EKSTRA
MENÜ

Evde sağlıklı dondurma yapmanın püf noktaları  

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Havalar ısınınca serinlemek için sağlıklı bir alternatife dönüşen ev yapımı dondurmalar, evinizdeki birkaç malzemenin birleşimi ile çok kolay. Katkı maddelerinden uzak ev yapımı sağlıklı dondurmaları yüksek protein içeriği ile sevdiklerinizle paylaşmaya doyamayacaksınız.

Süt seçimi en önemlisi

Dondurmanın ana maddesi olan sütün seçimi en önemlisi. Vegan seçeneklerde badem ya da Hindistan cevizli sütü tercih edebileceğiniz gibi manda ya da keçi sütü ile daha kıvamlı dondurmalar yaratabilirsiniz. Kaliteli ve günlük bir süt kullanarak lezzetli ve besleyici dondurmaları kolayca yapabilirsiniz.

Hakiki dondurmaların olmazsa olmazı; Sahlep

Sütün içeriğine karar verdiyseniz, dğer önemli adım sahlep tercihi. Gerçek dondurma lezzetine ulaşmak için sahlep ve sütün bir araya gelmesi ve koyulaşması gerekiyor. Kış mevsimi geldiğinde aklımıza daha çok düşen sahlep, yazın da buzdolabımızda yerini neden almasın?

Şekersiz de olabilir size kalmış

Süt ve sahlep hazırsa biraz da şeker eklememiz gerekiyor fakat miktarı tamamen sizin damak zevkinize kalmış. Kısık ateşte tahta kaşık yardımıyla bu üç malzemeyi karıştırıyoruz. Her yiyeceğin kalitesini artıran malzeme seçimi pek tabii dondurma yapımında da geçerli. Süt ve sahlep ne kadar organik ve kaliteliyse dondurmanız o kadar lezzetli ve kıvamlı olacaktır.

Dondurmanız neyli olsun?

 Sade dondurmanızı süt, sahlep ve şeker birleşiminden elde ettikten sonra meyve ya da çikolata ekleyebilirsiniz. Özellikle çikolatalı dondurma için kakao oranı yüksek bitter çikolatalar kullanırsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Antep fıstığı ve badem gibi kuruyemişleri de karışma ekleyebilirsiniz.  Buzdolabında 3-5 saat beklettikten sonra dondurmanız hazır.