GeriKitap Sanat 68'in 50'nci yılı anısına yapmış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

68'in 50'nci yılı anısına yapmış

68'in 50'nci yılı anısına yapmış

KİMLİĞİ meçhul ünlü sokak sanatçısı Banksy, geçen hafta Fransa’nın başkenti Paris’in sokaklarında ortaya çıkan grafitilerin kendi eseri olduğunu, bunları Mayıs 1968 ayaklanmasına ithafen yaptığını açıkladı.

Banksy, önceki gün Instagram’dan yaptığı paylaşımda, “Paris ayaklanmasının üzerinden 50 yıl geçti. Modern şablon baskısının doğumyeri” diyerek Paris’e yaptığı henüz bulunamayan iki çizimini de paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde Banksy’nin eseri olduğu sanılan yedi duvar resmi ortaya çıkmıştı. Bir fare çizimini avatarı olarak kullanan Banksy, keskin siyasi ve sosyal yorumlarıyla biliniyor.

Banksy, mart ayında Fransız hükümeti tarafından kapanan bir mülteci kampının yanına ise mülteci bir çocuğu gamalı haç çizerken resmetti.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo eseri alkışlayarak “Bazen bir resim binlerce kelime değerindedir. Popülizm yerine insanlık ve pragmatizm” yorumunda bulundu. Birçok kişi eserleri milyon dolara satılan Banksy’nin Bristol merkezli Massive Attack grubundan Robert Del Naja (53) olduğuna inanıyor.

68in 50nci yılı anısına yapmış

Banksy, 2015’in kasım ayında Paris’teki terör saldırılarının hedefindeki Bataclan Konser Salonu’na hayatını kaybedenler anısına da bir grafiti çizdi. Esere Parisliler ve turistler yoğun ilgi gösterdi.

False