve hüzünlü hikâyesini anlatıyor. Yüz körü olmanın ne demek olduğuna değinen ‘Carlotta’nın Yüzü’, bu rahatsızlıktan muzdarip genç bir kadının sanat aracılığıyla kendi kurtuluşunu resmetmesine odaklanıyor.

Duyguları harekete geçiren animasyonlar
Animasyonun cansız nesneleri duygulara dönüştürme becerisinin başarılı örneklerinden ‘Oh Willy...’, tıpkı karakterlere can veren ‘yün’ gibi narin ve dokunaklı bir film olarak programa renk katıyor. Ataletin huzursuzluğu içindeki bir öznenin izini süren ‘Atıl, Akıntı’ ise zor zamanlarda geçen bir kişisel gelişim hikâyesini soyut animasyon formatında izleyiciye aktarıyor.

‘Evde Tek Başına’ kısa film seçkisi 30 Nisan tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesi üzerinden izlenebilir. İzlemek için TIKLAYINIZ...

https://www.peramuzesi.org.tr/FilmProgram/Evde-Tek-Basina-Online-Kisa-Film-Seckisi/1329

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle