GeriKitap Sanat Yılın caz konserine hazır olun!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılın caz konserine hazır olun!

Yılın caz konserine hazır olun!

27. İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı. 27 Haziran-14 Temmuz arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere 250’yi aşkın sanatçıyı ağırlayacak festivalin kapsamında 14 Temmuz’da Harbiya Açıkhava’da sahneye çıkacak dört efsane; saksofonda Joshua Redman, piyanoda Brad Mehldau, basçı Christian Mcbride ve davulcu Brian Blade’i bir araya getiren ‘A MoodSwing Reunion’ buluşması, yılın caz konseri olmaya aday. Biletleri 14 Mart’ta satışa çıkacak festivalin ağırlayacağı isimler arasında derin ve yoğun sesiyle sahneye çıktığı anda izleyiciyi etkisi altına alan Gregory Porter ve Türkiye ziyareti dört gözle beklenen, indie rock’ın ‘sahne canavarları’ Foals da bulunuyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Garanti BBVA sponsorluğunda gerçekleştirilecek 27. İstanbul Caz Festivali’nin programı Beyoğlu Asmalımescit’teki Orni’de (eski Babylon) düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Garanti BBVA Sponsorluk ve Etkinlik Yönetmeni Ersin Babaoğlu ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer konuşmacı olarak katıldı.
Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’nin cazın iki önemli ismi; müziği yaşam tarzı olarak belirleyen Atakan Ünüvar ve klarnet sanatçısı Barbaros Erköse’ye verileceği festivalin programı şöyle...

FESTİVAL PROGRAMI
Cazın dört büyük yıldızı aynı sahnede
Joshua Redman – Brad Mehldau – Christian Mcbride - Brian Blade: A MoodSwing Reunion
14 Temmuz Salı 21.00, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu
Bir dönem caz müziği enstrümanlarıyla tanımlayan 4 isim saksofonda Joshua Redman, piyanoda Brad Mehldau, basçı Christian Mcbride ve davulcu Brian Blade. Her biri müzik kariyerinde tepe noktada yer alan, onlarla çalmak için müzisyenlerin sıraya girdiği bu dahiyane dörtlü birlikte çaldığında ortaya çıkan zengin, sofistike ve bluesvari melodilerden etkilenmemek mümkün değil. Saksofoncu Joshua Redman’a Moodswing albümünde ona eşlik ustalarla eşine zor rastlanacak bir konserle sahnede olacak.

İçtenlikli yorumu, tertemiz ve güçlü bir vokalde hayat buluyor
Gregory Porter
7 Temmuz Pazartesi 21.30, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu
Derin ve yoğun sesiyle sahneye çıktığı anda havayı değiştirip, ortamı ısıtan bir isim Gregory Porter. Kusursuz vokal tekniğinde sadece caz değil soul ve gospel türlerinin de etkisini yakalamak mümkün. Sanatçının babasız geçen zor çocukluk döneminde ailesinden edindiği gospel geleneğiyle içe kapanık ruh halinin inşa ettiği müzikal karakteri; idolü Nat King Cole’ün mirasından gelen ağırbaşlı ve özgüvenli tonla belirginleşiyor. Şarkı söylemeye başladığı küçük caz kulüplerinden iki Grammy Ödülü’ne uzanan parlak kariyeriyle Amerikalı sanatçı Gregory Porter, İstanbul Caz Festivali kapsamında ilk kez 7 Temmuz Salı akşamı Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnede olacak.

Festivalden yüksek enerjili kapanış
Foals

Yılın caz konserine hazır olun

22 Temmuz Çarşamba 20.00, Volkswagen Arena

İstanbul Caz Festivali’nin türler arası geçişlerinden birine bu yıl da tanıklık edeceğiz. Indie rock müziğin sıkı isimlerinden, 2000’li yıllar rock soundunu new wave ve progressive ile destekleyen, math rock gibi alternatif janrları ustalıkla filtreleyerek kullanan Foals, Volkswagen Arena sahnesinde olacak. Coachella, Glastonbury ve Roskilde gibi birçok festivalde sahne alan ekip, sahne enerjisiyle kendine hayran bırakıyor. Grup heyecanlarının kaynağını “Her konseri son konserimiz gibi çalmak” sözleriyle anlatıyorlar. Festivalin kapanışını yaparken yazın en yüksek sesli ve unutulmaz gecelerinden biri yaşanacak.

Parklarda Caz
27 Haziran Cumartesi 18.00, Fenerbahçe Parkı
28 Haziran Pazar 18.00, Bebek Parkı
4 Temmuz Cumartesi 18.00, Beylikdüzü Yaşam Vadisi
5 Temmuz Pazar 18.00, Halıcıoğlu Parkı
Yazı şehre müzikle getiren İstanbul Caz Festivali’nde en parlak ve güneşli günleri vadeden Parklarda Caz programı, bu sene şehre daha da çok yayılıyor! 27 Haziran Cumartesi Kadıköy Fenerbahçe Parkı, 28 Haziran Pazar Bebek Parkı’nın yanı sıra 4 Temmuz Cumartesi Beylikdüzü Yaşam Vadisi ve 5 Temmuz Pazar Maçka Parkı’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Parklarda Caz, müzik ve dansın yeşil bir ortamda buluşması sebebiyle katılımcıların da içini kıpır kıpır eden, müdavimlik yaratan bir bölüm… Festivalin en renkli etkinliklerinden olan Parklarda Caz’da Genç Caz finalistleri sahneyi ısıtacak. Seyirciler caz müziğin en üretken ve taze isimleriyle tanışma fırsatı yakalayacak. Parklarda Caz’ın ilk haftasında bizleri Brooklyn ile Bollywood arasında şaşırtıcı bir köprü kuran Red Baraat’ın keyifli müziği karşılayacak. Etkinliği ikinci haftasına gelindiğindeyse durmadan dans edeceğimiz garantili! Hollanda’nın en güneşli şehri Maastricht’den dünyaya açılan YĪN YĪN’in enerjik müziğini özetle, ‘Güneydoğu Asya saykedelik funk’ olarak tanımlamak mümkün. Funk, disko ve elektronik tınıların iç içe geçtiği; bol sesli ve çok hareketli stiliyle YĪN YĪN, heyecan uyandıracak bir performans sunacak.

Ustalara şapka çıkarılacak bir gece
Festival Ödül Gecesi
29 Haziran Pazartesi 21.00, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi
İstanbul Caz Festivali, yıllar boyu süren müzik kariyerlerindeki eşsiz üretimle caz müziğe katkıda bulunan önemli isimlere Yaşam Boyu Başarı Ödülleri sunmaya devam ediyor. TRT İstanbul Radyosu Caz Orkestrası’nın en eski vokallerinden mandolinden piyanoya birçok enstrümanın ustası olsa da özellikle ses sanatçılığıyla tanınan Atakan Ünüvar ile Peter Pannke, Anouvar, Craig Harris gibi isimlerle sahne paylaşan, eşsiz stiliyle klarnet sanatçısı Barbaros Erköse’nin ödüllerini alacağı bu gecede, şapkalar bir kere daha caz müziğin ustaları için çıkarılacak. Gecenin devamında swing ve manouche müziği ile geleneksel Türk müziğini ustalıkla harmanlayan “Manouche a La Turca” projesi ile Bilal Karaman ve ekibi sahnede olacak.

Nesiller boyu Türkiye cazı yeniden sahnede
TRT İstanbul Radyosu Caz Orkestrası feat. Ece Göksu, Eda And, Selen Gülün, Sibel Köse
30 Haziran Salı 21.00, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus
İstanbul Caz Festivali’nin ilk yıllarından beri caz müzik dinleyicisiyle buluşan, ülkemizin başarılı ve seçkin müzisyenlerinin bir araya gelmesiyle oluşan TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile bir kere daha sahnede olacak. 30 Haziran Salı akşamı Sultan Park Swissôtel The Bosphorus’da gerçekleşecek performansa eşlik edecek konuk isimlerden her biri de caz müziğin öne çıkan kadın sanatçıları olacak. Gecede, zengin ve derinlikli yorumu ve doğaçlama yeteneğiyle öne çıkan yorumcu Sibel Köse, besteci, piyanist, vokalist ve aynı zamanda bir eğitimci de olan Selen Gülün ile kuşağının iki genç ve başarılı temsilcisi piyanist ve güçlü vokaliyle dikkatleri çeken Ece Göksu ile caz piyanisti ve besteci Eda And da sahnede olacak. Sahnede toplam 22 müzisyen yer alacak.

Farklı coğrafyalardan tınılar Akdeniz’de buluşuyor
Fresu / Galliano / Lundgren / Mare Nostrum / Coşkun Turhan Quartet
1 Temmuz Çarşamba 20.00, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus
27. İstanbul Caz Festivali’nin özel gecelerinden birinde, her biri kendi enstrümanında usta 3 isminden: Piyanoda Nordik soundunu Avrupa Caz standartlarıyla ustalıkla birleştiren Jan Lundgren, akordiyonda güçlü ve öncü stiliyle Richard Galliano ve trompette Sardunya’dan beslenen Akdeniz sounduyla Paolo Fresu’nun oluşan Mare Nostrum projesi sahnede olacak. Mare Nostrum, ekibin ilkini 2007’de çıkardığı üç albümlük serinin de adı... ‘Avrupa’nın ilk süper grubu’, ‘enstrümanlarıyla şiir yazabilen 3 Avrupalı’ gibi tanımlarla anılan bu üçlüden her biri kendi dalında virtüöz kabul ediliyor. Gecenin diğer konuğuysa Ozan Musluoğlu, Doruk Gönentür ve Ferit Odman’dan oluşan renkli ekibiyle Coşkun Turhan Quartet.

Gece Gezmesi Birlikte Güzel!
1 Temmuz Çarşamba 21.00, Şişhane: Baba Zula, Ayyuka, Elektro Hafız ve çeşitli sanatçılar
2 Temmuz Perşembe 19.00, Kadıköy Moda: Can Güngör, Sandman Project, Make Mama Proud ve çeşitli sanatçılar
İstanbul Caz Festivali’nin dört gözle beklenen programlarından biri Gece Gezmesi 5 yıldır dinleyiciyle Anadolu Yakası’nda buluşan program, bu sene iki gece takip edilecek, üstelik bu gecelerden biri Avrupa Yakası’nda, Şişhane’de gerçekleşecek. Bir konserden diğerine mekanlar arasında mekik dokurken festivalin en unutulmaz gecelerinin yaşandığı programda katılımcılar yine farklı türlerin öne çıkan temsilcilerini izleme şansı bulacak. 1 Temmuz akşamı gerçekleşecek Gece Gezmesi’nin Şişhane rotasında yer alan Maestro Donizetti Jazz Club, Salon İKSV ve Orni’de takip edilecek ilk gece programında saykedelik elektronik tınılardan folka, dub, fun ve daha fazlasıyla BaBaZuLa, Ayyuka, Yasak Helva, Elektro Hafız, Duble Salih ve daha fazlası yer alıyor. 2 Temmuz akşamıysa Gece Gezmesi’nin çıkış noktası da olan Kadıköy Moda sınırlarında mekik dokumaya devam edilecek. Dorock XL, Moda Sahnesi, Kadıköy Sineması, arkaoda, The Wall Saloon & Performance ve KargArt sahnelerinin ev sahipliğinde Can Güngör, Sandman Project, Make Mama Proud gibi isimlerin sahne alacağı, güncel rock, elektronik müzik ve caz müzisyenlerinden harekeli ve enerjisi yüksek bir geceye tanıklık edilecek.

Buraların şarkıları: Kardeş Türküler
Kardeş Türküler ve konuklar Elina Duni & Harris Lambrakis
3 Temmuz Cuma 21.00, UNIQ Hall
Balkanlardan Mezopotamya’ya bu toprakların özgün ezgileri ve danslarını aslını kaybetmeden yaşatıyorlar. Yüzlerce yıllık hikâyeleri, yirmi yedi senedir İstanbul’dan Avustralya’ya, Fas’tan Avrupa’ya dünyanın her köşesine taşıyorlar. İsmiyle müsemma Kardeş Türküler, tüm zenginliklerden beslenen müziği ve kendi tanımıyla “çokkültürlü bir coğrafyada kardeşlik içinde bir arada yaşama umudu”yla festivale geliyor. Gruba Yunanistan’dan neyzen Harris Lambrakis ile Arnavut besteci ve şarkıcı Elina Duni, cazı yerel motifleriyle bezedikleri müzikleriyle eşlik edecek. Kutuplaşmaların ve önyargıların ortadan kalkacağı, müzikle kardeşlik köprülerinin kurulacağı bu yaz akşamında farklı dillerde olsa da hepsi tanıdık şarkılara siz de gönülden eşlik edebilirsiniz.

Tüm bir güne yayılan festival
Kutiman Orchestra // Emma-Jean Thackray // Seda Erciyes & JmH
4 Temmuz Cumartesi 16.30, Beykoz Kundura
27. İstanbul Caz Festivali’nde 4 Temmuz Cumartesi günü, Beykoz Kundura’da 16.30 başlayacak program festival havasıyla günden geceye yayılacak. Gecenin yıldız ismi, festivalde durmadan dans edilecek gecelerden birine tanıklık edeceğimiz bir performansla Kutiman olacak. İsrail’den dünyaya açılıp, ritim yaratma ve yakalamadaki ustalığıyla öne çıkan Kutiman’ın sahneden dinleyicilere de bulaşan düşmesi zor bir enerjisi var.
Yeni İngiliz Cazı olarak adlandırılan; kendine güvenli, genç sanatçıların dürtüsel ve güçlü üretimini bir arada ifade eden janrının önemli temsilcilerinden biri Emma-Jean Thackray ise gecenin diğer ismi. Çok yönlü yeteneğiyle hayranlık uyandıran Emma-Jean Thackray; multi-enstrümantalist ve şarkıcı olmanın yanı sıra besteci ve prodüktör olarak da gelecek vadediyor. Ana sahnedeki programın ilk performansı ise hip hop, soul ve caz müzikten ilham alan ritmik müzikleri ile Seda Erciyes & JmH ekibi olacak. Kapı açılışından sonra Beykoz Kundura’nın yeni mekanı Kundura Sahne’de genç ve yenilikçi caz müzisyenlerinin konserleri ile başlayacak etkinliğin ilk bölümü, film gösterimleri ve meditasyon etkinlikleriyle zenginleşecek ve Beykoz Kundura’nın değişik alanlarına yayılacak. Bu konser British Council’ın WOW Istanbul Dünya Kadınlar festivali 2020 ve Beykoz Kundura’nın değerli iş birliği ile gerçekleştiriliyor.

İtalyan cazının deneyimli isminden Fellini müzikleri
Enrico Pieranunzi Trio “Fellini Jazz”
6 Temmuz Pazartesi 21.00, Venedik Sarayı Bahçesi
27. İstanbul Caz Festivali’nde izleyeceğimiz usta isimlerden biri, 70 yaşındaki piyanist Enrico Pieranunzi’ye davulda Mauro Beggio ve kontrbasta Luca Bulgarelli’nin yer aldığı üçlüsü eşlik edecek. Müzik kariyeri boyunca kendi adıyla ve Chet Baker, Lee Konitz, Marc Johnson, Joey Baron gibi müzisyenlerle 70’i geçen albüm kaydeden, ünlü İtalyan sanatçı caz dünyasının öncü karakterlerinden biri. Eserlerinde lirizm duygusunun yoğun olarak hissedildiği sanatçı aynı zamanda yenilik ve tazelik katan öğeleri keşfetmekten de asla vazgeçmiyor. Bunun için ki çok haklı bir tanımla ‘Rönesans’ı parmaklarıyla getiren müzisyen’ olarak tanımlanıyor. Kendi özgünlüğünü koruyan bir şiirsel dili olan Enrico Pieranunzi ve üçlüsü, 100. doğum yıldönümünde Fellini filmlerinin unutulmaz müziklerinden oluşan repertuvarıyla festivalin unutulmaz gecelerinden birinde sahnede olacak.

Spiritüel tınılarla yaz yağmuru gibi bir gece
Matthew Halsall & The Gondwana Orchestra
7 Temmuz Salı 19.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Manchester kökenli müzisyen Matthew Halsall’un trompetnin tonu, insanın içini yumuşatan ve beklenmedik bir sakinlik hissi veren yaz yağmuru gibi… Spiritüel caz müzik olarak tanımlanan tınılarına kulak vermek için güzel bir yaz akşamından daha iyi bir seçenek düşünmek de zor doğrusu! 7 Temmuz akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda onu ve kurduğu plak şirketiyle aynı ismi taşıyan ekibi The Gondwana Orchestra’yı dinlemek İstanbul Caz Festivali’nin ender anlarından biri olacak. ‘Savunmasız, açık ve özgür’ olarak tanımladığı müziğinde Japonya’ya yaptığı meditatif seyahatlerin etkisi büyük. Sanatçı, bünyesinde arp ve koto gibi müziğe büyülü bir dokunuş katan enstrümanları da bulunduran The Gondwana Orchestra ile masalsı bir geceye imza atacak.

