EKSTRA
MENÜ
R

Moda tasarımı eğitimi alırken dikkat edilmesi gerekenler

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

İleride çok başarılı bir moda tasarımcısı olmak istiyorsun ve bunun için iyi bir moda eğitimi alman gerektiğinin farkındasın…  Ancak oldukça popüler olan bu meslek dalı için verilen eğitimlerden hangisini tercih etmen gerektiği konusunda ikilem mi yaşıyorsun? O halde bu içeriğimiz tam sana göre! İyi bir moda tasarımı eğitiminde olmazsa olmaz kriterleri senin için listeledik…

Çizim becerini geliştirmeli

Zihninde çok güzel kıyafetler tasarlıyor olabilirsin ama o kıyafetleri gerçek hayata geçirebilmek için en azından ekip arkadaşlarına anlatabilecek ölçüde tasarımlarını somutlaştırabilmen beklenir. Dolayısıyla öncelikle çizim becerini geliştirmen gerekir. Kara kalem, perspektif, oran - orantı, eskiz çizimleri, silüet, kumaş tasarımları, baskı ve desen tasarımları gibi temel sanat ve çizim teknikleriyle başlayan moda tasarımı eğitimleri bu anlamda ideal bir seçim olabilir.

Renk ve kumaş bilgisi vermeli

Bir moda tasarımcısının en önemli materyalleri renkler ve kumaşlardır. Eğer renklerin ve kumaşların dünyasını yeterince tanımazsan tasarımlarını uygulama yaşamasında yeterince parlatamayabilirsin. Bu nedenle renklerin kombini, kumaşların oluşum şekilleri ve sınıflandırılmaları üzerine iyi bir eğitim alman gerekir.

Bir terzi gibi yetiştirmeli

İyi bir moda tasarımcısı her şeyden önce bir terzi gibi dikiş aşamalarının hepsine hakim olabilmelidir. Kalıp çıkarmadan dikime kadar her aşamayı bilirsen zihninde tasarladığın kıyafetin dikilip dikilemeyeceğinden de emin olabilirsin. Böylelikle zamanla üretime dönüşebilecek tasarımlar düşünmeye daha kolay yönelebilirsin.

Sektörel yenilikleri öğretmeli

Yakın geçmişe kadar günler alan kalıp çıkarma ve çizim teknikleri, günümüzde dijital plartformlar sayesinde bazen saniyeler içerisinde yapılabiliyor. Dijital teknolojinin sağladığı bu avantajlar, moda sektörünü de oldukça ileriye taşıyor. Gelecekte giyilebilir teknolojinin artarak devam etmesi bekleniyor. Bu değişim ve dönüşümün gerisinde kalmamak için alacağın eğitimin içeriğinde photoshop ve Illustrator gibi dijital tasarım programların ağırlılı olmasına dikkat etmende fayda var.

Trendleri takip etmeni sağlamalı

Moda sektörü, trend’lerin her yıl değişip yeniden belirlendiği bir sektör. Dolayısıyla bu sektörde başarılı işlere imza atabilmen için öncelikle sektörün nabzını tutabilmen gerekir. Temel moda akımlarının yanı sıra yeni moda akımlarını da öğreten ve bu akımlar üzerine atölye çalışmaları yapan eğitimler gelişimine oldukça katkı sağlar.