En büyük miktar Uluçay’ın yarım kalan filmine

Güncelleme Tarihi:

En büyük miktar Uluçay’ın yarım kalan filmine
Oluşturulma Tarihi: Nisan 10, 2019 08:30

38 projeye 32 milyon 350 bin lira destek sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, en büyük payı 1 milyon 250 bin TL ile çekimini tamamlayamadan beyin tümörü sebebiyle hayatını kaybeden Ahmet Uluçay’ın yarım kalan ‘Bozkırda Deniz Kabuğu’ eserine verdi.

Haberin Devamı

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, 2019-2 sayılı Sinema Destekleme Kurulu kararını açıkladı. Sinema alanındaki projeler, meslek birliklerince belirlenen isimler ile akademisyen ve uzmanlardan oluşan 14 kişilik destekleme kurulu tarafından değerlendirildi. İlk filmini çekecek yönetmen desteğiyle, genç ve umut vaat eden yönetmenlerin ilk sinema filmlerini yapabilmelerine olanak sağlanırken, deneyimli sinemacıların yeni projelerine de destek verildi.
Bakanlığın uluslararası alandaki rekabet gücünü arttırmayı amaçladığı animasyon türünde de 3 uzun metrajlı film desteklendi. 394 projenin değerlendirildiği kurul toplantısında ilk filmini gerçekleştirecek 13 yönetmen projesine 9 milyon 250 bin lira, 25 uzun metrajlı kurgu film yapım projesine ise 23 milyon 100 bin lira olmak üzere toplam 32 milyon 350 bin lira destek verildi.

Haberin Devamı

YARIM KALMIŞTI

Kuruldan 1 milyon 250 bin lira ile en fazla desteği, ilk uzun metrajlı filmi ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ ile birçok ödül kazanan yönetmen Uluçay’ın projesinin aldığı görüldü. Uluçay, yakalandığı beyin tümörü hastalığı nedeniyle, 2009’da senaryosunu yazdığı ‘Bozkırda Deniz Kabuğu’ filmini tamamlayamadan hayata gözlerini yummuştu. Proje Uluçay’ın ikinci uzun metraj filmi olacaktı. Uluçay, yarım kalan senaryonun bir görsel insanlık senfonisi olacağını belirterek, “Filmin adını, yıllar önce bozkırda dolaşırken bulduğum bir deniz kabuğundan esinlenerek koydum. Dağların ardında neler olduğunu merak eden, deniz nasıl bir şey diyerek başını alıp gurbete giden insanlar var” değerlendirmesinde bulunmuştu.

DESTEK ALANLAR

Kurul, ‘Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Projeleri’ kapsamında Neden Film Yapım’ın ‘Bozkırda Deniz Kabuğu’ (1 milyon 250 bin TL), Kaplan Film Yapım’ın ‘Aslı’ (1 milyon 200 bin TL), İstanbul Medya Akademisi’nin ‘Elli Kelimelik Mektuplar’ (1 milyon 100 bin TL), Tam Aile Filmleri Fabrikası’nın ‘Cinayet Süsü’ (1 milyon TL), Anibera Animasyon Film’in ‘Hezarfen’ (1 milyon TL), Düşlerevi Çizgi Film Atölyesi’nin ‘Kare Takımı Gizemli Ada’ (1 milyon TL), Feyz Film Prodüksiyon’un ‘Seyyidü’s Seyf Kutsal Kavga’ (1 milyon TL), Digimeb Prodüksiyon’un ‘Sus Payı’ (1 milyon TL), Bilge Yapım Prodüksiyon’un ‘Şehzade’ (1 milyon TL) projelerine destek verdi.