GİRİŞ
MENÜ
R

İstanbul’da caz zamanı: Dünyaca ünlü performanslar mayıs ayında sizlerle buluşuyor!

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Cazın her türlü formuna doyacağınız, dünyaca ünlü birçok ismi Zorlu PSM sahnesinde izleme fırsatı bulacağınız PSM’de Caz konserleriyle mayıs ayı caz ayına dönüşüyor. İşte dünyaca ünlü sanatçılar ve konser programın detayları...

KONSERLER

Lisa Ekdahl

PSM’de Caz konserlerinin açılışını yapacak olan İsveçli müzisyen Lisa Ekdahl, 4 Mayıs akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum sahnesinde olacak. Henüz 20’lerine bile gelmeden kariyerine başlayan sanatçı 1995 yılında kendi adını taşıyan albümüyle İsveç’in grammyleri olarak nitelendirilen Grammies Ödülleri’nde 3 farklı ödül kazanmıştı. Caz türünü kendine has, nahif tarzıyla buluşturduğu üretimlerinde bossa nova stiliyle de dikkat çeken Ekdahl’ın en çok benzetildiği isimler arasında ise Diane Krall, Astrud Gilberto ve Blossom Dearie geliyor. Solo olarak tam 11 stüdyo albümü olan Lisa Ekdahl’ın nefis performansı için planlarınızı şimdiden yapın.

Yellowjackets

Yaşayan en uzun soluklu caz topluluklarından biri olan anılan Amerikalı grup Yellowjackets, caz-fusion türündeki üretimleriyle ününü dünya çapına taşımıştı. Yeteneklerini anlatmaya kelimelerin yetersiz kaldığı Yellowjackets, bugüne kadar 17 kez Grammy’e aday olmuş ve 2 ödülün de sahibi olmuştu. Yirmiyi aşkın albüm yayınlayan, 80’li yıllarda bir dönem Star Trek filmlerine müzik bile yapan efsanevi dörtlüyü 10 Mayıs’ta Turkcell Platinum Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.

Erol Evgin Caz Söylüyor

Türk popüler müzik tarihinin kült isimlerinden Erol Evgin, PSM’de Caz konserlerine özel olarak hazırladığı “caz” performansıyla 13 Mayıs’ta Turkcell Sahnesi’nde olacak. Bugüne kadar milyonlarca kez dinlenen “Sevdan Olmasa”, “İşte Öyle Bir Şey”, “Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım” gibi parçaları bu kez caz müzik formlarında yeniden yorumlayacak olan Erol Evgin’e sahnede piyanist Can Çankaya eşlik edecek. Konserin sürprizi ise Evgin’in aynı zamanda caz klasiklerini de yorumladığı performansı olacak. Bu eşsiz deneyimi izlemek için 13 Mayıs’ta kimselere söz vermeyin.

Anouar Brahem – “The Astounding Eyes of Rita”

Caz dünyasının yaşayan efsanelerinden Anouar Brahem, alameti farikası olan uduyla birlikte 2008 çıkışlı The Astounding Eyes of Rita’dan parçalar çalmak üzere 20 Mayıs akşamı Turkcell Sahnesi’nde olacak. Tunuslu müzisyen Anouar Brahem’in, asırlık Arap müziği geleneğini sadece modern cazla değil, aynı zamanda Batılı dokunuşlar ve Doğu’nun ilham veren melodileriyle de birleştirdiği performansını kaçırmayın.

Sefi Zisling

Son on yılda Tel Aviv’den çıkan en yetenekli isimlerinin başında gelen trompet ustası Sefi Zisling, küçük yaşlardan bu yana birlikte olduğu trompetiyle harikalar yaratmaya devam ediyor. Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok farklı yerinde üretim yapan sayısız müzisyenle iş birliği yapma fırsatı bulan Zisling, kendini geliştirmekten asla vazgeçmediğini artık besteci ve prodüktör olarak anılmasıyla da kanıtlıyor. 20 Mayıs akşamı touché’de Sefi Zisling’in dünyasını keşfetmek için yerinizi alın.

Liraz

Yakın zamanda yerli sahneden de tanıdığımız Kamufle ile yaptığı iş birliğiyle ismine aşina olduğumuz İsrailli sanatçı Liraz, doğup büyüdüğü yerlerden ilham aldığı müziğiyle uluslararası alanda da kısa zamanda adını duyurmayı başardı. Bugüne kadar yayınladığı iki albümü bulunan Liraz, özellikle kendi kültüründen 70'li yıllara ait parçaları yeniden düzenlemesiyle popüler oldu. PSM’de Caz konserleriyle İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanan Liraz, 21 Mayıs akşamı %100 Studio sahnesinde olacak.

