GeriKitap Sanat 25 yıllık caz geçidi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

25 yıllık caz geçidi

25 yıllık caz geçidi
Abone Olgoogle-news

İstanbul Caz Festivali ‘25. Yılda Nesiller Boyu Türkiye Cazı’ başlıklı açılış konseriyle önceki akşam başladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali önceki akşam Zorlu PSM Ana Tiyatro’da gerçekleştirilen ‘25. Yılda Nesiller Boyu Türkiye Cazı’ başlıklı açılış konseri ile başladı.
Konserden önce ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’ bu yılki sahiplerine takdim edildi. Kontrbasçı Nezih Yeşilnil, piyanist ve yorumcu Şevket Uğurluer ve ‘Balarısı Ahmet’ olarak bilinen ağız armonikası sanatçısı Ahmet Faik Şener, ödüllerini İKSV Genel Müdürü Görgün Taner'in elinden aldı.
Taner, törende yaptığı konuşmada İstanbul Caz Festvali'yle iki kuşağın büyüdüğünü, yeni kuşakların da bübüyeceğini söyledi. Festival Direktörü Pelin Opcin de caz müziğinin doğallığının, canlılığının ve kucaklayıcılığının festival tarafından içselleştirildiğini dile getirdi. Opcin, "İzleyicileri cazın yeni ufuklarını keşfetmeye teşvik etmek, şehrin farklı mekanlarını cazla başka bir şekilde tecrübe etmemizi sağlamak, bu müziğin coşkusunu kentin belki hiçbir zaman akla gelmeyecek alanlarına taşımak gibi gayelerimiz oldu" diye konuştu.
Ödül töreninin ardından başlayan konserde ise festivalin 25 yılına ışık tutan, Türkiye caz sahnesinin en önemli solist ve toplulukları performans sergiledi.

USTALAR SAHNEDEYDİ
Hülya Tunçağ ve Yekta Kopan'ın, yer yer Türkiye'deki caz tarihini anlattığı konserde sanatçılar, Kamil Özler şefliğindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası eşliğinde çeşitli yapıtlardan oluşan bir repertuvarı cazseverler için seslendirdi. Konserde Ali Perret, Ateş Tezer, Ayşe Gencer, Ayşegül Yeşilnil, Ayşe Tütüncü, Deniz Dündar, Emin Fındıkoğlu, Kerem Görsev, İlham Gencer, Neşet Ruacan, Nezih Yeşilnil, Nilüfer Verdi, Okay Temiz, Önder Focan, Sibel Köse, Şenova Ülker, Tuna Ötenel, Volkan Hürsever ve Yahya Dai gibi usta isimler sahne aldı. 25. İstanbul Caz Festivali'nde, 17 Temmuz'a kadar 27 mekanda, 250'yi aşkın yerli ve yabancı sanatçının ağırlanacağı 50'nin üzerinde konser gerçekleştirilecek.
Festivalde, Nick Cave, Robert Plant, Benjamin Clementine, Melody Gardot, Caro Emerald, Dave Holland, Zakir Hussain gibi efsane isimler müzikseverlerle buluşacak.

False