GeriKitap Sanat Attila İlhan Ödülü için başvuru vakti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Attila İlhan Ödülü için başvuru vakti

Attila İlhan Ödülü için başvuru vakti

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı, Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin bu yıl beşincisini düzenleyecek. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle gerçekleştirilen yarışma kapsamında 2019 yılında yayımlanmış bir şiir kitabı ve bir romana Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü; ayrıca 30 yaş altı erkek ve yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarlara da ilk roman ve ilk şiir kitabı için Vakıf Özel Teşvik Ödülü verilecek. Ödül için son başvuru tarihi 20 Haziran olarak belirlendi.

15 yıl önce hayata veda eden Türk şiirinin büyük ismi, romancı, senarist ve eleştirmen Attilâ İlhan’ın anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin beşincisi için son başvuru tarihi olarak 20 Haziran 2020 belirlendi. Attilâ İlhan’ın vefatının ardından, 2008 yılında İlhan ailesi tarafından kurulan Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri yarışması ile Attilâ İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesi hedefleniyor. Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı bu yarışma ile ayrıca, Attilâ İlhan’ın hayattayken yaptığı gibi gençleri, kadın şair ve romancıları teşvik etmeyi de amaçlıyor. Bu çerçevede 30 yaş altı erkek ve yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarların ilk roman ve ilk şiir kitaplarına da Vakıf Özel Teşvik Ödülü veriliyor.

2019 yılı içerisinde yayımlanmış eserlerin katılabileceği yarışmada, Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü’ne hak kazanan şiir kitabı ve roman sahibi 7.500 TL, Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne hak kazanan ilk şiir kitabı ve ilk roman sahibi ise 2.500 TL para ödülü sahibi olacak.

2 Ayrı Seçici Kurul
Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında bir araya gelen iki ayrı jürisi bulunuyor. Başkanlığını Mehmet Eroğlu’nun üstlendiği roman seçici kurulunun üyeleri Deniz Yüce Başarır, Faruk Şüyün,Seval Şahin ve aile adına Ali Cem İlhan. Metin Celal’in başkanlığındaki şiir seçici kurulunun üyeleri ise A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aile adına Kerem Alışık.

Son Başvuru Tarihi: 20 Haziran 2020
Yarışmaya katılacak şair - yazar ya da yayınevlerinin, hangi kategoriden aday olunduğunu belirten (Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü ya da Vakıf Özel Teşvik Ödülü) imzalı bir yazı ile 10 nüsha kitaplarını, 20 Haziran Cumartesi günü akşamına kadar Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nın adresine teslim etmeleri gerekiyor. Adres: Sıraselviler Caddesi, Billurcu Sokak No 26 Kat 2 Taksim, Beyoğlu- 34433 İstanbul
Ödül kazanan eserler ise 2020 Kasım ayı içinde açıklanacak.

False