KİLİS HABERLERİ

Kilis’e Cezeri Büstü Yapıldı

IHA
27.01.2016 - 11:45 |Son Güncelleme :

KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. İSMAİL GÜVENÇ, ÜNİVERSİTE OLARAK KÜLTÜREL VE YEREL DEĞERLERİMİZE SAYGI ÇERÇEVESİNDE BU TÜR ÇALIŞMALAR YAPARAK GENÇLERİN TARİHİ ÖĞRENMELERİNİ AMAÇLADIKLARINI SÖYLEDİ.

IHA

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç, üniversitede ünlü Türk-İslam Tarihi’nin önemli bilimadamlarından gösterilen Cezeri’nin büstünü yaptıklarını açıkladı.
7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güvenç, Türk İslam Tarihi’nin önemli bilim adamlarından olan Cezeri için İstanbul’da ’Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri’ adlı kitapta geçen makinelerin yer alacağı müze kurulacağını hatırlatırken, 7 Aralık Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ön kısmında Cezeri’nin büstünün yapıldığını kaydetti. Her anlamda öncü bir üniversite olduklarını belirten Güvenç, "Üniversite olarak kültürel ve yerel değerlerimize saygı çerçevesinde bu tür çalışmalar yaparak, gençlerimizin tarihimizi öğrenmelerini amaçlıyoruz. Gelecek nesilleri, geçmiş değerlerimizle buluşturmanın en güzel örneğini üniversitemiz kampüsünde yaşıyoruz. İstanbul’daki Cezeri Müzesi çalışmasından önce KYÜ olarak biz gençlere Cezeri’yi tanıtmak için Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nin hemen ön kısmında büstünü yaptırdık. Birçok konuda olduğu gibi Türk-İslam bilim insanlarının tanıtılması konusunda da öncü bir üniversiteyiz” dedi.
REZZAZ EL CEZERİ KİMDİR
Artuklu Beyliği 1102-1409 yıllarında Mardin-Harput ve Hasankeyf’de kurulmuş Oğuz-Türkmen Beyliği’dir. Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezeri, 1136 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğmuştur. Cezeri, fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaşmış ve pek çok buluşa imza atmıştır. Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan Cezeri’nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturmaktadır. Kısaca ’Kitab-ül Hiyel’ adıyla bilinen eseri, mekanik hareketlerden mühendislikte faydalanmayı içeren kitapta birçok cihazın kullanım esaslarını, yararlanma olanaklarını çizimlerle göstermiştir. Ünlü bilim adamı Cezeri’nin başlıca yapıtları fil su saati, tavus kuşlu ibrik, mumlu saatler, fıskiyeler, abdest almak için otomatlar, suyu yukarı çıkaran araçlar, saz çalan robotlar ve masadır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden Kilis’e Cezeri Büstü Yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ocak 2016 tarihinde saat 11 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kilis’e Cezeri Büstü Yapıldı haberi güncellenecektir.

KİLİS NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ekim 2020, Pazar
 • İmsak
  05:22
 • Güneş
  06:41
 • Öğle
  12:21
 • İkindi
  15:22
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:05
Sayfa Başı