GeriKitap Sanat 23. Afife Tiyatro Ödülleri’nin adayları belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

23. Afife Tiyatro Ödülleri’nin adayları belli oldu

23. Afife Tiyatro Ödülleri’nin adayları belli oldu
Abone Olgoogle-news

Alanında Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden 23. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin adayları açıklandı. İstanbul’daki 176 oyunu değerlendiren jüri, Yılın En Başarılı Oyunu kategorisinde İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Bir Peri Masalı Radyum Kızları’, Krek’ten ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’, Craft’tan ‘Fotoğraf 51’, Tiyatroadam’dan ‘Meçhul Paşa’ ve ‘Teftişör’ oyunlarını aday gösterildi.

 

İSTANBUL (AA) - Bu yıl 23. kez düzenlenen "Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri"nin aday isimleri belirlendi. Adayların açıklandığı basın toplantısı, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, jüri başkanı Prof. Dr. Merih Tangün ve sanatçı Haldun Dormen'in ev sahipliğinde Yapı Kredi Bomontiada'da gerçekleştirildi.
Toplantıda konuşan Tangün, bu yıl tiyatro sezonunda 8 ay boyunca jüri üyelerinin İstanbul'daki 176 oyunu izleyerek değerlendirmeye aldıklarını söyledi. Tangün, bu sezonda oyunların şahane ve yaratıcı olduğu yorumunda bulunarak, "Şahane performanslara tanık olduk. Her geçen gün oyun sayılarının artması, kalitenin yükselmesi değerlendirme süresini açıkçası bayağı zorluyor. Biz de epey yoruluyor, fakat çok mutlu oluyoruz. Türk tiyatrosunun büyümesi ve güçlenmeye devam etmesi bizleri müthiş gururlandırıyor" dedi.

Ödüller, 30 Nisan'da Zorlu PSM'de verilecek
Bu yıl tiyatro dünyasından birçok değerli oyuncunun da vefat ettiğini hatırlatan Tangün, şöyle devam etti: “Jüri üyemiz değerli Candan Sabuncu'nun vefatı hepimizi çok derin etkiledi. Tüm sanat camiasının, sevdiklerinin bir kez daha başı sağ olsun. Öte yandan bu yıl da yepyeni yeteneklerimizin sahne tozu yutmasına tanık olduk. Türk tiyatrosunun sağlam köklerinden aldığı güç, ortaya koyduğu kaliteli işler ve sahip olduğu dinamizm bizi gelecek adına çok gururlandırıyor ve umutlandırıyor."
Tangün, bu yıl ödüllere Yılın En Başarılı Hareket Düzeni kategorisini eklediklerini dile getirerek, 30 Nisan'da Zorlu PSM'de gerçekleştirilecek ödül törenini Ahu Türkpençe ile Alican Yücesoy'un sunacağını kaydetti.

Toplam 12 ana, 4 özel kategoride ödül verilecek
Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri jürisi, tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü'nün Ahmet Levendoğlu'na, oyun yazarlarına adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü'nü "Dünyada Karşılaşmış Gibi" isimli oyunuyla Berkun Oya'ya verilmesini kararlaştırdı.
Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü'nü "Alice Müzikali" kazanırken, Yapı Kredi Özel Ödülü'nün sahibi ise bu yıl tiyatroya yaptığı katkılar nedeniyle Rüştü Asyalı oldu.

