GeriKitap Sanat Cannes’da yarışacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cannes’da yarışacak

Cannes’da yarışacak

Bu yıl 17-28 Mayıs’ta düzenlenecek Cannes Film Festivali’nde yarışacak filmler belli oldu. 70. Cannes Film Festivali'nde ana kategoride Altın Palmiye ve diğer ödüller için yarışacak yönetmenler arasında Fatih Akın'ın yanı sıra, en büyük ödül olan ‘Altın Palmiye’yi kazanmış yönetmen Michael Haneke ve Oscar ödüllü yönetmen Michel Hazanavicius da yer alıyor.

Festivalde gösterilecek ve yarışacak filmler Cannes Film Festivali Komitesi yöneticilerinin Paris'te düzenlediği basın toplantısında, açıklandı. Buna göre, Fatih Akın'ın ‘Solgun’ isimli filmiyle birlikte ‘Altın Palmiye’ ve ana kategorideki diğer ödüller için yarışacak 17 film arasında Noah Baumbach'ın ‘The Meyerowitz Stories’i, Sofia Coppola'nın ‘The Beguiled’i, Jacques Doillon'ın ‘Rodin’i, Michael Haneke'nin ‘Happy end’i, Todd Haynes'in ‘Wonderstruck’i ve François Ozon'un ‘L'Amant double’i bulunuyor.

BAŞKAN ALMADOVAR

Türk asıllı Alman yönetmen, senarist ve yapımcı Akın, 2007 yılında Cannes Film Festivali'nde ‘Yaşamın Kıyısında’ adlı filmiyle en iyi senaryo ödülünü almıştı. Pek çok uluslararası ödülü bulunan Akın, ‘Duvara Karşı’ filmiyle de 2004 yılında Berlin Film Festivali'nde ‘Altın Ayı’ ödülüne layık görülmüştü. Festivalin jüri başkanlığını ise yaşayan en ünlü İspanyol yönetmen ve senaryo yazarı kabul edilen ve melodramatik filmleriyle bilinen 67 yaşındaki Pedro Almadovar yapacak.

False