GeriKitap Sanat Ankara Müzik Festivali'nde program açıklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara Müzik Festivali'nde program açıklandı

Ankara Müzik Festivali'nde program açıklandı

Ankara'nın en uzun soluklu uluslararası etkinliği, 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin programı belli oldu. 400'e yakın sanatçı ve topluluğun yer alacağı festival, 4-25 Nisan tarihlerinde düzenlenecek

Sanatseverler, Sevda-Cenap And Müzik Vakfınca düzenlenen "36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali" ile bu yıl Türkiye'nin yetiştirdiği önemli sanatçılar başta olmak üzere Almanya, Brezilya, Estonya, Fransa, Gürcistan, İspanya, İtalya ve Ukrayna’dan klasik müzik, dans ve caz alanlarının seçkin örneklerini sunacak. 400'e yakın sanatçı ve topluluğun yer alacağı festival, 4-25 Nisan tarihlerinde düzenlenecek

Festivalde, Türkiye'nin yetiştirdiği önemli sanatçılar başta olmak üzere Almanya, Brezilya, Estonya, Fransa, Gürcistan, İspanya, İtalya ve Ukrayna’dan klasik müzik, dans ve caz alanlarının seçkin örneklerini sunacak 400'e yakın sanatçı ve topluluk yer alacak.
Festival, şef Orhun Orhon yönetimindeki Orkestra Akademik Başkent'in 4 Nisan Perşembe akşamı sunacağı konser ile başlayacak. Orkestraya, koro şefi Çiğdem Aytepe yönetimindeki TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu eşlik edecek.

Konserde, soprano Görkem Ezgi Yıldırım, alto Elif Canbazoğlu, tenor Arda Doğan ve bariton Arda Aktar solistliğinde "W.A. Mozart Taç Giyme Messe" ile piyanist Gökhan Aybulus solistliğinde Rachmaninoff'un 2 numaralı piyano konçertosu seslendirilecek.
Festival, 25 Nisan'da Vakthang Kakhidze şefliğinde Tiflis Senfoni Orkestrası’nın konseriyle kapanacak. Bu konserde, eğitimini Türkiye'de
tamamlamış, uluslararası ödüllü genç keman sanatçısı Veriko Tchumburidze sahne alacak.
İlk kez Türkiye'de UAMF'de konser verecek klasik gitar dünyasının genç gitaristi Yamandu Kosta ve beş kıtada binlerce konser veren besteci, piyanist ve orkestra şefi Manolo Carrasco ve Flamenko Topluluğu da sanatseverlerle buluşacak.
75 yıllık geçmişine 50'den fazla ödül sığdırmış 100 kişilik dansçı ve müzisyen kadrosuyla Virsky Ukrayna Ulusal Dans Topluluğu da şölen tadında bir gösteri sunacak.
Çekya'nın önemli müzisyenlerinden Josef Spacek-Miroslav Sekera keman-piyano ikilisi de konser verecek.

İTALYAN CAZ TOPLULUĞU İLE PİYANİST POMMİER DE ANKARA'DA

Dünyanın sayılı oda müziği topluluklarından Kiev Oda Orkestrası, İtalyan caz topluluğu Giovanni Guidi Kentet, dünyaca ünlü Fransız piyanist Jean Bernard Pommier festivalde sanatseverlerle buluşacak.
Şef Burak Onur Erdem yönetimindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu'nun vereceği konserde solistler Christian Dengk (org) ve Egmont Välja (çello) sahne alacak.
Genç Türk solistler Cem Önertürk (flüt) ve Bengi Canatan (arp) da festivalde yer alacak. Festival biletleri, 11 Mart'ta Biletix'te satışa çıkacak.
Sevda-Cenap And Müzik Vakfınca düzenlenen "36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali" afişi, vakfın Afiş Yarışması'nda oy birliğiyle birinciliğe layık görülen Zülal Bakır imzasını taşıyor.

False