Bu konserde kartlar sizin elinizde
Aura: Musing Orkestrası (Yöneten: Şevket Akıncı)
8 Temmuz Çarşamba 20.00, Arter
27. İstanbul Caz Festivali’nde izleyiciyle sanatçıların bir arada durup, iç içe geçtiği, beklenmedik bir deneyim sunan bir proje yer alıyor. AURA: Musing Orkestrası, alışılageldik müze sergileri ve konserlerin ortak noktasını olan katılımcıları yalnızca izlemeye ve dinlemeye davet etmeleri fikrine ayak diriyor. Şevket Akıncı’nın proje şefliğindeki bu etkinlik kolektif bir çabanın ürünü olduğu kadar, rastlantılara da açık olacak. 40 müzisyen, Arter’in dört bir yanına yayılarak katılımcıları müziğin parçası olmaya davet ediyor. Peformansta yer alan müzisyenler ve korolar, anlık olarak kararlaştırılacak izlekler ve izleyicilerin de dahil olabileceği seçeneklerin yönlendirmesiyle hareket ederken normalde sergi alanı olarak görünmeyen restoran, vestiyer ya da asansör gibi bölgeler de diğer alanlarla birlikte projenin kalbinde yer alacak. Festivalin alışılageldik mekanlarından şehrin kültür varlıkları müzelerin ev sahipliği, bu yıl festivalde farklı bir deneyimle yeniden yazılacak!

Gazinodan dünya sahnelerine
Barbaros Erköse Gecesi
10 Temmuz Cuma 22.00, Salon İKSV
Aileden gelen müzisyenliğin kılcal damarlarına kadar yerleştiği müzisyenlerden Barbaros Erköse. Enstrümanıyla macerası küçük yaşlarda, oyun havaları çalarak başladı. Babası ve kardeşleri müzisyen olan Erköse’ye klarnet ise dedesinin yadigârı. Selanik’ten göçtükleri Bursa’dan İstanbul’a müzik yapmaya başladığı gazinolardan dünya sahnesine açılan bir isim. Zeki Müren, Anouar Brahem, Craig Harris, Peter Pannke gibi isimlerle çalıştı; müzik yapmayaoğlu ve tornuyla kurduğu grubuyla devam ediyor. Bu gecede, Festivalin bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunduğu Barbaros Erköse, Anadolu’nun cazı sayılabilecek geleneksel Roman havalarını yorumladığı ekibiyle sahnede olacak.

Caz Vapuru
11 Temmuz Cumartesi
Matine 11.00 // Suare 17.00, Kabataş İskelesi
Kabataş – Anadolu Kavağı – Kabataş
İstanbul Caz Festivali dinleyicisiyle uzun bir süre sonra geçen yıl tekrar buluşan Caz Vapuru, bu yıl da İstanbul Boğazı’nı denizden turlayarak, ferah bir müzik deneyimi yaşamak isteyen yolcularını bekliyor. Üstelik festival izleyicilerinin en secdiği etkinliklerden Caz Vapuru bu tek değil; matine ve suare olmak üzere iki kez seferde olacak! Gün ışında, aydınlık ve enerjik bir turu tercih etmek ya da akşam saatlerinde başlayacak seferde gün batımına tanık olurken yıldızlar altında caz tınılarının keyfine varmak mümkün olacak.

Kalıtsal müzikal yetenek, üretken bir kariyer
John Pizzarelli Trio
12 Temmuz Pazar 21.00, İstanbul Arkeoloji Müzesi
Müzik sezisini aileden kalıtsal olarak alan isimlerden biri caz gitarisi John Pizzarelli. Yumuşak ve dingin sesiyle birleşen yeteneği; babası ünlü caz gitaristi Bucky Pizzarelli’nin müzikal yeteneğiyle şekillenen gençlik yıllarından miras… 17 tanesini babası ve eşiyle kaydettiği 45 albüm yayınlayacak kadar üretken ve aileden müzisyen olmanın keyfini süren Pizzarelli üçlüsü ile katılıyor festivale. Amerikan caz standartlarına kattığı yeni yaklaşımda Nat King Cole, Frank Sinatra, Duke Ellington gibi isimleri yeniden yorumlarken repertuarından Beatles, Neil Young, Tom Waits ve Joni Mitchell gibi güncel isimlerde de ye alıyor.

Festivalde bir tam gün çocukların
Çocukça Bir Gün
12 Temmuz Pazar 10.30, Feriye
İstanbul Caz Festivali’nin bu yıl İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirdiği Çocukça Bir Gün, 12 Temmuz Pazar günü Feriye’de düzenlenecek. 0-9 yaş grubundaki çocuklar ve ailelere yönelik tüm gün sürecek etkinlikte, farklı yaş gruplarına yönelik müzik ve görsel sanatlar atölyeleri, ana sahnede müzikal gösteri ve animasyon film gösterimi, bahçe alanında caz dinletileri, sirk gösterisi ve interaktif oyun alanları yer alacak. Feriye’nin boğaza nazır keyifli atmosferinde aileler ve çocuklar sanat ve müzikle iç içe, keyifli bir gün geçirme şansı bulacak.