Yılın oyununa Tiyatroadam’dan iki aday
Yılın En Başarılı Oyunu kategorisinde İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği "Bir Peri Masalı Radyum Kızları", Krek Tiyatro Topluluğu'nun "Dünyada Karşılaşmış Gibi", Craft Tiyatro'nun "Fotoğraf 51", Tiyatroadam'ın "Meçhul Paşa" ve "Teftişör" oyunları aday gösterildi.
Yılın En Başarılı Yönetmeni adayları arasında "Dünyada Karşılaşmış Gibi" oyunuyla Berkun Oya, "Fotoğraf 51"le Çağ Çalışkur, "Meçhul Paşa"yla Emrah Eren, "Bir Peri Masalı Radyum Kızları"yla Laçin Ceylan ve "Teftişör" oyunuyla Oğuz Utku Güneş yer alıyor.
Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu kategorisinin adayları da "Nihayet Makamı"yla Ayşegül Uraz, "Manik Atak"la Devrim Yakut, "Can Yeleği"yle Elçin Atamgüç, "Fotoğraf 51"le Funda Eryiğit, "Tırnak İçinde Hizmetçiler"le Nezaket Erden olarak belirlendi.
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu kategorisinde ise adaylar "Kader Can" oyunundaki performansıyla Deniz Karaoğlu, "Red Light Kışı" ile Gün Koper, "Zebercet"le Halil Babür, "Dünyada Karşılaşmış Gibi" oyunuyla Öner Erkan ve Serkan Keskin oldu.
Diğer kategorilerdeki adaylar da şöyle...

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
BAŞAK MEŞE – HERKES TEK BAŞINA ÖLÜR
CEREN TAŞÇI – YALNIZLAR KULÜBÜ
GİZEM ERDEM – HAKİKAT, ELBET BİR GÜN
NİLPERİ ŞAHİNKAYA – KALP
SEDA TÜRKMEN – HAKİKAT, ELBET BİR GÜN

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
ALİ YOĞURTÇUOĞLU – RED LIGHT KIŞI
BERK YAYGIN – TEFTİŞÖR
EDİZ AKŞEHİR – TEFTİŞÖR
GÖKHAN AZLAĞ – TEFTİŞÖR
NEJDET SERT – KALP

YILIN EN BAŞARILI SAHNE TASARIMI
BEHLÜLDANE TOR – KOSOVALI PEER GYNT
GAMZE KUŞ – ALICE MÜZİKALİ
GÖKHAN YÜCESAL – BİR PERİ MASALI RADYUM KIZLARI
KEREM ÇETİNEL – FOTOĞRAF 51
MAKBULE MERCAN – TEFTİŞÖR

YILIN EN BAŞARILI GİYSİ TASARIMI
CANAN GÖKNİL – FELATUN BEY İLE RAKIM EFENDİ
CANDAN SEDA BALABAN & SELİN ÖLÇEN – CADI AVI
DİLEK KAPLAN – BİR PERİ MASALI RADYUM KIZLARI
MAKBULE MERCAN – TEFTİŞÖR
NİHAN ŞEN – BİR ALATURKA HİKAYET

YILIN EN BAŞARILI SAHNE MÜZİĞİ
ALİ OTYAM – FELATUN BEY İLE RAKIM EFENDİ
ALİ SEÇKİNER ALICI – BİR ALATURKA HİKAYET
BARIŞ MANİSALI – CAN YELEĞİ
BURÇAK ÇÖLLÜ – NİHAYET MAKAMI
TÜRKÜ DEYİŞ ÇINAR – KOSOVALI PEER GYNT

YILIN EN BAŞARILI IŞIK TASARIMI
CEM YILMAZER – ALICE MÜZİKALİ
CEM YILMAZER – HAKİKAT, ELBET BİR GÜN
KEREM ÇETİNEL – FOTOĞRAF 51
ÖNDER ARIK – KOSOVALI PEER GYNT
YAKUP ÇARTIK – BİR PERİ MASALI RADYUM KIZLARI

YILIN EN BAŞARILI HAREKET DÜZENİ (KOREOGRAFİSİ)
ALPARSLAN KARADUMAN – KOSOVALI PEER GYNT
BEYHAN MURPHY – ALICE MÜZİKALİ
GİZEM ERDEM – TEFTİŞÖR
SİBEL SÜREL – SAHİBİNİN SESİ
UFUK ŞENEL – ALTAR

YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK SANATÇISI
ADNAN DEVRAN – BEN CUMA
MERVE ŞEYMA ZENGİN – BİR PERİ MASALI RADYUM KIZLARI
ORÇUN SOYTÜRK – FOTOĞRAF 51
SİNEM ÜNSAL – BİR ALATURKA HİKAYET
UĞUR KANBAY – EYLÜL

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle