MENÜ
R

Hayat risklerle dolu! Sağlıklı bir yaşamın
5 olmazsa olmazı!

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Gündelik yaşam koşuşturması, yanlış alışkanlıklar ve beklenmeyen durumlar derken sağlığımızı ihmal ediyor ve hastalıklara davetiye çıkarabiliyoruz. Oysaki alınabilecek küçük önemler ve yaşam tarzını biraz değiştirmek sağlıklı ve uzun bir yaşam pekala mümkün.
Nasıl mı? İşte detaylar…

Dengeli beslenin

Sağlıklı ve zinde bir beden için her besini yeteri ölçüde tüketmek oldukça önemli. Fakat un, tuz, şeker ve yağlı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmasında ya da kontrollü olarak tüketilmesinde fayda görülüyor. Öğün atlamak ya da şok diyetler ise vücudun bağışıklığını düşürdüğü için asla önerilmiyor. Öte yandan hücrelere besin ve oksijen taşınmasını desteklemek ve vücuttaki zararlı maddelerden arınmak için günde en az 2 litre su içmeyi de unutmamak gerekiyor.

Hareket edin

Uzun süreli hareketsizlik durumları vücutta olumsuz durumlara neden olabiliyor. Uzmanlar, gündelik yaşam yoğunluğunu nedeniyle spor ve egzersiz yapılamıyorsa bile mutlaka düzenli olarak yürüşler yapılmasını öneriyor. Çünkü sadece yürüyüş yapmak bile kalp ve akciğer sağlığını koruyor, stresi azaltıyor, kemikleri güçlendiriyor, vücut direncini yükseltiyor ve metabolizmayı hızlandırıyor.

Düzenli uyumaya özen gösterin 

Vücudun ve zihnin dinlenmesi için uyku düzenini ihmal etmemek gerekiyor. Çünkü uyku sırasında vücut kendini yenileyebiliyor. Uzun süreli uykusuzluk durumları ise alzheimer, kalp krizi, obezite ve depresyon gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarabiliyor.

Stresten mümkün olduğunca uzak durun

Stres neredeyse yaşamımızın bir parçası olmuş durumda. Ancak sağlıklı yaşam için stresi kontrol etmeyi öğrenmek gerekiyor. Yapılan birçok araştırma hastalıkların temel kaynaklarından biri olarak stresi işaret ediyor. Stresle başa çıkabilmek için nefes alıştırmaları, egzersiz ve hobilere ağırlık verilmesi öneriliyor.

Riskleri en aza indirin

Sağlığın bozulmasında genetik faktörler de etkili olabiliyor. Bu nedenle ailede var olan kronik rahatsızlıkları iyi bilmek ve bu rahatsızlıkları takip etmek gerekiyor. Risk faktörlerini azaltmak için her yıl düzenli olarak check up yaptırılmasında fayda görülüyor.

Aileniz veya kendiniz için farklılaşan ihtiyaçlara kolay çözümler bulabileceğiniz yeni sağlık dünyamız sizleri bekliyor. Sağlık çözümlerine kolayca ulaşman için 4000’i aşkın anlaşmalı kurum seçeneği ve farklı planlarıyla ihtiyacınıza göre ayrıcalıklar sunuyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız

Advertisement