Egzotik ritimler ve şiirsel bir performans
Monsieur Periné

Yılın caz konserine hazır olun

13 Temmuz 21.00, The Marmara Esma Sultan Yalısı
Kolombiya’nın sıcak caz ritimleriyle karışan Latin popu sadece egzotik bir davetten çok daha fazlasını sunuyor. Kahvesi ve salsa topluluklarıyla meşhur Kolombiya’dan Monsieur Periné şarkılarında kültürel kimliğin yanı sıra anılar, şiirler ve coğrafyalarından aldıkları ilhamla dans var! Müzik yapmanın yollarını ararken tanışıp düğünler ve kutlamalarda sahne alan ikilinin renkli ve güçlü performansına kayıtsız kalmak hayli zor. Encanto Tropical albümleriyle 2019 Latin Grammy’de üç dalda aday gösterilen ekibin, Esma Sultan Yalısı’nın boğaza karşı ferah ortamında sunacağı performansta dans etmeden durmak kolay olmayacak!

Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması
1-4 Temmuz
2017’den bu yana gerçekleştirilen Vitrin Türkiye Güncel Müzik Buluşması, bu yıl dördüncü kez dünyanın her yerinden müzik sektörü profesyonellerini İstanbul’da ağırlıyor. Festival kapsamında düzenlenen Vitrin, Türkiye’den güncel müziği odağına alan bir tanıtım ve iletişim etkinliği. Vitrin, başta Avrupa olmak üzere dünya çapında çok sayıda uluslararası müzik profesyonelinin Türkiye’den müzik gruplarını festival seyircisiyle beraber izleyerek tanımalarını sağlıyor. Diğer taraftan Türkiye’den ve dünyadan müzik profesyonellerini buluşturarak uluslararası iş birliği olanaklarını artırıyor. Ayrıca Turne Destek Ödülü’yle her yıl iki sanatçı veya topluluğun uluslararası turnelerine destek sağlıyor. Vitrin hakkında ayrıntılı bilgi için: caz.iksv.org/tr/vitrin
Vitrin kapsamında gerçekleşecek konserler:
1 Temmuz – Coşku Turhan Quartet
1 Temmuz – Gece Gezmesi Şişhane
2 Temmuz – Gece Gezmesi Kadıköy
3 Temmuz – Kardeş Türküler ve konuklar Elina Duni & Harris Lambrakis
4 Temmuz – Seda Erciyes & JmH

FESTİVALDEN GENÇ MÜZİSYENLERE ÇAĞRI: GENÇ CAZ
İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl 18. kez düzenlenen Genç Caz konserleri için başvurular başladı. Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturan Genç Caz, caz ve benzeri müzik türlerine ilgi duyan genç müzisyenleri teşvik etmeyi ve profesyonel müzik dünyasına hazırlamayı amaçlıyor. Genç Caz’a katılmak isteyen müzisyenler ve topluluklar başvurularını http://genccaz.iksv.org/ adresinde yer alan online başvuru formunu doldurarak yapabilirler. Başvuru formu, dosyaları içeren bağlantı ile beraber en geç 27 Nisan Pazartesi günü’ne kadar gönderilmelidir.
Genç Caz Seçici Kurulu tarafından, 5 Mayıs Salı günü başvuruların arasından belirlenecek on topluluk, 10 Mayıs Pazar günü Salon İKSV’de halka açık yapılacak değerlendirme konserlerine davet edilecek. Değerlendirme konserlerinde seçici kurul, 15’er dakikadan oluşacak canlı performansları izleyerek 27. İstanbul Caz Festivali’nde yer alacak isimleri belirleyecek. Kazananlar, festivalin bu yıl da programında olan Parklarda Caz etkinliği kapsamında düzenlenecek ücretsiz Genç Caz konserlerinde yer almaya hak kazanacak. Bu isimler ayrıca, festival kitapçığı ve festivalin resmi web sitesinde, festival sanatçıları içerisinde yer alacaklar.
Genç Caz Seçici Kurulu’nda müzisyen Aycan Teztel, müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Cenk Erdoğan, müzik yazarı Feridun Ertaşkan, müzik yazarı ve yapımcı Hülya Tunçağ, müzisyen Kalben, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Volkan Öktem, gazeteci Yekta Kopan ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer yer alıyor.

False