MENÜ

  

__________________________________________

#Evdekal ama hijyenle kal:

4 ADIMDA KUSURSUZ EV

TEMİZLİĞİ!

__________________________________________

 

Dünya ve insanlık izole bir süreçten geçiyor. Hepimizin kendi sağlığı için evde olmak zorunda kaldığı bu dönemde ise vakti iyi değerlendirebilmek evimizi ferah bir ortama dönüştürebilmenin sırlarını keşfetmek gerekiyor. Vaktiğimizin çoğunu harcadığımız ev; sunduğu keyifli yaşam için ona iyi bakmamız, temizlememiz gereken bir noktada bulunuyor. Sizler için derlediğimiz içerik yaşam alanlarınızı nasıl temizlemeniz gerektiğini de beraberinde inceliyor.

s a l o n

Salon can sıkar! Perde, halı, görünmeyen noktaların temizliği gibi birçok komplike temizlik iş gerektiren unsuru bir arada bulunduran salonlar, ev temizliğini yapmanız için başlamanız gereken yer özelliği taşıyor. Enerjiniz varken; işe salondan başlamanız ve evin en çok zaman geçirilen bölgesi olduğu için zemin temizliğini titizce yapmanız da fayda var.

 

Salonda bunlara dikkat:

Perde, halı ve zemin temizliği

Size bir tüyo:

Açıkçası çok yönlü ve kullanışlı bir elektrikli süpürge iş görecektir.

mutfak

Mutfak çocukken bize annane dolmasını hatırlatırdı; fakat şimdiyse ev temizliğini yaparken karşımıza çıkan ‘’bölüm sonu canavarı’’ özelliğinde bulunuyor. Ocak, dolap ve çekmece temizliği gibi bölmeli alanların hijyenini sağlamanız gereken mutfakta işinize yarayacak bir önerimiz var. Temizliğe ocak ve banko temizliği gibi büyük parçalardan başlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Küçük parçaları sona bırakabilir, temizliği duvardaki yağ lekeleriyle bitirebilirsiniz.

Bunlara dikkat:

Ocak ve dolap temizliği

Size bir tüyo:

Çok yönlü mutfak temizleme setlerini tercih edebilirsiniz.

banyo

Banyo bazen uzun süren ihtiyaç molalarında bir kitap okuma odası; bazen de günlük ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bir yerdir. Yani işin özeti; esasında orası da bir yaşam alanıdır. Sağlık sorunları yaşamamanız için banyonuzun günlük hijyenine sürekli olarak özen göstermeniz gerekmektedir. Banyonuzun fayanslarını temizleyerek işe başlayın, bakteri birikimini önlemek için fırça da kullanabilirsiniz. Görünür lekeleri ortadan kaldırırken, görünmeyen bakteriler size sorun çıkarabilir; bu nedenle lavabo, tuvalet fırçası ve havlulukları günlük olarak temizlemeye özen gösterin.

Bunlara dikkat:

Havluluklar, lavabo tankı

Size bir tüyo:
Kullanışlı bir fırça ve banyo temizleme araçları işinizi görecektir.

yatak odası

Yaşam için uykuya, hijyenik bir ev için de temiz bir yatak odasına ihtiyacınız var. Aslan yattığı yerden belli olur lafına pek de takılmayın. Ara sıra dağınıklık herkesin hakkı; fakat iş derinine temizliğe gelince önerileri dinlemenizde fayda var. İşe yatak temizliğiyle başlayın ve şilteleri yıkayarak düzenleyin. Özellikle dresuar, aksesuar ve aynaları temizlemeyi ihmâl etmeyin. Ahşap mobilyaları temizlerken doğru ürünleri kullanmanız işiniz kolaylaştıracaktır. Temizlik bittikten sonra da geldik işin en zor kısmına… Dolap düzenleme ve yerleştirme fazlaca kıyafet sahibi insanlar için en sıkıntılı olaydır. Bu nedenle çok bölmeli bir giysi dolabı bulundurmanızda fayda var. 

Bunlara dikkat:

Karyola ve dolap temizliği

Size bir tüyo:

Düzenleme kitleri ve ahşap temizleyiciler işinizi kolaylaştıracaktır.