Mulatu Astatke

Ethio-Jazz’ın babası olarak da bilinen Mulatu Astatke, doğup büyüdüğü yerlerden ilham aldığı tınıları caz ve funk ile birleştirmesiyle nam salmış ve bu türün en iyi temsilcilerinden biri olduğunu göstermişti. Sahnede vibrafon, konga davulları, klavyeler, organ ve daha birçok enstrümanı usta bir şekilde çalmasının yanı sıra nefis bir orkestraya da öncülük eden Mulatu Astatke’nin büyüleyici müziğini PSM’de Caz ile hissetmeye hazır olun. Bugüne kadar sayısız müzisyenle birlikte çalışma fırsatı yakalayan Astatke, özellikle Jim Jarmush’un Broken Flowers filmine özel ürettiği kayıtlarla müzik dünyasında dikkat çekmiş, adını kitlelere duyurmayı başarmıştı. Mulatu Astatke, 26 Mayıs’ta %100 Studio’da!

Jojo Mayer & Nerve

Müzik dünyasının şüphesiz en yetenekli davulcularından biri olan İsviçreli Jojo Mayer, caz türünün yanına ustalıkla eklediği drum’n’bass, fusion ve jungle sesleriyle yeteneğini kısa sürede kanıtlamış ve davul virtüözü olarak anılmaya başlanmıştı. Dizzy Gillespie, Nina Simone gib caz efsaneleriyle birlikte çalışma fırsatı yakalayan Jojo Mayer, 1997 yılında kurduğu ve elektronik seslerden beslenen Nerve grubuyla Zorlu PSM Sahnesi’nde olacak.  Doğaçlamanın etkileyici havasını deneyimlemek için Jojo Mayer / Nerve konserini izlemek üzere 27 Mayıs’ta %100 Studio’ya davetlisiniz.

PSM’de Caz ile DİNLE!

PSM’de Caz konserleriyle cazın büyüsüne kapılacağımız ve dünyaca ünlü isimleri izleyeceğimiz konserler öncesinde bu efsanevi albümleri mutlaka dinleyin.

Sefi Zisling – Expanse (2019)

Liraz - Zan (2020)

Lisa Ekdahl – Lisa Ekdahl (1994)

Yellow Jackets – Dreamland (1995)

PSM’de Caz ile HİSSET! 

Cazın her defasında yepyeni duyguları besleyen ve ilham veren enerjisini PSM’de Caz ile hissedin.

Mulatu Astatke ile Ethio Jazz’ı hisset!

Ethio Jazz türünün kendine has enstrümanlarını, seslerini ve doğasını hissetmeye hazır olun!

Jojo Mayer ile doğaçlamayı hisset!

 Daha önce şahit olmadığınız olağanüstü bir doğaçlama yeteneğini izlemenin heyecanını hissetmek için bu konseri kaçırmayın!

Erol Evgin ile klasikleri hisset!

Müzik tarihinde klasik haline gelmiş Erol Evgin parçalarını, daha önce hiç dinlemediğiniz caz halleriyle dinlemenin harika duygusunu hissedin!

PSM’de Caz ile KEŞFET!

PSM’de Caz konserleriyle yerli sahneyi keşfet! Mayıs ayına yayılan PSM’de Caz konserlerinde bu kez cazı odağına alan performanslarıyla izleyeceğiniz yerli isimlerin konserlerini kaçırmayın! 

13 Mayıs - Alp Ersönmez “Cereyanlı” - %100 Studio

14 Mayıs - Deniz Tekin plays Leonard Cohen – touché

18 Mayıs - Jülide Özçelik – Turkcell Platinum Sahnesi

18 Mayıs - Çağrı Sertel “Multiverse” - %100 Studio

21 Mayıs – Fikri Karayel Jazz Ensemble – touché

28 Mayıs - Seda Erciyes plays Essentials – touché

28 Mayıs - Tuğçe Şenoğul suner: Kulüp Rüya – touché

PSM’de Caz ile #DünyanDeğişsin 

Mayıs ayını caz ayına dönüştürüyoruz ve sizleri dünyaca ünlü müzisyenlerle Zorlu PSM’de buluşturuyoruz! PSM’de Caz ile Dinle, Hisset, Keşfet!